Bozcaada da bin yıllık geçmişe ışık tutan yel değirmenleri...

Kuzey Ege'nin turizm merkezlerinden olan Bozcaada'da yer alan ve zamana yenik düşerek yıkılan yel değirmenleri, Bozcaada Kaymakamlığı’nca hazırlanan proje kapsamında yeniden hayat buldu.

Bozcaada da bin yıllık geçmişe ışık tutan yel değirmenleri...

Kuzey Ege'nin turizm merkezlerinden olan Bozcaada'da yer alan ve zamana yenik düşerek yıkılan yel değirmenleri, Bozcaada Kaymakamlığı’nca hazırlanan proje kapsamında yeniden hayat buldu.

19 Haziran 2019 Çarşamba 16:06
Bozcaada da bin yıllık geçmişe ışık tutan yel değirmenleri...

Kuzey Ege'nin önemli turizm durakları arasında bulunan Bozcaada, kuzey ve güney cephelerinde yer alan yel değirmenlerinin tekrar inşa edilmesi ile bin yıllık siluetine yeniden kavuşuyor.

Çanakkale'nin en önemli turizm bölgelerinden birisi olan, Türkiye'nin üçüncü büyük adası konumundaki Bozcaada'da yer alan ve uzun bir süre boyunca atıl bir şekilde kalması sebebi ile yıkılan yel değirmenlerinin yeniden yapılmasına karar verildi.

Bozcaada Kaymakamlığı’nca hazırlanan söz konusu proje kapsamında eski yerleri tespit edilen değirmenlerin, adada yaşamakta olan kişilerden toplanan eski fotoğraflar ile konumları kesinleştirildi, ilgili noktalarda temizlik ve düzleme çalışmaları yapıldı.

Daha sonrasında ise güney cephede 4 metre çapında ve 6,5 metre yüksekliğinde 2 değirmenin inşası tamamlandı. Kuzey bölümde yer alacak görsel amaçlı değirmenin ise inşa çalışmaları devam ediyor.

Değirmenlerin tamamlanmasının sonrasında fotoğraf çekebilmek adına gelen çok sayıda amatör ve profesyonel sanatçı için de yeni bir destinasyon oluşacak. Çok sayıda fotoğrafçı henüz çevre düzenlemeleri tamamlanmayan bölgede yel değirmenleri ile Bozcaada'nın eşsiz manzarasını çektikleri fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştiriyor.

"Değirmenler maalesef 50-60 yıl önce bakımsızlıktan yıkılmışlar"

Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, yel değirmenlerinin bin yıllık geçmişe ışık tuttuğunu söyledi.

Değirmenlerin yüzyıllarca kullanıldığını ancak bakımsızlık ve çeşitli sebepler ile zamana yenik düştüklerine dikkat çeken Gültekin, şu değerlendirmede bulundu:

"Değirmenler maalesef 50-60 yıl önce bakımsızlıktan yıkılmışlar. Hatta biz projeye başladığımız zaman birisinin kalıntıları vardı. Projeyi yaptığımız alanda bilinen 3 değirmen var. 2'sini biz Bozcaada Kaymakamlığı olarak yeniden aslına uygun restorasyonunu tamamladık. Silueti görünecek hale geldi. Ama bundan sonra inşallah hemen hemen değirmenin yapımı kadar önemli çevre düzenlemesi ve ışıklandırmayla süreci tamamlamış olacağız. Değirmenlerimizden biri sadece siluet anlamında katkı sunacak. Diğer değirmenimizi ise orijinal buğdayı koyduğumuz zaman un öğütecek şekilde tüm gerekli teçhizatıyla tamamlamış olacağız"

Gültekin, inşaat çalışmaları başladığı günden itibaren adada yaşayanların yapıları merak ettiğini ifade ederek, "Değirmenler belli bir siluete kavuştuktan sonra bu merak daha da törpülenerek daha çok ilgi çekecekler. Hali hazırda inşaat çalışmaları devam ederken bile çok fazla ilgi görüyor. İnşallah çalışmayı tamamladığımız zaman daha çok ilgi göreceğini bekliyoruz, umuyoruz" dedi.

"Eski tarihi tekrardan canlandırmışlar"

Eskişehir'den Bozcaada'ya gelerek değirmenleri ziyaret eden Erşan Balcısoy, "Çanakkale'nin Yeşilyurt köyünde konaklıyoruz. Geyikli'den feribotla Bozcaada'ya geldik. Feribottan buradaki yel değirmenlerini gördük ve burada fotoğraf çekmek istedik. Çok güzel olmuş. Bozcaada'ya çok yakışmış. Herkesin buraya gelmesini tavsiye ediyoruz. Eski tarihi tekrardan canlandırmışlar. Harika olmuş" dedi.

Mersin'den bir haftalık tatil için adaya gelen Aslı Aslantürk de yel değirmenlerinin tamamlanması ile adanın ilk girişteki görselinin daha da anlam kazanacağını ifade etti.

Son Güncelleme: 19.06.2019 16:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol