SiyasetCHP'li Yıldırım Kaya: Okullar açılınca tedbirler nasıl uygulanacak?

CHP'li Yıldırım Kaya: Okullar açılınca tedbirler nasıl uygulanacak?

- R E K L A M -

CHP'li Yıldırım Kaya: Okullar açılınca tedbirler nasıl uygulanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 31 ağustos gününde açılması planlanan okullarda alınacak tedbirleri açıkladığını fakat mevcut bütçe ile açıklanan söz konusu tedbirlerin nasıl uygulanacağının bilgisini paylaşmadığına dikkatleri çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk şu ana kadar ‘Ben bu bütçeyle tüm bu tedbirleri nasıl alacağım?’ demedi. Saray hükümetinin başından da bu konuda bir açıklama gelmedi” diye konuştu.

TBMM’ye Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemi ile okullarda kaç metrekare sınıf olduğu, kaç dersliğe ihtiyaç olduğu, ek bütçe talep edilip edilmediği, öğretmen ataması yapılıp yapılmayacağını sorduklarını dile getiren Yıldırım Kaya, soru önergesine henüz yanıt verilmediği bilgisini paylaştı.

Türkiye’de eğitim gören öğrencilerin istatistikleri

Türkiye’de örgün eğitim alan okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde toplam olarak 18 milyon 108 bin 860 öğrenci bulunduğunu kaydeden Kaya, öğrencilerin durumuyla ilgili şu istatistikleri paylaştı:

 • 15 milyon 88 bin 592’si resmi
 • 1 milyon 440 bin 577’si özel
 • 1 milyon 579 bin 691 açık öğretim kurumlarında okuyor
 • 1 milyon 564 bin 813’ü okul öncesi eğitimde
 • 5 milyon 267 bin 378’i ilkokulda
 • 5 milyon 627 bin 75’i ortaokulda
 • 5 milyon 649 bin 594’ü ortaöğretimde bulunuyor.
 • 3 milyon 250 bin 334’ü genel liselerde,
 • 1 milyon 793 bin 391’i mesleki ve teknik liselerde,
 • 605 bin 869’u da imam hatip liselerinde eğitim alıyor.

Öğretmenler ile ilgili de veriler paylaşan Kaya, toplamda 1 milyon 77 bin 307 öğretmen olduğunu ifade ederek 907 bin 567 öğretmenin resmi okullarda, 169 bin 740 öğretmenin ise özel okullarda bulunduğunu ifade etti.

54 bin 36 resmi okulda 15 milyon öğrenci resmi okullarda okurken, 12 bin 809 özel okulda 1,4 milyon öğrenci okuyor.

“Türkiye genelinde ortalama bir hesap yaptığımızda…”

Kaya, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı söz konusu tedbirlerin öğretmen ve derslik kapasitesine bakıldığı zaman mümkün olmadığına vurgu yaparak, “Türkiye genelinde ortalama bir hesap yaptığımızda her dersliğe ortalama 26 öğrenci düşüyor” dedi.

Eğitim düzeylerinde de bu oran değişiklik gösteriyor. İlkokullarda derslik başına 21,9 öğrenci düşerken, ortaokullarda 32,7, imam hatip ortaokullarında 26,3, genel ortaöğretimde 27,3, mesleki ve teknik ortaöğretimde 22,3 ve imam hatip liselerinde 14,4 öğrenci düşüyor.

Yıldırım Kaya, kütüphane ve laboratuvar gibi alanların dersliğe dönüştürüldüğü, prefabrik binalarda ders verildiği, 1500-2000 öğrencinin bulunduğu okullarda bu tedbirlerin nasıl uygulanacağını sordu.

Kaya, CHP’nin önerilerini de şöyle sıraladı:

 • Resmi okullarımızın tamamına sadece pandemi kurallarının uygulanması ile görevlendirecek 54 bin36 öğretmen ataması yapılmalıdır. Öğretmenlerimize pandemi konulu kısa süreli hizmet içi eğitim verilerek hemen göreve başlatılmalıdır.
 • Okullarda ikili eğitime geçilmesi durumunda ve yeni dersliklerle eğitime başlanması halinde, acil öğretmen ihtiyacının en az 250 bine çıkacağını öngörebiliyoruz. Bu ihtiyaca göre öğretmen atamasının hızla yapılması gerek.
 • Öncelikli olarak; okulların temizliği ve hijyenik ortamın sağlanabilmesi için yardımcı personel ihtiyacı karşılanmalıdır.
 • İşte bu nedenledir ki acil olarak, Milli Eğitim Bakanlığı saray hükümetinin kuşa çevirdiği bütçesinin artırılması için TBMM’ye talepte bulunmalıdır.
 • Meslek liselerinin boş kalan sınıfları bu süreçte kullanılmalıdır. Özellikle de İmam Hatip Liseleri ve ortaokullarında boş kalan derslikler olduğunu biliyoruz. Bu okulların dersliklerinin kullanılması yoluna gidilmelidir.
 • Uygun kamu binaları derslik olarak kullanılmalıdır.
 • Uygun kamu binaları bulunamıyorsa kiralama yoluna da gidilebilinir.
 • Bu süreçte 17 bin köy okulu eğitim ve öğretime açılarak, bu okullarda da eğitim yapılabilir.
 • Bunlar yapılamayacaksa; öğrencilerin okullarından ve arkadaşlarından uzaklaştırmamak için okul bahçelerine prefabrik derslikler kurulması da alternatif çözümlerden biri olarak değerlendirilmelidir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya açıklamalarının devamında ise şu ifadeleri kullandı:

“Bu konuda yaptığımız piyasa araştırmasına göre 108 metrekarelik bir prefabrik dersliklerin maliyeti ortalama 57 bin liradır. (80 m2 sınıf, 28 m2 giriş ve 4 adet wc) 

Bu özelliklere sahip bir prefabrikin ortalama toplam maliyet ise  
57.000×250.000= 14.250.000.000 

Bu para nereden karşılanacak diye sorulabilir.  

1. Dolar bazında garanti ödemesi yaptığınız beş yandaş müteahhidin her birine 50 bin prefabrik yaptırabilirsiniz, onlar da giderlerini vergiden düşerler.

2. 16 makam uçağının 13’ünü satarsınız, sarayın fuzuli harcamalarını kısarsınız.

3. “Biz Bize Yeteriz” kampanyasında toplanan parayı bunun için harcarsınız.

4. Londra’daki bir avuç tefeciye, saat başı 2 milyon dolar faiz ödemekten vazgeçersin.  
 
Kısacası, israf ekonomisinden vazgeçilirse, okullarımızın bahçelerine prefabrik derslikler kurarak bu süreci daha güvenli atlatabiliriz.  

Pandeminin ne zaman biteceğini öngöremediğimizden kalıcı önlemler almamız eğitimimiz için büyük avantaj sağlayacaktır. 

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, açıklan takvimi yasal zorunluluklar nedeniyle ilan ettiklerini, teknik koşulların yerine getirilip getirilemeyeceğini; okulların açılacağı hafta ne olacağının bugünden bilinmeyeceğini,  Ağustos’un sonundaki tabloya göre hareket edileceğini açıkladı. 

Millet ittifakının belediyeleri de okulların dezenfekte edilmesi, öğrencilerin dezenfektan ve maske ihtiyacı konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bir kez daha kamuoyuna ve Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’a duyurmak istiyorum. 

Saray saltanatının eğitimle ilgisi kendi çocuklarının ve torunlarının eğitimi kadardır. Onlar kendi çocuklarının en iyi okullarda ve uygun koşullarda eğitim alması sağlamak için çaba gösterirler. Halkın çocuklarının eğitimiyle ilgilenmezler 

Bizim mücadelemiz tüm çocuklarımızın can güvenliğini sağlayarak; laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitim almalarını sağlamaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Dakika

Domuz kalbi nakledilen ikinci hasta da hayatını kaybetti

20 Eylül gününde genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı Lawrence Faucette, 40 gün sonra hayatını kaybetti.

Turistik Doğu Ekspresi’nin biletleri 6 bin ila 12 bin 500 lira olarak açıklandı

Turistik Doğu Ekspresi biletleri satışa çıkarıldı. 11 Aralık gününde başlayacak olan seferlerin fiyatı bu yıl 6 ila 12 bin 500 lira olarak belirlendi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Can Atalay açıklaması: Yargı bağımsız, tarafsız en doğru kararı verecektir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TİP milletvekili Can Atalay’ın tutukluğuna ilişkin ‘tarafsızlık’ diyerek yorum yapmaktan kaçındı.
- R E K L A M -

İlginizi Çekebilir

Domuz kalbi nakledilen ikinci hasta da hayatını kaybetti

20 Eylül gününde genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı Lawrence Faucette, 40 gün sonra hayatını kaybetti.

Turistik Doğu Ekspresi’nin biletleri 6 bin ila 12 bin 500 lira olarak açıklandı

Turistik Doğu Ekspresi biletleri satışa çıkarıldı. 11 Aralık gününde başlayacak olan seferlerin fiyatı bu yıl 6 ila 12 bin 500 lira olarak belirlendi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Can Atalay açıklaması: Yargı bağımsız, tarafsız en doğru kararı verecektir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TİP milletvekili Can Atalay’ın tutukluğuna ilişkin ‘tarafsızlık’ diyerek yorum yapmaktan kaçındı.

İstanbul Ticaret Odası: İstanbul’da enflasyon yüzde 72,73

İstanbul’da ekim ayı içerisinde önceki aya kıyasla perakende fiyatlar yüzde 3,69 oranında artış gösterdi; yıllık enflasyon yüzde 72,73 hesaplandı.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Çok Okunanlar

Urfalı Patatesçi İsyanda: ‘Sattırmıyorlar, ithal ediyorlar!’

Patates konusunda Urfalı çiftçiler sonunda isyan etti. Pazardaki...

Yaz, yenilenen ambiyans ve Fransız lezzetleri

Fauchon Paris, yenilenen konsepti ve menüsüyle misafirlerini bekliyor.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sizin için seçtiklerimiz