‘Merkez Bankası’nın başındaki kişi Cumhurbaşkanıdır’

Murat Çetinkaya'nın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanlığından alınmasına yönelik olarak açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Hedefleri tutturamamanın sorumlusu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve damadı Berat Albayrak’tır” dedi.

‘Merkez Bankası’nın başındaki kişi Cumhurbaşkanıdır’

Murat Çetinkaya'nın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanlığından alınmasına yönelik olarak açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Hedefleri tutturamamanın sorumlusu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve damadı Berat Albayrak’tır” dedi.

07 Temmuz 2019 Pazar 16:25
‘Merkez Bankası’nın başındaki kişi Cumhurbaşkanıdır’

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevinden alınması ve sonrasında gerçekleştirilen tepkileri yazılı açıklama ile değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Sadece 12 Eylül darbesinde görevden alınan Merkez Bankası Başkanı’ndan sonra AKP iktidarı da aynı yolu izleyerek darbecilerle bir kez daha aynı çizgide buluştu. Artık Merkez Bankası’nın başındaki gerçek kişi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisidir” dedi.

Fotoğraf: CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu

‘Bu ikiliyi ilk seçimde millet görevden alacak’

Merkez Bankası’nın hedeflerini tutturmamasının asıl sorumlusunun maliye politikalarını uygulayan hükümet olduğunu dile getiren Erdoğdu söz konusu açıklamasında, “Yani hedefleri tutturamamanın sorumlusu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve damadı Berat Albayrak’tır. Üst üste yapılan seçim ve referandumları kazanmak uğruna piyasaya para saçılmış bu seçim hovardalığı hem borç yükünü hem de enflasyonu roketlemiştir. Seçim zamanı bütçe ve KGF kaynaklı bu fonlar, yatırımlara değil ağırlıklı lüks tüketime veya borç geri ödemelerinde kullanılmıştır. Yani hedeflerin tutmamasının sorumlusu Merkez Bankası Guvernörü değil, damat ve kayınpederidir. Bu ikiliyi ilk seçimde inşallah millet görevden alacak” ifadelerine yer verdi.

‘Banka özerkliğine tehditte bulunan cumhurbaşkanıdır’

Görevden alınan Murat Çetinkaya’nın başkan olarak ataması gerçekleştirildiği dönem de Merkez Bankası’nın kurumsal itibarının sarsıldığını ifade eden Erdoğdu, “TCMB Kanunu,  Bankayı ve Başkanı, fiyat istikrarının temini için gereken adımlardan sorumlu tutar. Kanunun hiçbir yerinde, enflasyon hedefini birebir tutturmak yönünde bir ifade yok. Bankanın hedeflediği fiyat seviyesinden niçin sapıldığına dair Banka yönetimince açıklama, ilgili raporlarla kamuoyunda paylaşılıyor ve bunun nedenleri aynı zamanda iktidar mevkiindekilerle Banka yönetimi tarafından yazılı olarak da paylaşılıyor. Hedeflerden sapmaların gerçek nedeni, seçim hovardalığının yanı sıra Merkez Bankası’nı yetersiz kadrolarla doldurarak yapılması gerekenleri zamanında yapamayan bir teşkilata çevirmek ve yönetim üzerinde, kullanacağı araçlara ilişkin zımni bir baskı kurarak, Bankanın bağımsızlığını fiilen ortadan kaldırmaktır. Bundan birinci derecede sorumlu da sürekli faiz konusunda demeçler vererek Banka özerkliğine tehditte bulunan Cumhurbaşkanıdır” dedi.

‘En çok ihtiyaç duyulan şey liyakat’

Ekonomi alanında gelinen nokta itibari ile en çok ihtiyaç duyulan şeyin liyakat ve kurumsal itibar olduğuna dikkat çeken Erdoğdu’nun açıklamaları şöyle devam etti:

“Merkez Bankası’nın Hazineye parasal açıdan destek olması, politika faizlerinin şartların gerektirdiğinden aşağı çekilme ihtimali ve nihayet kur seviyesi korunmaya çalışırken net rezervlerin azalıyor olması zaten bir hiperenflasyon-kur şoku sarmalını çağrıştırıyorken, bu durumun bir de yurt dışı gelişmeler nedeniyle artacak bir baskıyla daha da yoğunlaşma ihtimali, koşulların çok riskli hale geldiğini gösteriyor.”

‘Ekonominin en büyük problemi mevcut ekonomi yönetimi’

“Bu da yaşadığımız durgunluğu daha derinleştirir ve küçülme boyutuna götürürse işte o zaman işler içinden çıkılmaz hale gelir. Türkiye ekonomisinin en büyük problemi mevcut ekonomi yönetimidir. Allah ülkeyi daha kötü koşullardan korusun. Çünkü son dönemde kur biraz düşmeye başlamıştı, hepimiz faiz indirimi bekliyorduk, işler İstanbul seçimi sonucu biraz yoluna girer mi diyorduk, Tayyip bey dün büyük hamleyi yaptı ve Türkiye ekonomisine büyük zarar verdi.”

Son Güncelleme: 07.07.2019 16:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol