"Yeni tedbirler açıklayan Erdoğan, ekonomiyle ilgili tek cümle kurmadı"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, pandemi sürecinin iyi yönetilmediğine dikkatleri çektiği açıklamasında ölenlerin sayısının resmi rakamdan yüksek olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu ayrıca dün yeni önlemleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ekonomiyle ilgili tek cümle kurmamasını’ eleştirdi.

"Yeni tedbirler açıklayan Erdoğan, ekonomiyle ilgili tek cümle kurmadı"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, pandemi sürecinin iyi yönetilmediğine dikkatleri çektiği açıklamasında ölenlerin sayısının resmi rakamdan yüksek olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu ayrıca dün yeni önlemleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ekonomiyle ilgili tek cümle kurmamasını’ eleştirdi.

01 Aralık 2020 Salı 16:34
"Yeni tedbirler açıklayan Erdoğan, ekonomiyle ilgili tek cümle kurmadı"

Partisinin Meclis’teki grup toplantısında gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP lideri şunları söyledi: “Pandemi süreci yaşıyoruz. Olay başladığında hükümete yönelik bir eleştiri getirmedik. Bir felaket vardı biz de çözümler önerdik. Bunların yüzde 99’u uygulanmadı ve pandemi süreci iyi yönetilemedi. 13 bin 746 vatandaşımız resmi rakamlara göre hayatını kaybetti. Gerçek rakamlar bunun çok üzerinde. Salgın hastalık nedeniyle, Covid-19 nedeniyle ölümler bu rakamı katlıyor. Saygınlığınızın olması gerekiyorsa rakamları doğru açıklayacaksınız. Devlet yalan söyler mi? Ya da hiç rakam açıklamazsınız ama yanlış rakam açıklayarak Türkiye’nin itibarını sarsamazsınız. Türkiye’nin rakamlarına kimse inanmıyor. Türk Tabipleri Birliği, ‘Rakamlar doğru değildir’ diye açıklama yaptı; terörist ilan ettiler. Bir kişinin hastalığını kim bilir? Doktor bilir. Salgın konusunda geldiğimiz nokta acı. Peki ülkeyi yöneten utanıyor mu? Utanmazlar. “

Erdoğan’ın dün kabine toplantısındaki, kısıtlamaların genişletilmesine yönelik açıklamalarına da değinen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, esnafa seçenek sunulmadığını, ekonomik destekten söz edilmediğini söyledi.

Anayasa’da esnafın korunmasına ilişkin özel madde olduğunu, 383 bin iş yerinin kapanacağına, 2 milyon 100 bin kişinin işsiz kalacağına dikkatleri çeken Kılıçdaroğlu, esnafın borçlandırıldığını, sırtına faiz yükü bindirildiğini belirtti.

Devletin, ikinci kez “Dükkanı kapat” dediğini, bunda da haklı olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Esnaf kardeşim seni borçlandırıyor ama maç yayını konusunda Katarlı firmanın borcunu 90 milyar dolar indirdiler. Esnaf kendisini sahipsiz hissediyor ama üzülme bu devran değişecek” dedi.

Ritmik Cimnastik Avrupa Şampiyonas’ında şampiyon olan kadın milli takımı kutlayan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları:

*Engelli kadrosu var, neden atama yapılmaz?

*Dünkü konuşmasının birkaç dakikasını tedbirlere ayırdı, 25 dakikasını bize ayırdı. Neden? Çünkü biz onun korkulu rüyasıyız.

"Bunun cevabını istiyorum. Erdoğan cevap veremez"

*Varlık Fonu’nun başında niye sen varsın? Neden Sayıştay denetimine tabii değil? Borsa İstanbul’un yüzde 10’unun 200 milyon dolara satıldığı açıklandı. Bu rakam bu şirketin 15-20 aylık karına denk geliyor. Böyle bir ballı satış nerede olur? Borsa İstanbul’un rakamlarını çıkıp millete anlatacaksınız. Gerçek değeri 200 milyon mu 425 milyon dolar mı? Neye göre 200 milyon dolar? Bunun cevabını istiyorum. Erdoğan cevap veremez. Ben Borsa İstanbul’un yönetiminden yanıt bekliyorum. 2019’da yüzde 52 karı var.

*Fettah Tamince’nin masada ne işi var? Tamince 17-25 Aralık’tan sonra Pennsylvania’ya giden, Bank Asya’ya para yatıran kişi.

*(Erdoğan’ın “Paranın rengi, dini yoktur. Para paradır” açıklamasına ilişkin) Yüksekten atıyordun, parası olanların önünde diz çöktün. Bir Allah’ın kulu da demiyor, “Bu güzel bir ifade değil” diye. Osmanlı bunu diyen yöneticiler nedeniyle battı. Duyunu Umumiye’yi kurdu. Erdoğan bunları bilir mi? Bilmez. Allah’ın cahiline neyi anlatacaksın.

*Türkiye, ekonomik bağımsızlığı açısından ciddi sorunla karşı karşıya. Her şeyi sattılar. Hangi fabrikayı yaptılar?

*Bir iktidarın başarısı yarattığı istihdamla ölçülür. İzlediğiniz ekonomi politikası işsizlik yaratıyorsa siz bir avuç tefeciye ülkeyi teslim etmişsiniz demektir.

"Ordu Mustafa Kemal’in ordusudur kimse unutmasın"

*(CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın katıldığı canlı yayında tank palet fabrikasıyla ilgili sarfettiği, iktidarın orduya hakaret etti diye yorumladığı sözleri üzerine çıkan tartışma üzerine) “Ey bu CHP’nin başındaki zat. Senin vekilini Mehmetçiğe sahip çıkan bu millet asla affetmeyecektir” diyor. Ordu Mustafa Kemal’in ordusudur kimse unutmasın. Sen Süleymaniye’de askerinin başına çuval geçirildiğinde ne yaptın. “Nota ver” dedik. Ne notası.. müzik notası! Sonra kalkıp bize ordu üzerine ders vereceksin. Şehitlere, “Kelle” dedin. Sen kim ordu kim? “Asklerlik yan gelip yatmak yeri değildir” dedin. Çocuklarını neden askere yollamadın? Bedelli yaptırdın?

"Kendi ordusuna bir terör örgütüyle kumpas kuran bir başbakan var mı dünyada?"

*Kendi ordusuna bir terör örgütüyle kumpas kuran bir başbakan var mı dünyada? Sen kendi ordusuna kumpas kuran bir başbakansın. Komutanlar tutuklandı. Savcılığını yaptın. Emperayal güçlerini taleplerini yerine getiren bir adam çok üzülerek ifade edeyim. Bu ülkede başbakanlık koltuğuna oturdu.

*Yanında biri daha var. Savunma Bakanı Hulusi Akar. İkisine de soruyorum. Süleyman Şah Türbesi’ni, topraklarını terk ediyorsun. Bayraığını indiriyorsun. Sen bana ordudan bahsesiyorsun.

*Kozmik Oda'yı terör örgütüne sen açtırmadın mı? Bunu yapana tarihte, “Hain” derler. Bugün de yarın da derler. Sen o ordunun genelkurmay başkanını hapse attın. Kimse ziyarete bile gitmedi. Ben gittim 30 Ağustos’ta.

"Sen ordunun moral değerlerine dinamit koydun"

*Sen ordunun moral değerlerine dinamit koydun. En önemli kritik noktalara FETÖ’nün kilit isimlerini yerleştirdin. Sen orduyu darmadağın ettin.

*36 askerin şehit oldu ne yaptın? Gittin Putin’in kapısında bekledin.

*15 Temmuz sonrasında askeri hastaneleri kapattın. Kalkmış bana ordudan, vatanseverlikten bahsediyor.

*Katar’la tank-palet fabrikası konusunda yaptığın sözleşmeyi iptal et ben sana, “50 milyon doları getireceğim” dedim. Ses çıkmadı. Ordu Erdoğan’ın ordusu değil.

"Akdeniz’de aranan gemiyle ilgili dört saat sustun"

*(“Yönetemiyorlar, Türkiye’yi katar katar satıyorlar” yazılı broşürle ilgili) Bunu da toplatırlar.

*Akdeniz’de aranan gemiyle ilgili dört saat sustun. İndiler, kelepçeledier mürettebatı. Senden tık yok. Milletvekilimizin söylediklerinin çarpıtılması bunun bu olayı kapatmaya yönelik.

"O takozu çekip çıkarmak bu milletin görevidir"

*Bir ülkenin cumhurbaşkanı mal varlığı dolayısıyla tehdit ediliyorsa o cumhurbaşkanı o ülke için milli güvenlik sorunudur. Türkiye’nin önünde bir takoz var. Bu takozun adı Tayyip Erdoğan’dır. O takozu çekip çıkarmak bu milletin görevidir.

Son Güncelleme: 01.12.2020 18:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol