YaşamSağlıkTürk Kardiyoloji Derneği'nden Kovid 19 geçirenlere kritik uyarı

Türk Kardiyoloji Derneği'nden Kovid 19 geçirenlere kritik uyarı

- R E K L A M -

Türk Kardiyoloji Derneği'nden Kovid 19 geçirenlere kritik uyarı

Türk Kardiyoloji Derneği 29 Eylül Dünya Kalp Günü’nde kalp ve damar hastalıklarına karşı korunma hususund uyardı. Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Vedat Aytekin, “Bu dönemde korona virüsü geçirmiş hastalarımız ‘kalbimde hasar oluştu mu?’ sorusuna cevap arıyor. Korona virüsü ayakta geçiren kişide bu oran binde birden düşük, hastaneye yatmış kişide yüzde 25’e kadar çıkabiliyor. Hastaneye yatacak kadar ağır bir korona virüsü enfeksiyonu geçirdiyseniz kalp kontrolü yaptırın” uyarısında bulundu.

Dünya Kalp Federasyonu’nca belirlenen 29 Eylül günü her yıl tüm dünyada Dünya Kalp Günü olarak kabul ediliyor ve bu gün kapsamında tüm dünyada kalp ve damar hastalıklarına yönelik farkındalık çalışmaları gerçekleştiriliyor. Türk Kardiyoloji Derneği de bu doğrultuda Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Vedat Aytekin‘in ev sahipliğinde ve Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin de katılım gösterdiği bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Koronavirüsü salgını dönemi içerisinde kalp ve damar hastalıkları risklerine karşı farkındalığı artırmayı hedefleyen Türk Kardiyoloji Derneği ‘Kovid Kalbinizi Kırmasın’ sloganıyla kalp ve damar hastalıklarına karşı korunma hususunda önerilerini açıkladı.

“Her yıl 200 binden fazla kişinin kalp hastalığına yakalandığını biliyoruz”

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Vedat Aytekin, “Türkiye’de yaklaşık her yıl 200 binden fazla kişinin kalp hastalığına yakalandığını biliyoruz. Bu insanların zaman zaman kalp krizi geçirmeleriyle birlikte yaklaşık 300 bin kişilik popülasyonun bundan etkilendiğini biliyoruz. Bu kişilerin 3’te 1’inin ise hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bu konudaki farkındalık çok önemli. Sağlıklı kalpler için koruyucu önlemleri çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Özellikle yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, sigaradan uzak durmak, diyabet, hareketsiz yaşam, kilo artışı gibi risk faktörlerinin iyi değerlendirilmesi ve bunlardan korunması gerekiyor” dedi.

“Bu tabii ki olumsuz bir tabloya neden oldu”

Koronavirüsü pandemisinden bir yıl önce başlayan TURKMI çalışmasına dikkatleri çeken Prof. Dr. Vedat Aytekin, şunları kaydetti:

“Buradan alınan verilere baktığımızda biz biliyoruz ki Türkiye’de ambulans sistemi çok iyi çalışıyor. Hastaların ambulansa ulaşmasında bir zorluk var. Korona virüsü döneminde bu sürenin daha da uzadığını ve hastaların yaklaşık yüzde 47’sinin hastaneye gelmediğini ve evinde kalp krizi geçirdiğini gördük. Bu konuda yalnız değiliz tüm dünya yani Avrupa ve Amerikan Kalp Derneği de aynı verinin benzerini paylaştı. Hastalar hastaneye gelmekten çekindiler ve kalp krizini evde geçirdiler. Bu tabii ki olumsuz bir tabloya neden oldu. Hastalar kendi imkanlarıyla hastaneye ulaşınca kalp girişimi yapılmadığı için altın saatler olan ilk bir saatlik süreyi aştıklarından dolayı kalp krizinde alınacak önlemler konusunda gecikmiş oldular. Örneğin öncesinde bir hasta göğüs ağrısı başladığında 55 dakikada ambulansı arıyorsa pandemi döneminde 90 dakikada aradı. Arada böyle bir farklılık oluştu.”

“Öncelikle kalp hastası olmamak için elinizden geleni yapın”

Korona virüsü sürecinde hastalığı geçiren kişilerin ‘kalbimde hasar oluştu mu?’ sorusuna cevap aradığını belirten Prof. Dr. Vedat Aytekin, “Biz eskiden beri biliriz ki virüs enfeksiyonları kalp kasını hasta edebilir. Bu çok sık değildir ve düşük oranlarda olur. Korona virüsü nedeniyle kalp kasının etkilenmesinin daha fazla olduğunu biliyoruz. Bunların hepsi kalıcı değil bir kısmı geçici. Kalp kası ile birlikte kalp zarının tutulduğunu biliyoruz. Hastaneye yatmayan bir kişide korona virüsü ayakta geçiren kişide bu oranın binde birden düşük olduğunu biliyoruz. Hastaneye yatmış kişide ise yüzde 25’e kadar bu oran çıkabiliyor. Özellikle hastaneye yatacak kadar önemsenmiş bir korona virüsü enfeksiyonu geçirdiyseniz bir kalp kontrolü yapılması doğru olur. Yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 90’dan fazlasının aşı yaptırmayan kişilerden oluştuğunu duyuyoruz. Öncelikle kalp hastası olmamak için elinizden geleni yapın kilo verin, hareket edin, beslenmenize dikkat edin, tansiyon kontrollerinizi yapın, tansiyonunuz normal gitsin, şeker kontrollerinizi yaptırın, sigaranın yanından dahi geçmeyin” uyarısında bulundu.

“Aşılanma bunda çok etkili”

Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ertürk ise şunları söyledi:

“Son 5 aydır özellikle aşılanmanın etkisiyle hastanemize ciddi şekilde korona virüsü başvurusu yok. Hastanemizde yatan bir korona virüsü hastası yok. Aşılanma bunda çok etkili. Tüm vatandaşlarımıza aşılanmayı öneriyorum. Biz sağlıkçılar olarak kar ve zarar oranına bakarız. Aşıların yan etkileri tabii ki var ancak bunu korona virüsünün etkileri ile karşılaştırdığımızda etkisinin çok az olduğunu görüyoruz. Biz toplumun genelini korumayı hedeflediğimizden aşılanma şart. Aşılanmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz. Korona virüsü kalpteki etkilerine baktığımızda çoğu hastaneye yatış gerektirmiyor. Aşıya bağlı bir kalp kası iltihabı olduysa bunların çoğu hastaneye yatış gerektirmeden ayakta geçiriliyor. Şikayetler iğne batması şeklinde görülüyor. Yatış sonrası ise hastalar kısa sürede taburcu oluyor yani ağır bir hasar çoğunlukla bırakmıyor. Ben 4 doz aşı oldum. Önce bakanlığımızın önerileri doğrultusunda 2 doz inaktif aşı olduk. Korona virüsüne yakalanmama rağmen çok hafif atlattım. Şu anda 2 doz da BioNTech aşısı oldum.” (Kaynak: DHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Dakika

Türk Tabipleri Birliği Yöneticisi Ökten: Beyin-sinir cerrahi ve ortopedi ameliyatları durdu

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, tüm Türkiye genelinde medikal malzeme sorunu yaşanması sebebi ile bazı ameliyatların yapılamadığı yönünde açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanlığına aday olacak mı? İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan açıklama

Reuters'a dikkat çeken açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Cumhurbaşkanlığı adaylığı gündemimde değil, odağım yalnızca belediye başkanlığı görevinde" dedi.

Sigaraya peş peşe zam

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş Twitter hesabından duyurdu… Marlboro, Camel ve Winston dahil birçok sigaraya zam geldi.
- R E K L A M -

İlginizi Çekebilir

Dünya Sağlık Örgütü’nden Omicron varyantıyla ilgili kritik uyarı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Omicron varyantının 57 ülkede tespit edildiğini ve yayılmaya devam ettikçe hastaneye yatışların artış göstereceğine dikkatleri çekerek uyardı.

Google 2021’de en çok aranan kelimeleri açıkladı… İşte 2021’de en çok aradıklarımız

Arama motoru Google 2021 yılı içerisinde en çok aranan kelimeler listesini paylaştı.

Türk Tabipleri Birliği Yöneticisi Ökten: Beyin-sinir cerrahi ve ortopedi ameliyatları durdu

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, tüm Türkiye genelinde medikal malzeme sorunu yaşanması sebebi ile bazı ameliyatların yapılamadığı yönünde açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanlığına aday olacak mı? İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan açıklama

Reuters'a dikkat çeken açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Cumhurbaşkanlığı adaylığı gündemimde değil, odağım yalnızca belediye başkanlığı görevinde" dedi.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Çok Okunanlar

Sedat Peker gözaltına alındı mı? El Cezire’den yeni açıklama

El Cezire, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar'ı ziyaret edeceğine ilişkin haberinde, Sedat Peker'in BAE yetkililerince gözaltında olduğunu ve uzun süredir iadesini talep etmekte olan Türkiye'ye iade edilebileceğini belirttiği cümlesini kaldırdı.

Sağlık çalışanlarından tüm Türkiye’de iki günlük iş bırakma kararı

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının haklarını savunabilmek adına tüm Türkiye’de iki günlük iş bırakma eylemi yapılacağı yönünde açıklamada bulundu.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sizin için seçtiklerimiz