SiyasetMazbatasını alan İBB Başkanı İmamoğlu’nun ilk sözleri

Mazbatasını alan İBB Başkanı İmamoğlu’nun ilk sözleri

- R E K L A M -

Mazbatasını alan İBB Başkanı İmamoğlu’nun ilk sözleri

31 Mart gününde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden sonra, 23 Haziran gününde yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçiminde de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmeyi başaran CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, İl Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldı.

İmamoğlu daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasında görevi vekaleten yürütmekte olan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan devraldı.

İBB önünde Ekrem İmamoğlu’nu coşkulu kalabalık karşıladı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önce İl Seçim Kurulundan mazbatasını aldı, daha sonrasında da devir teslim töreni için, Saraçhane’deki büyükşehir belediyesi binasına geldi. Burada İmamoğlu’nu muhteşem bir kalabalık karşıladı.

Görevi vekaleten yürüten Vali Yerlikaya, görevi İmamoğlu’na devretti

18.30’da başlayan devir teslim töreninde vekaleten görevi yürütmekte olan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya görevini, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını 2. kez kazanan Ekrem İmamoğlu’na devretti. Yerlikaya, başkanlık mührünü İmamoğlu’na verdikten sonra kısa bir açıklamada bulundu. Vali’den sonra konuşan İmamoğlu, görevi kendisine devreden valiye teşekkür etti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya devir teslim töreninde şöyle konuştu;

“7 Mayıs’tan bu yana vekaleten devraldığım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini şimdi Sayın Ekrem İmamoğlu’na devrediyorum. Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Allah hayırlı uğurlu etsin. Bu süre içinde birlikte çalıştığımız büyükşehir ailesine ve tüm İstanbullu hemşehrilerime sevgiler saygılar sunuyorum.”

Konuşmasının sonrasında Yerlikaya, başkanlık mührünü İmamoğlu’na takdim etti.

Ekrem İmamoğlu’nun görevi devraldıktan sonra yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Ben de sayın valimize çok teşekkür ediyorum. Bu şehre tarihine, maneviyatına, geçmişten bugüne hizmet görmüş bütün alanlarına her şeyine sahip çıkacak, doğrular yapmaya çalışacak yanlışlardan sakınacak bir yönetim anlayışı ortaya koymayı diliyorum. Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük kenti İstanbul’umuza hep beraber hizmet edeceğime herkesin huzurunda söz veriyorum. Herkesle uyum içerisinde çalışmayı umut ediyor ve diliyorum. İstanbul’un çok şeye ihtiyacı var hepimize başarılar diliyorum. Allah mahcup etmesin.”

18.20’de başlayan devir teslim töreni 18.50’de sona erdi. Devir teslimden sonra Yerlikaya ve İmamoğlu bir süre baş başa görüştü.

Bu şekilde 23 Haziran gününde tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçiminde yüzde 54.21 oy ile seçilen Ekrem İmamoğlu göreve başlamış oldu.

Başkan İmamoğlu’nun İBB önünde halka seslenişi

Başkan Ekrem İmamoğlu görevi teslim aldıktan sonra İBB binası önündeki vatandaşlara hitap etti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle;

Nasılsın İstanbul? Hepinizi çok seviyorum hepinizi… İyi ki varsınız. İyi ki bu milletin birer ferdiyiz. (Ekrem başkan sesleri)

Bu güzel bayrağın, bu güzel gök kubbenin altında, Cumhuriyete ve demokrasiye inanmanın geçmişten bugüne tüm değerlere sahip çıkmanın, o gururu yaşamanın büyük bir keyfi içerisindeyim. Hepinizle kucaklaşmanın, sizlerle kol kola olmanın, omuz omuza olabilmenin büyük bir keyfini yaşıyorum.

Bugün demokrasi bayramı, bugün İstanbul’un bayramı… Hep birlikte çok güzel işler başaracağımızın müjdesi olan bir gün bugün. İstanbul’a hayırlı olsun. (Ekrem Başkan sesleri)

31 Mart gecesi birileri saati durdurmak istedi. Durdurmak istedikleri saati 23 Haziran’da millet çalıştırdı. Saatleri durdurarak zamanın akışını önleyemezsiniz. Milletin iradesini hiçbir güç geri çeviremez. Milletin iradesini hiç kimse ama hiç kimse yok sayamaz. Milletin emanetini iade etmeye çalışırsanız, millette öyle bir karar alır ki bunun önünde hiç kimse ama hiç kimse duramaz. Sizler bunu ispat ettiniz. (Ekrem Başkan sesleri)

Milletin iradesini yok sayanlara İstanbul size dedi öyle bir ders veriyorum ki alın 806 bin defa millet iradesini İmamoğlu’na teslim ediyor. (Hak, hukuk, adalet sesleri)

İstanbullu bir avuç insana, demokrasiye sıkıntı vermek isteyen bir avuç insana, öyle bir ders verdi ki ‘Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi’ dedi. (Mustafa Kemal’in askerleriyiz sesleri)

İstanbul bu millete büyük bir öz güven kazandırdı. İstanbullu dedi ki benim adalet  duygularımla oynayamazsınız. İstanbullu dedi ki ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ dedi. (Mustafa Kemal’in askerleriyiz sesleri) İstanbullu 23 Haziran’da Cumhuriyete ve demokrasiye olan bağlılığını tescilledi. Bu tescil tüm dünyaya da şunu gösterdi Türkiye herhangi bir ortadoğu ülkesi değildir. Türkiye damarlarına kadar demokrasiye inanmıştır.

İstanbullu sadece bize oy verenler değil bütün İstanbullular tüm barışçıl duygularla adalete inanan tüm duygularıyla sandığa gitmesi en güzel günü İstanbul ve Türkiye’ye yaşatması. O bakımdan çok değerli. O yüzden ben bu şehrin 16 milyon insanına teşekkür ediyorum. Hiç ayırım yapmaksızın. Hep beraber demokrasiye verilen zararı tamir ettik. Hep beraber demokrasiyi hiçe sayanları bir kez daha milletçe yok saydık. Yok hükmündedir o bir avuç insan.

Bu şehirde 16 milyon insanımıza eşit olduğumuz gösterdik hep birlikte. Eşitiz biz. Zengini fakiri eşitiz. Eşitlik duygusu çok önemli. Türk-Kürt herkes eşit. Milletçe biriz biz biriz. Birlikte mutluluk yaşatacağız bu kente. 16 milyon vatansever olarak bu devlet için her zaman hizmeti en önemli karakter biliriz.

Değerli dostlar ittifak partilerimize teşekkür ediyorum. Evladı olduğum ve bugünlere beni buralara getiren Cumhuriyet Halk Partisi’ne teşekkür ediyorum. Genel başkanım sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. İttifak partimiz İYİ Parti’ye çok teşekkür ediyorum. Saygıdeğer Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’e teşekkür ediyorum. Partilerimizin tüm çalışanlarına, emekçilerine her iki il başkanıma onların nezdinde ilçe başkanlıklarına, milletvekillerine, kadın kollarına, gençlik kollarına, parti meclisi üyelerine, genel başkan yardımcılarına çok ama çok teşekkür ediyorum. Canan Kaftancıoğlu’na teşekkür ediyorum. Buğra Kavuncu’ya çok teşekkür ediyorum. Değerli dostlar tüm siyasi partilere teşekkür ediyorum. Bu süreçte demokrasiye katkı sundukları için bize destek veren vermeyen tüm siyasi partilere teşekkür ediyorum. Ama ben biliyorum çok kıymetli oylarını alsak da almasak da eşit vatandaş olarak hepsine gururla hizmet sunacağım.

Ve özellikle siyasi partilere teşekkür ederken, hem destek olan hem demokrasiye katkı sunan HDP’li hemşehrilerime teşekkür ediyorum, Ak Parti’li hemşehrilerime teşekkür ediyorum, MHP’li hemşehrilerime teşekkür ediyorum, DSP’li, BBP’li, Vatan Partili dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Ayrıca demokrasiye her ortamda katkı sunarak adaylığını devam ettiren Vatan Partisi adayına da teşekkür ediyorum. Ama özellikle demokrasiye büyük katkısı olan her zaman demokrat duruşuyla sürece katkı sunan Saadet Partisi adayına teşekkür ediyorum. İstanbul halkının öncüleri olarak bize her ortamda sahip çıkan yanımızda olan kampanyaya katkı sunan İstanbul Gönüllüleri’ne teşekkür ediyorum. Bu İstanbul gönüllüğü kavramı sadece seçimle kalmayacak aynı zamanda bugün itibariyle bütün İstanbulluyu gönüllü olmaya davet ediyorum.

Değerli dostlar, güzel insanlar… Bu Haziran ayı itibariyle bu önemli kampanyamıza destek olan yanımda olan, kampanya çalışanlarıma, basın heyetime, bütün danışmanlarıma, yol arkadaşlarıma, emekçilere bu meydanları bize hazırlayan herkese çok teşekkür ediyorum.

Türkiye’nin yaratıcı insanlarına, Türkiye’nin iş insanlarına, Türkiye’nin emekçilerine kısacası o büyük kalplerine İstanbul’un çocuklarına teşekkür ediyorum. İstanbul’un enerjisiyle beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan İstanbul’un gençlerine teşekkür ediyorum. İstanbul’un toplumun vicdanı kadınlarına teşekkür ediyorum. Bu şehrin beyefendilerine, insanlarına  güzel hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Ama özellikle altını çizerek cesaretleriyle bugüne kadar yanımızda olan bundan sonra da yanımızda olacağına inandığım sanatçılara teşekkür ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Dakika

Domuz kalbi nakledilen ikinci hasta da hayatını kaybetti

20 Eylül gününde genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı Lawrence Faucette, 40 gün sonra hayatını kaybetti.

Turistik Doğu Ekspresi’nin biletleri 6 bin ila 12 bin 500 lira olarak açıklandı

Turistik Doğu Ekspresi biletleri satışa çıkarıldı. 11 Aralık gününde başlayacak olan seferlerin fiyatı bu yıl 6 ila 12 bin 500 lira olarak belirlendi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Can Atalay açıklaması: Yargı bağımsız, tarafsız en doğru kararı verecektir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TİP milletvekili Can Atalay’ın tutukluğuna ilişkin ‘tarafsızlık’ diyerek yorum yapmaktan kaçındı.
- R E K L A M -

İlginizi Çekebilir

Domuz kalbi nakledilen ikinci hasta da hayatını kaybetti

20 Eylül gününde genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı Lawrence Faucette, 40 gün sonra hayatını kaybetti.

Turistik Doğu Ekspresi’nin biletleri 6 bin ila 12 bin 500 lira olarak açıklandı

Turistik Doğu Ekspresi biletleri satışa çıkarıldı. 11 Aralık gününde başlayacak olan seferlerin fiyatı bu yıl 6 ila 12 bin 500 lira olarak belirlendi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Can Atalay açıklaması: Yargı bağımsız, tarafsız en doğru kararı verecektir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TİP milletvekili Can Atalay’ın tutukluğuna ilişkin ‘tarafsızlık’ diyerek yorum yapmaktan kaçındı.

İstanbul Ticaret Odası: İstanbul’da enflasyon yüzde 72,73

İstanbul’da ekim ayı içerisinde önceki aya kıyasla perakende fiyatlar yüzde 3,69 oranında artış gösterdi; yıllık enflasyon yüzde 72,73 hesaplandı.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Çok Okunanlar

Yağmur yağmasa da sinema güzeldir…

Yarından itibaren sinemalarda izleyicisiyle buluşacak olan filmleri sizler için derledik...

Erdoğan, İş Bankası ile ilgili beklenen adımı attı

“Partilerin ticari faaliyette bulunamayacağı” hükmünden yola çıkılarak kanun hazırlanacak. Hisseler Hazine tarafından temsil edilecek. Elde edilecek söz konusu gelirin TDK ve TTK’ya aktarılmasına devam edilecek.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sizin için seçtiklerimiz