YaşamSerkan Barutçu’dan Red Bull sonrası Surfwater hamlesi

Serkan Barutçu’dan Red Bull sonrası Surfwater hamlesi

- R E K L A M -

Serkan Barutçu’dan Red Bull sonrası Surfwater hamlesi

Kaliforniya sahillerde başlayan bir yolculuk. RedBull’u Türkiye’ye getiren adam olarak bilinen Serkan Barutçu’nun yeni markası SurfWater çılgınlığı Kaliforniya sahillerde doğmasına rağmen tüm ABD’yi sarmış durumda. Biz de markanın fikir babası Serkan Barutçu ile henüz bir yaşına giren SurfWater’ı ve bu başarı hikayesini konuştuk. 

– İlk soru biraz esprili olacak ama kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz bir girişimci olarak mı, iş adamı olarak mı yoksa klasik Türkçe tabirle serbest meslek erbabı mı?  

Girişimci, iş adamı, serbest meslek erbabı gibi unvanlar yerine, ‘No Risk No Fun’ mottosunu yasayan biri olarak Serkan’ı tanımlamak daha doğru olur sanki…

– Enerji içeceği sektörüyle başladığınız iş hayatınıza bu sefer su ile devam ediyorsunuz, SurfWater… ÖnceRed-Bull hikayesinden bahsederek SurfWater’a geçişi anlatır mısınız? 

1999’da ülkemize RedBull’u getirdiğimizde hiç kimse satın almak istemiyordu, insanlar,“yazık!Çocuklar bu işe mi yatırdınız paranızı?’’ diyerek bize acıyorlardı.

Distribütörlerden görüşmek için randevu bile alamıyorduk. “Bedava versen satmaz bu” diyenler vardı. O zaman gerçekten marka bilinilirliği yoktu. Hatta “Enerji İçeceği” kategorisi diye bir şey yoktu.  Buna rağmen yaptığımız işe inanıp düzenli ve çok çalışarak ekip olarak bayağı güzel işer başardığımıza inanıyorum, malum netice de ortada…

“Yeni RedBull” olacak bebeğimizin ismide SurfWater. Bu sefer ürün bir su markası,ülke ABD, merkezi Kaliforniya… Ve tamamen spor, deniz, güneş, palmiye, pozitifliğeönem veren, sağlıklı ve mutlu bir yaşam tarzına hitap eden ve sahiplenen bir kimliği olan ayrıca muhteşem kaliteli, bu gezegende yaşayan insan bünyesi için ideal pHdegeri ve Electrolyteenahced (ihtiyacımız olan mineraller) içeren bir su markası…
Pardon, en önemlisini unuttum. SurfWater ayrıca %100 geri dönüşümlü alüminyumkutularda. Kesinlikle plastik içermiyor. 

– Bu fikir nasıl doğdu, hikayesi nedir?

SurfWater hikayeside çok enteresan aslında…Üç yıl önce çocuklarımızla ilk defa Amerika’ya tatile geldiğimizde, o muhteşem Kaliforniya sahiline çok yakın bir yerde eski bir şirin ahşap ev kiralayıp ailece orada kalmıştık. Sabahları erkenden sahilde yürüyüş yaparken ilk defa o temiz havayı içimeçekmenin, nemli kumun üzerinde yürümenin ve inanılmaz bir güçle okyanusun dalgaları kıyıya sessizlik içinde çarparken, sörf yapan çocukları izlemenin ne kadar muhteşem bir duygu olduğunu keşfettim.

Nasıl olsa tatildeyiz diye her sabah ve aksameşimle birlikte bu keyfin tadınıçıkarırdık.Bir akşam kaldığımız o şirin evin arka bahçesindeki garajın içindebir şey ararken eski bir ahşap sörf tahtası buldum. Tozluydu ama sanki hala okyanus kokusu vardıüzerinde… Nedense alıp tozunu sildim ve bayağı bayağı temizlemeye ve parlatmaya başladım. Üzerinde bir tarafında ‘WaterMore’ diğer tarafında da  ‘Live Longer’ yazıyordu. Yani daha fazla su, daha uzun yaşam… Çok enteresan buldum ve eve çocuklara göstermek için getirdim. 

Sörf tahtasını gördüklerinde,“Baba bu tahta oturma odasında duvardaki asılı büyük fotoğraftaki sörfçü adamın tahtası değilmi?’’ dediler. Gerçektende siyah-beyaz bir fotoğrafın içindeki beş gençsörfçü delikanlının bir tanesinin sörf tahtasınınüzerinde “WaterMore, Live Longer” yazıyordu ve de altında imzaları: JimDraper, tarih 1920… Yani tam 100 yıl önce çekilen bir fotoğraf ve denizde dalgalarda keyif dolu anlar yaşatan bir tahta vardı elimizde.   

Çok duygulandık ve hepimizin hoşuna gitti bu olay…

O gece rüyamda JimDraper’ı gördüm. Birlikte kankaşekilde sörf yapıyoruz ve okyanusta bir sürü plastik şişe ve kapak arasında bana Jim, ”Serkan sen içecek sektöründesin. Şu plastik sise işine bir el atda kurtar okyanusumuzu şunlardan” diye seslendi.Ertesi sabah eşime rüyamı anlattım. Kendisi “Serkan sen hep kendi içeceğini yapmak istiyordun,bence olay budur.Rüyana bile girmiş” dedi. Önce birlikte güldük, dalga geçtik ama biraz sonra SurfWater’ınfikri ve ana taşları kafama oturdu ve bu proje doğmuş oldu.

O sırada Viyana’da yaşıyorduk. Amerika’da olmadan iki senelik durmaksızınbir çalışma sonucunda 2 ocak 2020’de SURFWATER Amerika’da Kaliforniya’da satışa başladı. Şu an SurfWater’in iki ürünü 750 noktada satılmakta ve Surfwater1 yaşında doğum günü kutluyor. 

İki önemli şeyi daha paylaşmak isterim. SurfWater’ın yıllık pazarlama bütçesinden ciddi bir pay, denizlerimizin temiz tutulması ve denizde yaşayan hayvanlara yardım etmek için işbirliği yaptığımız ‘’Savethe Ocean ve Surfrider” organizasyonlarına bağışlanıyor. Ayrıca Brezilyalıünlü mimar,  sörf şampiyonu ve  tasarımcıFabioAndreu, tarafından tasarlanan SurfWaterşişelerinin üzerine JimDraper’i sörf yaparken tasarladık ve şişeye onun 1920’dan kalan tozlu sörf tahtasının üzerindeki sloganı yerleştirdik: ‘WaterMore – Live Longer’ 

– SurfWaterABD dışında başka pazarlara açılacak mı? 

Surfwater ABD dışına da açılacak tabii ki…Şu an İngiltere ve Kanada’daki birçok okula ve üniversiteye catering yapan şirketler ilebazidistribütörlerden ilgi var.Özelikle “PlasticFreeCampus” adıaltında İngiltere ve birkaçAvrupa ülkesi ürünümüzleçok ilgileniyor. Türkiye’deşu an için pazarlama faaliyetimiz yok ama bir kaç sene içerisinde  olabilir.

– SurfWater’i bir kenara koyarsak gelecek için yeni projeleriniz var mı? 

Yok. Gelecek için yeni projeler arada aklıma gelip gidiyor olsa bile şu an tamamen %100odağımSrufWater. Çünkü bu marka daha bir bebek…Dışarıdan çok ilgi görüyor ama ekip olarak çok çalışıp yine güzel işler başarmak adına, muhteşem bir markadeğeri oluşturacak adımları atmak, bebeği doğru büyütmek lazım.

– Pandemi dönemi, ABD’de olduğu gibi tüm dünyada ekonomik sorunları beraberinde getirdi. Sizin gelecekle ilgili görüşünüz nedir? Hem ekonomik hem de sosyolojik olarak baktığınızda ne oluyor, nereye gidiyoruz?  

Aslında gelecek ve ekonomi ile ilgili çok olumlu düşünüyorum. Kriz olacak olsada insanlar kreatif sermayelerini kullanmak içinçok daha rahat yollar bulacak. Hepimiz global sörf yapıyoruz internette… Neden bir ülkedeki ekonomik sıkıntı bizi etkilesin? Biraz zeki olup, ekonomisi güçlü olan ülkedeki insanlardan (ki bunlar tembelleşiyor para var diye) para kazanma yolu bulunacak.Ayrıca birkaç yıl içerisinde çok yeni genç zenginler olacak. Kripto paralar ve teknolojiler her iş alanında ön planda olacak. 

‘’ÖNCEDEN BÜYÜK BALIK KÜÇÜĞÜ YERDİ ARTIK ÖYLE DEĞİL!’’

– ABD’de yaşıyorsunuz ama Türkiye’de ve özellikle global düzeyde de bir iş insanı olarak çalıştınız. Çalışma biçimlerini gözlemlediğinizde ABD ve Türkiye pazarının farkı ne? 

ABD’de insanlar çok ama çok daha girişimci…Yaşamayı ve kendine kaliteli zaman ayırmayıburadaki tabirle ‘’Me Time’’ seviyorlar ve buna çok önem veriliyor. Bu nedenle kreatif sermaye oluşuyor. Düşünüp kafalarında projeyi sonuçlandırıp sondan başa doğru adımları bilip, baştan sona doğru bu adımları atıyorlar.

Yatırımcılar çok daha fazla risk almayı seviyor ve bunun da karşılığını görüyorlar. Bir şirket satıldığı zaman birkaç milyar dolar havalarda uçuşuyor. ABD’de alt yapı kanunlarla desteklenmiş ve bu nedenle işler farklı yürüyor.Ülkemizde yatırımcı konusununçok daha iyi ele alınması lazım. Bizde şimdilik hala işler ‘tanıdık’ ile ilerliyor genelde… Eğer MehmetEfendi’yi tanıyorsanız o belki size yatırım yapar. Çevrenizde Mehmet Efendi yok ise, işiniz zor.Şimdilik… 

Ama bence bu yakında değişecekçünküMaslov’da tepede olacak çok ‘Mehmet Efendiler oluşacak yakında. Teknoloji ve internet sörfü buna imkan verecek. Tabii ki insanlarımızın bu gidişata uyum sağlaması lazım. Esas potansiyel burada bence… Eskiden büyük balık küçük balığı yerdi, şimdi artık öyle değil… Küçük olabilirsiniz ama zeki ve hızlıysanız siz kazanırsınız.

– ABD’de iş yapmak, iş kurmak isteyen gençlere ne önerisiniz?

Gençlerimize ABD’de iş kurmak isterlerse öncelikle “Neden ABD?” diye sorarım. Bana bir proje ile gelseler beni ikna etmeleri gerekirama ikna edebilirlersede tam desteklerim.Çünkü Amerika inanılmaz bir pazar. Çok rekabetçi ama buna rağmen daha fazla imkan sunuyor, çok ve yoğun çalışana… Yaptığı işe inanan ve çok ama çok çalışan kesinlikle bir şekilde başarılı olacaktır ABD’de.

– İş hayatı ve ekonomiyi bir kenara bırakırsak Serkan Barutçu gündelik hayatta ne yapar? Nelerden hoşlanır? Yoksa 7/24 ‘’çalışmak-çalışmak-çalışmak’’ diyenlerden misiniz? 

Ailem, eşim ve çocuklarım en önemlişeydir ve iş ile alakası yoktur. En çok keyif aldığım şey sevgi, huzur ve mutluluk veren eşim ve çocuklarımla vakit geçirmek, onlara yeni şeyler öğretmek.Onlarla sohbet etmek beni ben yapıyor ve şarj ediyor. Tabii ki köpeğimiz Diegoda bunun bir parçası. 

– Türkiye’ye bir özlem var mı? En çok ne yapmayı, neleri özlediniz? 

Tabii ki şunu belirtelim: Nereye gidersek gidelim, nerede iş yaparsak yapalım, kalbimizin bir köşesinde her zaman ülkemiz var. Adetlerimiz, kültürümüz, yemeklerimiz ve dahası…Çok özlüyor insan… Ben 4-5 ayda bir Türkiye’ye geliyorum bu nedenle ve arkadaşlarımla biraraya gelmek sohbet edip ‘dünyayı uzaylılardan ve zombilerdenkurtarmak’çok keyif veriyor.

– Son olarak şunu da soralım. Hayranı olduğunuz, fikirlerini beğendiğiniz, rol model aldığınız biri var mı? 

Genelde bana birşeyler katabilecek, beni motive edecek konuları, insanları takip ederim. TonyRobbins’i kesinlikle tavsiye edebilirim hepinize…Halen mentorum ve zaman zaman ilham aldığım bir insan. 
Büyüklerimiz! Aile büyüklerimiz, çevremizdeki amcalar teyzeler…Çok önemli ve değer verdiğim insanlar… Severim uzun uzun sohbetlerini dinlemek, bu bana çok mutluluk ve enerji verir. Genelde de zaten pozitif insanlar ile görüşürüm. Hepinizin bazı sıkıntıları var ancak onları sadece biz çözebiliriz, üstesinden gelebiliriz.. Örneğin bir bardak su… 1 dakika elinizi uzatıp suyu rahatça tutabilirsiniz ama 10 dakikadan fazla biraz yorar hatta 30 dakika çok mümkün olmaz, halbuki bu aynı su bardağıdır. 

NLP (NeuroLinguistic Programming) de bir nevi meditasyon gibiçok çok önemli.

Sörf de bir nevi meditasyon gibi… Muhteşem bir spor… Denizile iç içesiniz, sabaherkenden, genelde saat 6 civarı sörf tahtasının üzerinde  buz gibi okyanus suyunda dalganızı bekliyorsunuz. Sessizlik… Zaman zaman fok balıkları yanınızdan geçer ve işte o dalga geldiğindeöyle bir his oluşurki… Tuttuğunuz takım derbide 90’ıncıda gol atmış ve kazanmış gibi hissedersiniz ve bu 90’ıncı dakikayı o gün birkaç sefer yaşayabiliyorsunuz. Sörf, kendinizi mutlu etmenizi sağlayan veren bir spor… Bende bilmiyordum ama şimdi bırakamıyorum. Resmen bir tutku. Tavsiye ederim!!
 
SERKAN BARUTÇU KİMDİR?

1972 doğumlu olan Serkan Barutçu, Viyana Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkilerbölümü tamamladıktan sonra aynı kentteki bir finans şirketinde broker olarak iş hayatına atılır. Tek hayali borsacı olmakken 1999 yılında bir Avusturya markası olan RedBull’u Türkiye’ye getirerek içecek sektörüne adım atar. Sonraki yıllarda RedBull’un Doğu Avrupa ve Rusya, ardından 32 ülkeyi kapsayan RedBull Asya-Pasifik Bölgesi başkanlığı görevini yürütür. Sonrasında bir Amerikan markası olan Monster’ı Avrupa’da güçlendirmek için Monster’ınAvrupa bölgesi başkanlığını yönetir. Devamında RedBull’un tam tersi olan Tranquini’yi yaratır. 22 yıldır içecek sektöründe olan Serkan Barutçu bir yıldan beri kendi girişimi olan Kaliforniya merkezli SurfWater’ın başında. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Dakika

Merkez Bankası faizi 8.5 seviyesinde sabit tutma kararını açıkladı

Merkez Bankası (MB), faiz oranını değişikliğe gitmeyerek yüzde 8.5 seviyesinde sabit bıraktığını duyurdu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Mutabakat metninde bizi rahatsız edecek bir şey yok

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında imzalanan mutabakat metninde kendilerini rahatsız edecek bir şeyin olmadığı yönünde açıklamada bulundu.

Gelecek Partisi Sözcüsü Özcan: İlkelerden taviz vermeden devam ediyoruz

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, Altılı Masa'yla uzlaşılan ilkeler çerçevesinde devam edeceklerini ifade ederek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda da sandığa gidilmesi için çağrı yaptı.
- R E K L A M -

İlginizi Çekebilir

Merkez Bankası faizi 8.5 seviyesinde sabit tutma kararını açıkladı

Merkez Bankası (MB), faiz oranını değişikliğe gitmeyerek yüzde 8.5 seviyesinde sabit bıraktığını duyurdu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Mutabakat metninde bizi rahatsız edecek bir şey yok

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında imzalanan mutabakat metninde kendilerini rahatsız edecek bir şeyin olmadığı yönünde açıklamada bulundu.

Gelecek Partisi Sözcüsü Özcan: İlkelerden taviz vermeden devam ediyoruz

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, Altılı Masa'yla uzlaşılan ilkeler çerçevesinde devam edeceklerini ifade ederek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda da sandığa gidilmesi için çağrı yaptı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Ümit Özdağ ile bakanlık konuşulmadı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a İçişleri Bakanlığı görevinin verilmesine yönelik gündeme getirilen iddiaları yalanladı.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Çok Okunanlar

“Erdoğan kazanırsa ne olur?” Sorusuna Ali Babacan’dan yanıt

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ikinci tura kalan seçimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazanması halinde Türkiye’nin karşı karşıya kalacağı muhtemel tabloyu çıkardı.

Kılıçdaroğlu ve Özdağ yedi maddelik protokol imzaladı

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında imzalanan protokol basınla paylaşıldı.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sizin için seçtiklerimiz