Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz'dan İstanbul için kritik uyarı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs salgını vakalarının artış yaşamasıyla ilgili İstanbul'a yönelik olarak kritik uyarıda bulundu.

Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz'dan İstanbul için kritik uyarı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs salgını vakalarının artış yaşamasıyla ilgili İstanbul'a yönelik olarak kritik uyarıda bulundu.

11 Eylül 2020 Cuma 17:11
Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz'dan İstanbul için kritik uyarı

AA muhabirine dikkat çeken açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Türkiye’nin merkezinde yer alan Ankara’nın konumu itibarıyla diğer illerle bağlantısının bulunduğunu, ayrıca yaz tatili için tatil beldeleri ve memleketlerine giden kişilerin dönmesiyle koronavirüs vaka sayılarında artış yaşandığını dile getirdi.

Kontrollü bir sosyal hayat sürdürmenin gerekliliğine dikkatleri çeken Kayıpmaz yaptığı açıklamasında, “Ankara’da tedbirsizliğin, rehavetin ciddi boyutlara ulaştığını gördük. Yaz ayları boyunca konunun uzmanlarının uyarıları hep devam etti” ifadelerine yer verdi.

"Ne yazık ki bunu da yapamadık"

Uyarılara rağmen mahalle aralarında gerçekleştirilen düğünlerde halay çekildiğini, insanların eğlencelerinden ve keyiflerinden taviz vermediğine dikkatleri çeken Kayıpmaz şöyle konuştu: “Ya hep ya hiç kuralı uygulandı. Toplu bir araya geldiğimiz her türlü etkinlik, aslında virüsün yayılmak için fırsat bulduğu alanlar oldu. Aslında biz normalleşmenin başlamasıyla ‘evde kal’ döneminden ‘işini gör evine dön’ dönemine geçmiştik. İşimizi gördükten sonra evimize dönmeliydik. Virüsün yayılması devam ediyordu. Pandemi tehlikesi dünyanın hiçbir ülkesinde ortadan kalkmış değildi. Dışarıda eğer tedbirsiz bir davranışımız olduysa veya kurallara dikkat edemediğimiz bir gün olduysa evimizde bir hafta 10 gün vakit geçirerek aslında orada yaptığımız olumsuzluğun tedbirsizliğin bir şekilde tolere olmasını sağlayabilirdik. Ne yazık ki bunu da yapamadık.”

"Ankara salgının merkez üssü oldu"

Ankara’nın koronavirüs salgının merkez üssü haline geldiğini vurgulayan Kayıpmaz, “Üniversite hastanelerinin yöneticilerinin açıklamalarını duyuyoruz, ‘yoğun bakımlarındaki kapasitenin yüzde yüze ulaştığı’ konusunda” dedi.

Bu tehlikenin sadece Ankara için geçerli olmadığının, diğer büyükşehirler içn de risk olduğunun altını çizen bilim kurulu üyesi şöyle devam etti: “Ankara’da vaka sayıları İstanbul’un iki katı gibi görünse de İstanbul’a Anadolu’dan dönüşlerin başlamasıyla önümüzdeki birkaç hafta içerisinde vaka sayılarının artma ihtimali var. Bu ihtimalin önüne geçebilmekte yine bizim elimizde. Memleketlerinden ve tatil yörelerinden İstanbul’a dönen insanlar bir miktar daha kurallara uymaya devam edecek. Mümkün olduğunca evde kalacak. Sosyalleşme kısıtlanmadığı takdirde biz diğer illerimizde de aynı tehlikeyle karşı karşıyayız.”

"Kurallara uyulmadığını görüyoruz"

Karantinada olması gereken 153 bin kişinin şehirler arası seyahat edebilmek adına başvuruda bulunduğuna değinen Kayıpmaz şu ifadeleri kullandı: “Kurallara uyulmadığını görüyoruz. Cezası var. İnsanların buna da uymadığını görüyoruz. Birçok insanın hasta olmasına ya da yaşamını kaybetmesine sebep oluyorlar. Duyarsız bir davranış söz konusu. Sokak arası düğünleri yasaklıyorsunuz ama gelen görüntüler hala bunun devam ettiğini gösteriyor. Burada sadece kısıtlamalardan ümit beklemek doğru bir hareket değil. Sağlık kapasitesinin artışından ümit beklemek de doğru bir çözüm değil. Her birimiz birey olarak yapabileceğimiz üç basit tedbiri yapabilirsek zaten biz hiç hasta olmadan belki de bu süreci rahatlıkla atlatabileceğiz.”

Kayıpmaz, çoğu kişinin kendileri veya bir sevdikleri virüse yakalandığında Covid-19’un ne kadar ciddi ve tehlikeli bir hastalık olduğunu anladıklarını belirterek, “Ben o insanların gözünde yakınlarını kaybetme endişesini çok iyi görebiliyorum” dedi.

Son Güncelleme: 11.09.2020 18:14
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol