31 Mart seçimleri bu sebeple iptal edilmişti!

31 Mart gününde gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından “Bazı sandık kurullarında, kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanı ve üyelerin görev yaptığı gerekçesiyle” iptal edilmişti. Ancak 23 Haziran gününde tekrarlanacak olan İBB Başkanlık seçimlerinde İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde görevlendirilen birçok sandık kurulu başkanı ile memur asil ve yedek üyelerinin de AKP üyesi oldukları ortaya çıktı.

31 Mart seçimleri bu sebeple iptal edilmişti!

31 Mart gününde gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından “Bazı sandık kurullarında, kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanı ve üyelerin görev yaptığı gerekçesiyle” iptal edilmişti. Ancak 23 Haziran gününde tekrarlanacak olan İBB Başkanlık seçimlerinde İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde görevlendirilen birçok sandık kurulu başkanı ile memur asil ve yedek üyelerinin de AKP üyesi oldukları ortaya çıktı.

12 Haziran 2019 Çarşamba 11:02
31 Mart seçimleri bu sebeple iptal edilmişti!

İYİ Parti, 31 Mart gününde gerçekleştirilen yerel seçimlerin iptaline gerekçe olan hataların 23 Haziran gününde gerçekleştirilecek olan İstanbul seçiminin öncesinde de tekrarlandığı gerekçesi ile İstanbul'un 39 ilçesinde, ilçe seçim kurullarınca oluşturulan, sandık kurulu başkan ve üyelerine itiraz etmişti.  Gerçekleştirilen söz konusu itirazları değerlendiren Arnavutköy İlçe Seçim Kurulu, seçimde görev alacak sandık kurulu başkanlarının ve memur üyeleri ile birlikte sandık kurullarına atanan seçmen üyeler listesini incelenmesi adına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Sandık kurullarında yaşanan skandallar

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından incelenen listelerde skandallar zinciri ortaya çıktı. Gerçekleştirilen incelemelerde sandık kurullarında görevlendirilen sandık kurulu başkanlarından 11 tanesinin aktif partili üye, 53 tanesinin ise pasif partili üye olduğu tespit edildi. Diğer taraftan sandık kurullarında görev alan memur asıl üyelerden 17 tanesinin aktif partili üye, 51 tanesinin pasif partili üye olduğu tespit edildi. Ayrıca gerçekleştirilen incelemelerde memur yedek üyelerden 9'unun aktif, 60 tanesinin ise pasif partili üye olduğu ortaya çıktı.

AKP’liler büyük çoğunluğu oluşturuyor

Tugay Saday’ın yaptığı habere göre gerçekleştirilen incelemelerde sandık başkanlarından 56'sının (8’i aktif) AKP üyesi, 6’sının (2'si aktif) Saadet Partisi üyesi, birinin Demokrat Parti ve birinin de Emek Partisi pasif üyesi olduğu ortaya çıktı.

Memur üyelerden de 57'sinin (11'i aktif) AKP üyesi, 5'inin (3'ü aktif) Saadet Partisi üyesi, 4'ünün Demokrat Parti üyesi, birer kişinin de CHP ve Halkın Sesi Partisi üyesi oldukları tespit edildi.

Yedek memur üyelerde ise 66 AKP üyesi, 2 Saadet Partisi üyesi ve 1 Demokrat Parti üyesinin bulunduğu tespit edildi.

Aktif üyelere iptal pasiflere devam denildi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gerçekleştirilen tespitler üzerine Arnavutköy İlçe Seçim Kurulu toplandı. Gerçekleştirilen toplantı esnasında siyasi parti üyeliği aktif olan kişilerin sandık kurulu başkan ve memur asıl yedek üyeliklerinin iptaline, yerlerine kaymakamlık makamından gelen resmi listeden ad çekme sureti ile görevlendirme yapılmasına oy birliği ile, siyasi parti üyeliği pasif olan kişilerin sandık kurulu başkan ve memur asıl ve yedek üye olarak görevlendirilenlerden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bildirilen listelerde üyeliğinin pasif olarak belirtilmesi sebebi ile herhangi bir siyasi partiye üye olmadığı düşünülerek görevlerinin devamına oy çokluğu ile kararı alındı.

‘Usulsüzlükler ısrarla sürdürülüyor’

Yaşanan skandal ile açıklamalarda bulunan İYİ Parti Seçim Komisyonu Sözcüsü, İl Başkan Yardımcısı Gökay Kıran; “23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimleriyle ilgili yaptığımız itirazlar sonucu görevlendirilen sandık kurulu başkanlarının ve memur üyelerinin birçoğunun ‘siyasi parti üyesi' çıktığını gördük. İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı olarak, 39 ilçenin tamamında sandık kurulları için gönderilen kamu görevlisi listelerine yaptığımız itirazlar sonucunda gördük ki; 31 Mart seçimini iptal ettiren nedenler aslında iptali isteyen taraflarca hazırlanmıştır. Tüm itirazlarımızın reddedilmesi gösteriyor ki, seçim sandıklarındaki usulsüzlük hâlâ ve ısrarla sürdürülmektedir. Biz, İYİ Parti olarak tüm bu usulsüzlüklerin takipçisi olacağız. 39 ilçede sandıklarda görev alacak başkanların, memur üyelerin ve memur üye yedeklerinin Yargıtay tarafından yapılmış siyasi parti üyelik sorgulama sonuçlarını talep ediyoruz. Siyasi parti üyeliği sorgulamasında karşımıza çıkan ‘pasif üye' kavramının tanımını istiyoruz. Tarafsız gözlemci ve denetim görevlisi olarak görevlendirilen devlet memurlarının ‘pasif üye' olsalar dahi nasıl tarafsız kalabileceklerinin yanıtını bekliyoruz. İYİ Parti olarak, sandık güvenliği ve seçim mevzuatı konusunda karşılaştığımız her usulsüzlüğün takipçisi olacağımız konusunda halkımıza söz veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Yasaya göre, "Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar" ama...

Diğer taraftan devlet memurlarının siyasi parti üyesi olmaları ise dikkat çekti. Anayasa’da yer alan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre devlet memurlarının siyasi parti üyesi olmaları yasak. Söz konusu yasaya göre, “Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar.Devlet memurları her durumda Devletin menfaatlerini korumak mecburiyetindedirler. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve kanunlarına aykırı olan, memleketin bağımsızlığını ve bütünlüğünü bozan Türkiye Cumhuriyetinin güvenliğini tehlikeye düşüren herhangi bir faaliyette bulunamazlar. Aynı nitelikte faaliyet gösteren herhangi bir harekete, gruplaşmaya, teşekküle veya derneğe katılamazlar, bunlara yardım edemezler” ifadelerinin yer almasına rağmen memurların parti üyeliklerine devam etmesi ise akıllarda soru işareti bıraktı.

Son Güncelleme: 12.06.2019 11:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol