İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden dev yatırım!

İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden dev yatırım gerçekleştirilerek 15 milyon dolar borç ile kaderine terk edilmek üzereyken kendisine yeni bir hikaye yazmayı başardı.

İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden dev yatırım!

İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden dev yatırım gerçekleştirilerek 15 milyon dolar borç ile kaderine terk edilmek üzereyken kendisine yeni bir hikaye yazmayı başardı.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 16:44
İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden dev yatırım!

İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden dev yatırım gerçekleştirilerek hastanenin yatırımcısına yük olmayan bir kurum haline getirilmesi sağlanmıştır. Yaklaşık olarak 2,5 yıl öncesinde ortaklarından ayrılarak Ghassan Şakir’in yüzde 100 oranında hissesine sahip olduğu İstanbul Cerrahi Hastanesi, küllerinden doğmayı başardı. CEO koltuğuna oturduğu zaman hastanenin durumunun çok kötü olduğuna dikkatleri çeken İstanbul Cerrahi Hastanesi CEO’su Prof. Dr. Ahmet Nuray Turhan, hastaneyi bugün kendi ayakları üzerinde durabilecek şekilde yeniden yarattıklarını dile getirdi. Özellikle yabancı hastaları hedeflemekte olan Turhan, Bodrum’a en az 150 yataklı bir hastane yatırımı gerçekleştireceklerini ifade etti.

Bodrum’da böylesine büyük bir kompleks yapabilmek adına çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını ifade eden Turhan, şunları anlattı: “Bu yatırım Türkiye’de tek olacak. Hastane kompleksi residence, otel, rehabilitasyon merkezi ve fizik tedavi merkezi olacak. Ayrıca burada bir kanser cerrahisi ve tedavileri enstitüsü kurmak istiyoruz. Hastalarımızın önemli bir kısmının yurtdışından gelmesini planlıyoruz. Devletimizin de bu yatırıma vergi avantajı gibi birtakım pozitif ayrıcalıklar sunmasını arzu ediyoruz. Çünkü bu yatırımlar ile dünyadaki belirli potansiyelin üzerindeki insanları Türkiye’ye çekmek istiyoruz. Yatırımımızın bu yönüyle de Türkiye ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.”

Söz konusu yatırımın büyüklüğü konusunda rakam vermekten kaçınan Turhan, “Büyük bir hastane kompleksi hayalimiz var. Ben ve Ghassan Şakir bu konuda iştahlıyız. Şu an için en az 200-250 milyon dolarlık bir yatırım olacağını düşünüyoruz. Bu yatırım duruma göre 500 milyon dolara da ulaşabilir. Ancak yer belli olmadan projede nelerin olacağı henüz tam olarak netleşmeden söylenecek her rakam afaki olacak” diye konuştu. Bütün prosedürleri yeri getirdikten sonra 1,5 yıl içerisinde inşaat sürecini bitirebileceklerini belirten Turhan, “İş yeter ki inşaat yapma safhasına gelsin, çok kısa sürede sonuçlandırırız. Ancak bürokrasinin çok olması arzu etmediğimiz bir durum” dedi.

60 milyon dolar daha yatırım yapıldı

Yönetime geldiği gün İstanbul Cerrahi Hastanesi’nin 15 milyon dolar düzeyinde bir borcunun olduğunu ifade eden Turhan, “Son üç yıl içinde hastanemize 60 milyon dolar yatırım yaptık. Bu zamana kadar yaptığımız yatırım 90 milyon dolara ulaştı. Uluslararası sağlık arenasına çıkabilmek ve bu platformda bulunan hastaların hastanemize ve ülkemize gelmesini sağlamak için modernizasyon konusunda hiçbir yatırımdan kaçınmadık. Bütün ekipmanlarımız modernize edildi. Eski hiçbir cihazımız kalmadı. Öncelikle yatak kapasitemizi arttırdık. 78 yataklı bir hastane için yaptığımız bu yatırım çok gelebilir ancak biz çok olarak değil şart olarak bakıyoruz.

Biz hastalarına önem veren butik bir hastane olarak yolumuza devam ediyoruz. Bütün hastalara hizmet veren ve herkesin özel bir birey olduğunu hissederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hastalarımız da bize güveniyor. Şöyle bir mesleki pratiğimiz vardır: Hekiminize güveniyorsanız, ameliyat sonrası aldığınız ağrı kesici sayısı azalır. Biz ameliyat sonrasında en az ağrı kesici kullanan hastane olmak için yola çıktık, bu yolda ilerliyoruz” dedi.

Misyonlarını tamamı ile etik kurallara yönelik kurguladıklarını ifade eden Turhan, “Bugünkü Türkiye’nin ekonomik gerçeğinde kendi ayaklarımız üzerinde durmayı, dürüstçe ve etik davranışlar içinde başardık. Fiyatlandırma bizim için her zaman ikinci planda oldu. Bizim en önemli mottomuz ‘Ticari kaygımız yok, onursal kaygımız var’ oldu. Bunlardan da önemlisi bizim Türkiye kaygımız var. Hedefimizde her zaman iyi bir Türkiye var” diye konuştu.

Özel hastaneler zor durumda

İstanbul Cerrahi Hastanesi CEO’su Prof. Dr. Ahmet Nuray Turhan, Türkiye’de sektörün, özel hastanelerin zor durumda olduğunu belirterek, “Türkiye’nin ekonomik olarak zor durumda, bundan kaçılmıyor. Hastanelerde kendini döndüremiyor. Hastanelerde hasta sayısı azalıyor” dedi. Son yıllarda yabancı hasta sayısında da turist sayısında olduğu gibi düşüşler olduğunu ifade eden Turhan, dönüşlerin başladığını söyledi.

Son Güncelleme: 15.05.2019 16:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol