‘’Yoga bir din değil, köklü bir felsefe’’

Siz sakin İzmirliler yoga ile ilgilenmez mi zannediyordunuz? Halbuki Pelin Burcu Kaplan tarafından kurulan Tara Yoga İzmir, ülkenin en iyi stüdyolarından biri haline gelip, birbirinden farklı ve güzel eğitimler vererek koşuşturmayla geçen yaşamlarımıza dinginlik, farkındalık, sağlık, cesaret, coşku ve mutluluk getiriyor.

‘’Yoga bir din değil, köklü bir felsefe’’

Siz sakin İzmirliler yoga ile ilgilenmez mi zannediyordunuz? Halbuki Pelin Burcu Kaplan tarafından kurulan Tara Yoga İzmir, ülkenin en iyi stüdyolarından biri haline gelip, birbirinden farklı ve güzel eğitimler vererek koşuşturmayla geçen yaşamlarımıza dinginlik, farkındalık, sağlık, cesaret, coşku ve mutluluk getiriyor.

17 Ekim 2019 Perşembe 16:27
‘’Yoga bir din değil, köklü bir felsefe’’

Yoga meraklıları için giriş dersleri dışında sertifikalı yoga hocası olmak isteyenlere profesyonel eğitimler de veriyorsunuz sanırım?

Evet stüdyodaki yoga derslerimiz dışında, hem sertifikalı yoga hocası olmak isteyenler hem de yoga hocası olmayı tercih etmeyip , yaptığı yoga pratiğinde derinleşmek isteyenler için profosyonel 200 saatlik Yoga Alliance sertifikalı eğitimler veriyoruz.

İzmir'de yoga kültürü ve yoga ile ilgilenen insanlar açısından nasıl bir potansiyel var?

Her geçen gün, sosyal medya ve diğer iletişim kanallarının ve kapitalist sistemin insanı yoran düzenin de  etkisiyle  yoga’ya ve onun felsefesine olan merak ve ilgi giderek artıyor. Geçen yıllara nazaran yoga yapanların sayısı gün geçtikçe artmaya başladı. Özellikle son yıllarda İstanbul’dan İzmir’e yaşanan göçün de bunda büyük etkisi var. Önümüzdeki yıllarda yoga ile ilgilenen daha fazla sayıda insan olacağını öngörmek mümkün.

Yurt içi ve yurt dışı inzivalarınız oluyor mu? Tabii bilmeyenler için inziva nedir kısaca onu da açıklar mısınız?

Tara Yoga İzmir olarak, yurtdışı inzivalarımız henüz yok.  İlerleyen gün ve yıllarda neden olmasın. Yurtiçinde inziva ve yoga kamplarımız oluyor. İnziva’nın bir çok kapsam ve çeşidi olmakla birlikte en basit haliyle insanın dış dünyayla tüm bağlarını keserek, telefon, sosyal medya, kitap hatta müzik dinlemek ve yazmak da dahil olmak üzere dikkati dağıtan tüm uyaranlardan uzaklaşıp insanın kendi içine bakma yolculuğu diyebiliriz. Kendini bulma, kendini keşfetme ve araştırma yolculuğu bir nevi.
 

Yoga ve Budizm arasında nasıl bir ilişki var? Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek adına soruyoruz....

Yüzyıllardır süregelen bir felsefe, varoluş ve aynı zamanda meditasyon şekli olan vücudu, ruhu, zihni bütünleştiren yoga özellikle son yıllarda popüler olmaya başladıktan sonra yanlış algılanmaya başladı. O topraklardan çıkıp dünyanın çeşitli ülkelerine yayıldığı için böyle bir algı hakim. Oysa ki yoga, Hinduizm ve Budizm’de fiziksel , zihinsel disiplinleri tarif etmekte kullanıldığı gibi , meditatif uygulamalara da verilen bir isim. Ancak bu durum sizin Budist ya da Hindu inanışlarına bağlandığınız anlamına gelmiyor. Çünkü yoga, yalnızca bir meditasyon şekli olarak bu dinlerde yer alıyor. Yoga yaptığınızda Budist olmuyorsunuz, bunu yalnızca bir rahatlama, kendi benliğinize inme ya da dinginleşme aracı olarak kullanıyorsunuz. Bir dininiz olsun ya da olmasın, bu hiçbir önem teşkil etmiyor. Sahip olmanız gereken tek inanış ve his, bunu hem ruhunuz için hem de bedeniniz için yapacak olmanız. En önemli şey daha önce de belirttiğim gibi, yoga bir din değil derin ve köklü bir felsefe.

Yoganın farklı kulvarlarına yönelik dersleriniz de oluyor mu? Hamak, çocuk, hamile yogası gibi...

Tara Yoga İzmir olarak, stüdyomuzda farklı yoga türleri mevcut. Sadece yoga değil mindfulness meditasyon derslerimiz ve 8 Haftalık Mindfulness Meditasyon Eğitimimiz de mevcut. Yoga çeşitleri olarak, hamile yogası, hatha yoga, vinyasa yoga, yin yoga ve hamak yogası derslerimiz var. Ayrıca çocuk yogası yerine bu iki seneden beri çocuklar için Yaratıcı Drama derslerimiz de var. Yoga seans ve derslerine ek olarak, stüdyomuzda  yine farklı uzman hocalar tarafından bireysel terapiler de veriliyor. Banu Hepçekenler’le ‘’Kolektif Alan Terapisi’’ , Sebahat Gebecik’le ‘’Theta Healing’’ , Ayça Algün’le ‘’Kraniosakral Terapi’’ ve benim verdiğim ‘’Mindfulness Meditasyon Koçluk’’  seanlarımız da devam ediyor.

İstanbul'dan deneyimli hocalar da misafiriniz oluyor. Başlıca isimlerden bahseder misiniz?

Evet. İstanbul’da çok sevdiğimiz hocalarımız var ve bir süreden beri beraber çalışıyoruz. Sağolsunlar İzmir’e ve Tara Yoga İzmir’e gelmeyi seviyorlar. Çeşitli atölye ve eğitimler düzenliyoruz. Çalıştığımız hocalardan başlıcaları ; Nihan Hantal,  Hakan Aktürk, İpek Tiryaki ve  Yaprak Aslanefe.

Bir insanın yogaya başlaması için üç sebep söyler misiniz? Hiç ilgisi olmayan birine bile katacağı üç şey...

Farkındalık ( bedensel, ruhsal, zihinsel)

İç huzur , içsel tatmin, neşe, keyif, bütün hissetme hali

Kendini araştırma, bulma, keşfetme

Dünyanın acılarıyla başa çıkabilme

Esneklik ( bedensel, ruhsal,zihinsel) 

Sağlık ( Ruhsal, Zihinsel, Bedensel)

Sizin yoga yolculuğunuz nasıl başladı? Tara Yoga'yı kurmaya nasıl karar verdiniz?

Belki tanıdık bir hikaye benimkisi de. Özellikle son yıllarda beyaz yakalı olanların birleştiği, yollarının kesiştiği bir öykünün başlangıcı. Lakin önce yola çıkmalıydı.Kahramanın yolculuğu ben fark etmeden içimde başlamıştı. Korkularım vardı,zincirlerim vardı. Ve hep bir bahanem. Hep bir erteleme telaşı, hep bir hesap kitap…Kurumsal hayatta ve hatta sosyal yaşamlarımızda da önümüzdeki beş yılın stratejik planlarını, hesaplarını yaparken, bu kainatı yaratan güç gülüyordu biz insanoğluna ve tabii ki de bana. Adım adım, yavaş yavaş her şey yoluna girip rayına oturuyor cesaret kuşanıp, yola çıkıp akışa güvenmeye başladıkça. Yoga’yla tanışmam da hikayenin bir kurgusuydu kanımca. ”Hayat şahane bir organizatör” derken bir arkadaşım, yanılmamıştı esasında. İşte her şey yoga’yla hemhal olmamla başladı. Kaderim de hayatım da bir anda değişti. Derken Şubat 2016 da istifa kararı geldi. Ondan sonrası mı? Çorap söküğü misali.

Hiç hayalimde yokken, daha doğrusu hayallerim bambaşka diyarlarda gezerken, Tara Yoga İzmir küllerinden yeniden doğdu ve  bu doğuş bana her anlamda kocaman hediyeler sundu ve sunmaya da  devam ediyor. Yoga eğitmenlik eğitimleri, ileri seviye eğitimler, inzivalar, bireysel şifa çalışmaları, şamanizm, masallar , sanat terapi eğitimleri derken yıllar içinde ve yolum boyunca renkler katarak ilerlemeye çalışıyorum kendi insanlığımda. Kuruluş yılı olan 2016’da  tek başıma çıktığım bu yolda, bu sene Şebnem Baydere yol arkadaşım oldu ve  yoga’nın bizim hayatlarımıza dokunduğu gibi herkesin hayatına dokunmasını dileriz. Defne Suman hocamın dediği gibi; ‘’Bir ailede biri yogayla hemhal olursa tüm ailenin kaderi değişirmiş.’’ Biz de bu değişime aracı olup, yeni başlayanlara yollarında destek ve ışık olabilirsek ne mutlu bizlere. Bizden size, sizden tüm cümle aleme…

Stüdyo hakkında ayrıntılı bilgi için:

https://www.tarayogaizmir.com/

Instagram:  @tarayogaizmir

Facebook : Tara Yoga İzmir

Fotoğraflar: Uluğ Buğra Han Değirmenci

Son Güncelleme: 21.10.2019 16:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol