ABD'li ilaç şirketlerinden sonra yerli firmalar da isyan etti

ABD’li ilaç şirketlerinden sonra yerli tıbbi cihaz üreticileri de alacaklarını tahsil edememeleri sebebi ile isyan etti.

ABD'li ilaç şirketlerinden sonra yerli firmalar da isyan etti

ABD’li ilaç şirketlerinden sonra yerli tıbbi cihaz üreticileri de alacaklarını tahsil edememeleri sebebi ile isyan etti.

24 Eylül 2020 Perşembe 17:21
ABD'li ilaç şirketlerinden sonra yerli firmalar da isyan etti

ABD Büyükelçisi Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine yönelik olarak borcunun bir yıl içerisinde 230 milyon dolardan 2.3 milyar dolara yükseldiğini ve şirketlerin bu şekilde devam etmek istemeyebileceğini, bunun da Türkiye’nin çıkarına olmayacağını söylemişti.

Sözcü’den Yusuf Demir’in yaptığı habere göre Sağlık Bakanlığı’ndan bu konuda şikayetçi olan sadece yabancılar değil.

Türkiye’deki yerli tıbbı cihaz üreticileri de yaklaşık 16 aydır alacaklarını tahsil edemiyor.

Sektörün bu şartlarda ayakta kalmasının mümkün olmadığını dikkatleri çeken Tüm Tıbbi Cihaz Üreticileri Derneği Başkanı Mustafa Daşçı yaptığı açıklamasında, “Sağlık hizmetlerinin sunumunda aksaklık olmaması için bugüne kadar yıllık, sekiz aylık, dokuz aylık ödemelerle devam edebiliyorduk. Ancak şu anda 16 aydır herhangi bir ödeme yapılmaması sebebiyle tıkandık” ifadelerine yer verdi.

Devletin bu ay da ödeme yapmaması durumunda artık mal veremeyeceklerini ifade eden Daşçı şöyle konuştu:

“Türkiye’nin yıllık toplam 3.5 milyar dolar tıbbi cihaz gideri var. 16 aylık alacak birikti. Yani yaklaşık 26 milyar lira olduğunu tahmin ediyoruz.

20 milyar alacağımız var deyince, ‘Bu kadar parayı nasıl bu kadar zaman bekletebilmişler. Demek ki çok büyük kâr marjıyla çalışıyorlar’ algısı yaratabilir. Oysa Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerine ne kadar mal verdiysek, kendi sermayemizin üzerine bir de bütün mal varlıklarımızı ipotek ederek bankalardan finansman kullandık.”

"Bir süre sonra ameliyatlar yapılamaz hale gelecektir"

Daşçı sözlerini şöyle noktaladı:

“Bana göre önümüzdeki aydan itibaren sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşanmaya başlayacaktır. Eldeki stoklar tükendiğinde bir süre sonra ameliyatlar yapılamaz hale gelecektir. Bizden indirim yapmamızı, feragat etmemizi bekliyorlar. Bakanlık, tıbbi cihaz sektörüne ölümü gösterip sıtmaya razı etmek istiyor. 2017’de yine bir feragat istenmişti. O dönem benim firmam yüzde 15 karla Kırıkkale Üniversitesi’nin ihalesini almıştım. Yüzde 27 feragatle tahsilat yaptım. Yüzde 12 zarar. Bakanlığın önünde toplantı yapmayı düşünüyoruz. En kısa zamanda bütün Türkiye’deki üyelerimizi çağıracağım. Sağlık Bakanlığı’nın içinde devletin ve milletin başarısını istemeyen bir grup var. Bu grup bu konuyu çıkmaza sokuyor.”

Son Güncelleme: 24.09.2020 18:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol