Salgın yönetiminde acilen alınması gereken 5 önlem

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) “Bilimin sesine kulak verin” çağrısı ile salgın yönetiminde acilen alınması gereken beş önlemi sıraladı.

Salgın yönetiminde acilen alınması gereken 5 önlem

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) “Bilimin sesine kulak verin” çağrısı ile salgın yönetiminde acilen alınması gereken beş önlemi sıraladı.

12 Nisan 2021 Pazartesi 15:41
Salgın yönetiminde acilen alınması gereken 5 önlem

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri son dönem içerisindede ‘sessizlik’le eleştiriliyor. Son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Korkmayın, konuşun” ifadeleriyle seslenmişti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Alpay Azap’ın yönetim kurulu başkanı, Prof. Dr. Serap Yavuz Şimşek’in ise genel sekreter olduğu KLİMİK Derneği Yönetim Kurulu söz konusu açıklamasında pandemide son 14 gün içerisinde Türkiye’nin hasta sayısı en yüksek ülkeler arasında yer aldığı anımsatılarak şu ifadelere yer verildi:

“Böylesine yüksek hasta sayısı ve ölümler, salgının önceki dönemlerinde görülmemiştir. Ülkemizde Covid-19 salgının geldiği aşama, Dünya Sağlık Örgütü’nün salgının ağırlığı ve sağlık sisteminin kapasitesine göre yaptığı derecelendirmeye göre en ileri aşama olan 4’üncü aşamadır. Yani, salgının kontrolsüz bir şekilde yayıldığı ve sağlık sisteminin salgının yükünü karşılamakta zorlandığı bir durum söz konusudur. Bu aşamada salgının toplumda yayılımının azaltılmasının çok zor olması beklendiğinden tüm kısıtlamaların daha sıkı bir şekilde uygulanması önerilmektedir. Bu sıkı kısıtlamaların, gereken tüm bölgelerde ve mümkün olan en kısa süre uygulanması tavsiye edilmektedir.”

Dernek açıklamasında olgu takibinin güçlendirilmesi, acil eylem plan ve uygulamalarının hazırlanması, gelinen aşamadaki risklerin topluma doğru bir şekilde anlatılarak kişisel önlemlere uyumun artırılması gibi her aşamada hayata geçirilmesi gerekenlere ek olarak, alınması tavsiye edilen beş önlemi şöyle sıralanadı:

  • Kişilerin evde kalması ve ev halkı dışındaki insanlarla sosyal teması sınırlandırması,
  • Kritik işlerde (sağlık, gıda, vb.) çalışanların, maksimum destek ve güvenlik önlemleri alınmak koşuluyla çalışmaya devam etmesi,
  • Kritik olmayan işlerin kapatılması veya uzaktan çalışmaya geçilmesi,
  • Yüz yüze eğitimin devam ettirilebilmesi için tüm seçeneklerin dikkate alınması, eğer bu mümkün değilse, yüz yüze temasın sınırlandırılması için çalışılması, (Eğitim kurumlarının kapatılması, sadece başka alternatif olmaması halinde düşünülmelidir. Özellikle kalabalık sınıfların olduğu okullarda pandemi kurallarına uyum sağlanamayacaksa yüz yüze eğitim durdurulabilir.)
  • Tüm bakım evleri ve huzur evlerinde infeksiyon riskini azaltabilmek için, ziyaretlerin yasaklanması gibi sıkı tedbirlerin gündeme alınması.

Salgının bu aşamaya gelmesinin sebebinin salgın yönetiminde, özellikle birinci dalgadan sonraki dönemde, bilimsel önerilerin yeterince dikkate alınmaması olduğu vurgulanan söz konusu açıklamada, gelinen noktadan en az zararla kurtulabilmek adına bir an önce bilimsel gerçeklere kulak verilmesi ve bilimsel önerilerin daha fazla geciktirilmeden acilen uygulanması önerildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol