Erdoğan'dan Anayasa Mahkemesi üyesinin paylaşımıyla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumartesi günü Fatih sondaj gemisine gidip doğal gazda yeni rezerv miktarını açıklayacağını dile getirdi.

Erdoğan'dan Anayasa Mahkemesi üyesinin paylaşımıyla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumartesi günü Fatih sondaj gemisine gidip doğal gazda yeni rezerv miktarını açıklayacağını dile getirdi.

14 Ekim 2020 Çarşamba 16:58
Erdoğan'dan Anayasa Mahkemesi üyesinin paylaşımıyla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yasama dönemi içerisinde, başta Türk Tabipleri Birliği (TTB) olmak üzere meslek kuruluşlarına yönelik olarak çoklu baro benzeri düzenleme gerçekleştirileceğini dile getirdi. Erdoğan, bir genel düzenleme, gerekiyorsa her meslek kuruluşuna yönelik olarak özel düzenleme gerçekleştirileceğine vurgu yaptı.

Lideri olduğu AKP’nin grup toplantısı sırasında gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Bu salondaki son toplantımızı ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 11 Mart’ta yapmıştık. Geçen hafta Kuveyt ve Katar’da olduğumuz için yapamadık. Yedi ay sonra sizlerle birlikte olmanın sevinci içindeyim” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

*Geçen dönem Meclis’in kapandığı 29 Temmuz’a kadar 27’si kanun 40’ı sözleşme olmak üzere 67 düzenleme kabul edildi.

*Desteğini gördüğümüz MHP ve lideri Devlet Bahçeli’ye şükranlarımı sunuyorum. Cumhur ittifakı olarak ülkemizi yeni reformlarla buluşturmayı sürdüreceğiz.

*Doğu Akdeniz’de sağlam duruş sergiledik. Avrupa Birliği ve NATO platformlarında verdikleri sözleri tutmayan Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’ne sahada hak ettiği yanıtı vermeyi sürdüreceğiz. Yavuz ve Oruç Reis faaliyetlerini sürdürüyor.

*Fatih sondaj gemisinden müjde aldık. Halen süren sondaj çalışmalarından da yeni müjdeler geliyor. İnşallah cumartesi günü Fatih sondaj gemimize gidip, çalışmaları bizzat görecek hem de yeni rezerv miktarını açıklayacağız.

*Kanuni gemimizden de müjde bekliyoruz.

*Salgın ve başka kaynaklı sıkıntıları unutuyor değiliz. Milletmizin derdi bizim de derdimizdir. Milletimizin aşıyla, işiyle, geleceğiyle ilgili endişesi varsa bunu gidermek boynumuzun borcudur.

*Muhalefetten de biraz feraset bekliyoruz. Teröristlerin yanında olmanın, hasımların arkadında durmanın adına ‘siyaset’ diyemeyiz.

*Artık cumhur ittifakının kaderiyle ülkemizin kaderi birleşmiştir.

"TTB açıkça anayasaya aykırı faaliyet içindedir"

*Meslek örgütlerinin çarpık yapısı sürdürülemez. Çarpık yapısı düzeltilmelidir. Türk Tabipleri Birliği (TTB) gibi. Terör örgütünden birini başına koydular. Ne zamandan beri terörle ilişkili biri böyle önemli kurumlların başına geçebiliyor? TTB gibi meslek kuruluşlarındaki durum tahammül edilemez hale gelmiştir. TTB açıkça anayasaya aykırı faaliyet içindedir.

*Çoklu baro sisteminde olduğu gibi bir düzenlemeyi TTB için de yapacağız. Çocukları katletmekten ormanlara yakmaya kadar giden bir terör örgütünü savunmak bir meslek kuruluşunun görevi olamaz.

"Her aklın, her fikrin yer aldığı tabipler birliğini oluşturmamız lazım"

*Her aklın, her fikrin yer aldığı tabipler birliğini oluşturmamız lazım. Mimarlar vs. var. Onlar için de adım atacağız. Meslek kuruluşlarıyla ilgili önce genel düzenleme, yeterli değilse ilgili meslek kuruluşuyla ilgili düzenleme yapacağız. Mümkünse diğer partilerin de desteğini alarak yoksa cumhur ittifakı olarak yapacağız. Bütçenin ardından harekete geçeceğiz.

"TTB’nin başındaki Türk onlara yakışmıyor"

*Türk ve Türkiye ismini hak etmeyen meslek kuruluşlarından bu imtiyazlarını almamız lazım. TTB’nin başındaki Türk onlara yakışmıyor. Onlar zaten bundan nefret ediyor.

*Azerbaycan, işgal altındaki topraklarını istiyor versenize topraklarını. Muhalefetten güçlü bir ses yükseldi mi? Onlar da muhalefete randevu vermez tabii. Bu topraklardaki Ermeni yurttaşlarımdan bahsetmiyorum. Onlar bu topraklardaki her imkandan faydalanıyor. Bir müzakere 30 yıl sürer mi?

*Bize, “Suriye’den mücahitleri Azerbaycana’a yolladınız” diyorlar. Onların kendi topraklarında işi var. Başka bir yere gitmezler.

"Her türlü desteği vermeye varız"

*Azeri kardeşlerimize her türlü desteği vermeye varız, yine vereceğiz. Minsk üçlüsünün içerisinde olanların verdiği desteği niye konuşmuyorsunuz? Rusya’dan, aynı şekilde Fransa’dan bu kadar silahlar geliyor. Bunları niye konuşmuyorsunuz?

*Kapalı Maraş’ın açılmasından Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi gibi rahatsız olanlar var dışarıda. Ama içeride de var. Maraş Kıbrıs Türkü’nündür.

Erdoğan, grup toplantısının ardından gazetecilerin soruları üzerine Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın, “Işıklar yanıyor” paylaşımıylai iligili şunları söyledi: “Çok talihsiz bir açıklama. Bu talihsiz açıklamayı keşke yapmamış olsaydı. Kaldı ki bir üyenin üzerine böyle bir şey düşmezdi. Açıkça siyasete soyumuş. Çok arzu edersen istifa edersin siyasete girersin. Siyasette daha da fazlasını söyleme şansını yakalarsın. AYM başkanı Yıldırım gibi düşünmüyorsa gereğini yapmalı.“

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi'nin yeniden yapılandırılması gerektiğini söylediğinin anımsatılması ve “Gündemde var mı” diye sorulması üzerine ise, “İnşallah” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla başlayan erken seçim tartışmalarıyla ilgili bir soruyu ise şöyle yanıtladı: “Gündemimizde böyle bir şey kesinlikle yok. Cumhur ittifakı olarak Sayın Bahçeli’nin de ifade ettiği gibi böyle bir şey söz konusu değil. Bunun vakti saati bellidir, Haziran 2023.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol