160 bin askere terhis yolu göründü!

Erdoğan'ın yasaya imzası sonrası 6 ayı dolduran 130 bin er terhis olacak.

160 bin askere terhis yolu göründü!

Erdoğan'ın yasaya imzası sonrası 6 ayı dolduran 130 bin er terhis olacak.

25 Haziran 2019 Salı 17:27
160 bin askere terhis yolu göründü!

Yeni askerlik yasası ile ilgili 65 maddelik düzenleme 335 oyla TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. Son düzenlemeye göre askerlik süresi 6 aya indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasının ardından 6 ayı dolduran 130 bin er terhis olacak. Bedelli askerlik sürekli hale geldi. Bakaya ve yoklama kaçaklarına bir defaya mahsus bedelli askerlikten yararlanma hakkı getirildi.

İstekli olanlardan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyacı dikkate alınarak Milli Savunma Bakanlığı’nca belirlenecek sayıda yükümlü, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek.

Barışta, olağanüstü hal veya seferberlik hallerinde veya savaşta, askerliğini henüz yapmadan, Milli Güvenlik Kurulu’nca gerekli görülen sahalarda, bakanlığın teklifi üzerine cumhurbaşkanınca özel olarak görevlendirilen gönüllüler, cumhurbaşkanınca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulacak.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol