Popüler yaşlandırma programının altından bakın ne çıktı!

Yaklaşık 2.5 yıl önce çıkan FaceApp yaşlandırma uygulaması nasıl yeniden gündeme oturmayı başardı? Arkasında kim var? Yaşlılığımızı göreceğiz diye bizden hangi verilerimizi alıyorlar?

Popüler yaşlandırma programının altından bakın ne çıktı!

Yaklaşık 2.5 yıl önce çıkan FaceApp yaşlandırma uygulaması nasıl yeniden gündeme oturmayı başardı? Arkasında kim var? Yaşlılığımızı göreceğiz diye bizden hangi verilerimizi alıyorlar?

17 Temmuz 2019 Çarşamba 12:10
Popüler yaşlandırma programının altından bakın ne çıktı!

Sosyal medya platformlarında özellikle son birkaç gün içerisinde kullanıcıların paylaşımda bulunduğu yaşlandırılmış fotoğraflardan geçilmiyor. Mobil cihazlar için geliştirilen FaceApp isimli uygulama ile oluşturulan bu fotoğraflar, sporcusundan, siyasetçisine; ünlüsünden, ünsüzüne deyim yerindeyse tüm kesimleri etkisine almış durumda.

Peki nedir bu FaceApp uygulaması? Tam olarak yaptığı şey ne? Arkasında kim var? Ve daha da çarpıcı olanı 2.5 yıl önce çıkmasına rağmen neden Türkiye başta olmak üzere çoğu ülkede birkaç gündür adından en çok söz ettiren uygulama olmayı başardı?

Ücretli uygulaması aylık 23.99 TL

Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın yaptığı habere göre FaceApp uygulaması, iOS ve Android cihazlar için App Store ve Google Play Store'dan ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor.

Uygulamanın pek çok özelliği ücretsiz ancak, reklamsız/filigransız kullanım ve ek özellikler için Pro sürümünü etkinleştirmek gerekiyor ki FaceApp Pro sürümü için 1 aylık ücret 23.99 TL, 12 aylık toplam ücret 122.99 TL ve ömür boyu kullanım için ise istenen ücret 269.99 TL olarak dikkat çekiyor.

Hollywood yıldızı bile bu uygulama ile kendini yaşlandırıyor

Uygulamayı indirip, erişim izinlerini veren kullanıcılar FaceApp ile önce fotoğraflarını yüklüyor ya da yeni fotoğraf çekiyor. Daha sonrasında uygulamada yer alan filtreler kullanılarak, kendilerini (veya kullandıkları fotoğraftaki kişiyi) yaşlandırabiliyor, cinsiyetini değiştirebiliyor, hatta Hollywood yıldızlarına benzetebiliyor; saç, sakal, gözlük gibi efektlerin yanı sıra makyaj da yapabiliyor. Uygulamanın en çok ilgi gören özelliğinin ‘yaşlandırma’ olduğunu ise herhalde artık söylemeye gerek bile yoktur.

Aslında uygulama 2017’de ortaya çıkıyor

FaceApp uygulamasının aslında ilk çıkış tarihi 2017 yılının başı olarak biliniyor. 2017 yılının ocak ayı içerisinde iOS için yayınlanan uygulama, aynı yılın şubat ayı içerisinde Android platformuna da geldi. FaceApp, 2017 yılı içerisinde 95 farklı ülkede en fazla indirilen ücretsiz uygulama olmayı da başarmıştı. Şimdi yine Türkiye başta olmak üzere iOS ve Android uygulama mağazalarında yine listenin zirvesine yerleşmiş durumda.

Ugulamanın merkezi Petersburg’da bulunmakta ve kurucusu Gonçarov

Son bir hafta içerisinde tekrar internet dünyasının gündemine oturan bu uygulamanın arkasında ise Rusya’dan bir adres var. FaceApp uygulamasını geliştiren Wireless Lab şirketinin merkezi St. Petersburg. FaceApp şirketinin kurucusu ve CEO’su ise Yaroslav Goncharov (Gonçarov).

2014 yılı içerisinde FaceApp’i kuran Goncharov, daha öncesinde ise Rus teknoloji şirketi Yandex’in mobil platformunun liderliğini yapmış. Yaroslav Goncharov’un, Petersburg Devlet Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri üzerine master derecesi bulunuyor.

Yaşlandırma formatı nasıl çalışıyor?

FaceApp kullanıcıları fotoğrafları üzerinden yaşlandırırken, yapay zeka teknolojilerinden yararlanıyor. Kullanıcıların uygulama üzerinden elde ettiği yaşlı hallerini gösteren fotoğrafların gerçekçi yönünün arkasında da bu teknoloji yatıyor. Herhangi bir fotoğraftaki yüz, yapay sinir ağları kullanılarak değiştiriliyor, yaşlandırılıyor.

Yaşlandırma için telefonunuzun ön kamerası ile fotoğraf çekebileceğiniz gibi, cihazınızın galerisinde yer alan fotoğrafları da kullanabiliyorsunuz.

Uygulamanın en popüler aramaları arasında Erdoğan var

FaceApp uygulamasında bu iki seçeneğe ek olarak bir de 'Ünlüler' sekmesi yer alıyor. Burada kullanıcıların en çok kullandığı popüler kişilerin fotoğrafları yer alıyor.

Popüler aramalarda yine Türk kullanıcıların yaptığı sorguların öne çıktığı görülüyor ki, listenin en üst sıralarında Recep Tayyip Erdoğan, Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım, Enes Batur, Murat Boz, Aleyna Tilki, Hadise gibi isimler dikkat çekiyor.

Buraya kadar her şey normal gelebilir. Ancak bundan sonrası biraz ilginç ve tartışmalı hale geliyor.

Yüzümüzü alıyor, 'büyük veri’ye veriyor

Nasıl oldu da, FaceApp 2 yıllık bir aradan sonra tekrar milyonların elinden düşmeyen bir uygulama olmayı başarabildi? İşin sırrı yüz tanıma ekosisteminin ihtiyaç duyduğu 'Büyük Veri'de gizli. Malum yüz tanıma teknolojileri hızla gelişiyor, ve bu teknolojinin gelişebilmesi adına en çok duyduğu şey de daha büyük, devasa veri tabanları. Ama doğal olarak da hiç kimse sırf bu teknoloji gelişsin diye 'yüz'ünü vermiyor.

İşte FaceApp gibi uygulamalar tam da bu noktada devreye giriyor. Arkadaşları ile eğlenceli paylaşımlar yapmak isteyen milyonlarca kullanıcı, gönüllü olarak yüz fotoğraflarını sisteme yüklüyor. Kullanıcı eğlenceli vakit geçiriyor, büyük veri de ihtiyaç duyduğunu bedava ve hızlı bir şekilde toplayabiliyor.

FaceApp ve benzeri girişimlerin işletme modeli de buna dayanıyor. Sonuç olarak FaceApp'in ücretli modeli, kullanıcılara sadece filigransız (FaceApp etiketi olmayan) yaşlılık seçeneği sunuyor. Ama basit bir düzenleme işlemi ile bu filigran fotoğraftan kesilebiliyor. Milyonların indirip kullandığı bir uygulamanın bu işten para kazanmadan hayrına yapması da düşünülemez. İşte kişisel verilerin önemi ve değeri de burada önem kazanıyor.

Altın yumurtlayan tavuk

Bizim verdiğimiz ve gelecekte nasıl kullanılacağını hiç öngöremediğimiz bu büyük veri, FaceApp ve benzerleri için tam olarak altın yumurtlayan tavuk değerinde. Bu yılın başlarındaki #10yearschallenge akımında da sahneye çıkan bu altın yumurtlayan tavuk da şu şekilde elde ediliyor:

Öncelikle FaceApp uygulamasını indirme sırasında herkesin kabul ettiği - etmezse uygulamayı kullanamadığı - bir “Gizlilik Sözleşmesi” ve “Kullanım Şartları” bulunuyor. Uygulamanın arayüzünde bu sözleşme yok ama merak edenler, https://faceapp.com/privacy ve https://faceapp.com/terms adreslerinden bunları inceleyebilir.

O fotoğraf artık sizin değil

FaceApp’i kullandığınız zaman şunları da peşinen kabul etmiş sayılıyorsunuz:

- Kullanıcı, FaceApp aracılığı ile gönderdiği hiçbir içeriğin mülkiyetini talep edemez. Servislerimizle FaceApp'a kullanıcı içeriğini kullanma izni verirsiniz. (Yani o yaşlılık fotoğraflarınız artık sizin değil).

- Kullanıcı içeriği yayınladığında veya başka şekilde paylaştığında, içeriği ve ilgili tüm bilgilerin (kullanıcı adı, konum veya profil fotoğrafı gibi) herkese görünür olacağını kabul eder. (Yani bilgileriniz de elden çıktı).

- Servisimizi kullanarak FaceApp'e kalıcı, geri alınamaz, telif hakkı olmayan, dünya çapında, devredilemez bir lisans vermektesiniz. (Yani FaceApp, o yaşlılık fotoğrafını istediği gibi kullanabilir)

- FaceApp’i kullanarak, içeriğinizin ticari amaçlarla (reklam, promosyon…) kullanılabileceğini kabul edersiniz. Bu tür reklam ve promosyonların şekli ve kapsamı size özel bildirimde bulunmaksızın değişebilir. (Gösterilsin reklamlar, gelsin paralar…)

Silseniz de o fotoğraf bizde

- Tarama, düzenleme veya izleme zorunluluğumuz olmasa da kullanıcı içeriğini istediğimiz zaman ve herhangi bir nedenle silebilir veya kaldırabiliriz. (Ücret bile ödeseniz, kendi fotoğraflarınıza biz istersek ulaşabilirsiniz)

- Hizmetlerden kaldırılan kullanıcı içeriği, FaceApp tarafından depolanmaya devam edebilir. Kullanıcı, hizmetlerin herhangi bir şekilde değiştirilmesi, askıya alınması, durdurulması veya içeriğinin kaybedilmesinden bizi sorumlu tutulamaz. (Uygulamayı telefonunuzdan kaldırıp silseniz de verileriniz bizde kalır. Biz kaldırırsak da erişmek isterseniz, bizi suçlayamazsınız)

‘Benim fotoğraflarımı alıp, ne yapacak ki!’ diyerek konuyu hafife alanlara da şunu hatırlatmakta fayda var: Yakın geleceğin parolası yüzümüz olacak. Hatta günümüzde akıllı telefonların ekran kilidini açmaktan, internet bankacılığı uygulamalarına kadar yüz tanıma oldukça yaygınlaşmış durumda. Bu yüzden bir uygulamada karşılaşılabilecek bir açık, birden fazla uygulamayı etkileyip, dijital güvenliğinizi tehdit edebilir cinsten olacak.

Hangi bilgilerimizi topluyor?

Bundan sonrasında sözü FaceApp’e bırakalım ve kullanıcıların hangi verilerini aldığını özetleyelim:

"Hizmet aracılığıyla gönderdiğiniz kullanıcı içeriği (örneğin, fotoğraflar),FaceApp ile aranızdaki iletişim (e-posta) gibi bize doğrudan verdiğiniz bilgileri topluyoruz. Trafik ve kullanım eğilimlerini ölçmemize yardımcı olmak için üçüncü taraf analitik araçlarını kullanıyoruz. Bu araçlar, ziyaret ettiğiniz web sayfaları, eklentiler ve hizmeti geliştirmemize yardımcı olan diğer bilgiler dahil olmak üzere cihazınız veya hizmetimiz tarafından gönderilen bilgileri toplar. Bu bilgileri, diğer kullanıcılardan gelen analitik bilgilerle toplar ve kullanırız.

Hizmetimizi kullandığınızda, sunucularımız IP adresinizi, tarayıcı türünüzü, yönlendiren/çıkan sayfaları ve URL'leri, tıklama sayısı bilgilerini otomatik olarak kaydeder. Servisimize erişmek için tablet veya telefon gibi bir mobil cihaz kullandığınızda, cihazınıza erişebilir ve donanımıyla bağlantılı olarak depolanan veriler, cihazın işletim sistemi veya başka bir yazılımla bağlantılı olarak depolanan verileri toplayabiliriz."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol