23 Haziran seçimlerinin kayıp İstanbulluları

23 Haziran gününde tekrarlanacak olan İstanbul seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi sitesinden seçmen kayıtlarını sorgulayan çok sayıda vatandaş isimlerini göremedi. Vatandaşlar herkesi kayıtlarını kontrol etmeye çağırdı.

23 Haziran seçimlerinin kayıp İstanbulluları

23 Haziran gününde tekrarlanacak olan İstanbul seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi sitesinden seçmen kayıtlarını sorgulayan çok sayıda vatandaş isimlerini göremedi. Vatandaşlar herkesi kayıtlarını kontrol etmeye çağırdı.

14 Mayıs 2019 Salı 12:23
23 Haziran seçimlerinin kayıp İstanbulluları

31 Mart gününde gerçekleştirilen yerel seçimlerinde oy kullanan yüzlerce seçmenin, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçmen sorgulama sisteminde isminin olmadığı ortaya çıktı. İsimlerinin listelerde bulunmaması üzerine nüfus müdürlüklerine giden seçmenler, “Herkes seçmen sorgulama sistemine girerek isimlerini kontrol etsin. Bu kadarı tesadüf olamaz” dediler.

İlayda Kayan’nın yaptığı habere göre 23 Haziran gününde tekrarlanacak İstanbul seçimlerinde YSK’nin internet sitesindeki seçmen sorgulama bölümüne giren yüzlerce vatandaş isimlerini göremeyince büyük bir şok yaşadı. 31 Mart seçimlerinde Avcılar’da oy kullanan S.Ç. isimli vatandaş YSK’nin sitesine girerek ismini sorgulattığını ifade ederek, “3-4 gün önce ismimi kontrol etmek için YSK’nin sitesine girdim. YSK’deki durumu sorgulamak için baktım ama 31 Martta oy kullanmama rağmen şu an YSK’nin sitesinde seçmen olarak görünmüyorum. Ama e-Devlet’te görünüyorum. Neler yapmam gerektiğini bilmiyorum. İlk işim ilçe nüfus müdürlüğüne başvuru yapmak olacak. İsmimin görünmemesi bence bir sistem hatası değil, ismi gözükmeyen insanlar burada ortaya çıkıyor ve bu insanların siyasi görüşleri ortak. Bu bence tesadüf değil” dedi.

Gazeteciler Emin Çapa ve Rahşan Gülşan da YSK sisteminde isimlerinin bulunmadığını açıkladılar. Sosyal medya hesabı aracılığı ile açıklamalarda bulunan Emin Çapa, “YSK’nin internet sitesine göre ‘seçmen’ değiliz. Her seçim olduğu gibi internet üzerinden kaydımıza baktık ve bu sefer eşim de, ben de yokuz. Nasıl yani? 1.5 ayda dijital kütükten sildiniz mi bizi? Nüfus müdürlüğü yolları göründü. İnanamayıp defalarca tekrar tekrar baktım. Kendi kendime, ‘Aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar alamazsın’ diye üstelik. Hepiniz seçmen sorgulama sistemine girin” dedi.

Rahşan Gülşan da hesabından sahte seçmen olduğu bilgisini e-Devlet sayfasındaki ekran görüntüsü ile paylaşarak “İyi ki şüphelenip seçmen kaydıma bakmışım. On yıldır yalnız yaşadığım evde hiç tanımadığım iki kişi oturuyor görünüyor. Yuh artık” ifadelerini kullandı.

‘Oylarınıza sahip çıkacağız’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, seçmen listelerinde isimlerin görünmemesine yönelik sosyal medya hesabı aracılığı ile açıklama yaparak “Seçmen listelerinde adımız görünmüyor diye kaygılanmakta haklısınız çünkü her şeyi yapabileceklerini biliyoruz. Ancak rahat olun, aynen 31 Mart öncesinde olduğu gibi tüm detayların yakın takipçisiyiz. Bir kez daha oyunlarını bozarak oylarınıza sahip çıkacağız” dedi.

Avukat Altun: 31 Ocak’taki listeler geçerli

CHP’li avukat Feyza Altun da 23 Haziran seçimlerine ilişkin şunları belirtti.

-31 Ocak’ta kesinleşen listedeki herkes 23 Haziran’da oy kullanacak kısıtlıların karşısına “oy kullanamaz” şerhi düşülecek, listeden silinmeyecek. Taşınsanız da 31 Ocak’taki listeye göre oy kullanacaksınız.

-Nüfusta kaydı silinenler YSK e-seçmen sekmesinden sorgulama yaptıktan sonra ilçesindeki nüfus müdürlüğüne giderek dilekçe verecek. Dilekçeye “ikametimi değiştirmedim, hatanın açıklanmasını ve düzeltilmesini istiyorum” yazacak. Düzeltmeyen memur hakkında suç duyurusunda bulunacak.

-Ceza infaz kurumlarında tutuklu bulunan ve taksirli suçlardan hükümlülerden ilk ikamet yeri cezaevi olan ve İstanbul dışı olanlar karşısına “oy kullanamaz” şerhi düşülecek.

-18 yaşına giren kişiler bu seçimde oy kullanamayacak. Sonradan İstanbul’a taşınanlar da kullanmayacak. Seçmen listesi 31 Ocak’ta kesinleşen listeye ekleme çıkarma yok.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol