24 Haziran seçimlerdeki 2 bin sandıkta hata var!

24 Haziran seçimlerdeki 2 bin sandıkta hata var!

04 Ekim 2018 Perşembe 14:43
24 Haziran seçimlerdeki 2 bin sandıkta hata var!
Bilgisayar Mühendisleri Odası'nın 24 Haziran seçim sonuçlarına dair hazırladığını ''YSK'nın kesin sonuçları ne kadar kesin" adlı raporda 2 bin sandıkta hata tespit edildiği açıklandı.

Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın “Seçsis çalışma grubu” tarafından hazırlanan raporunda, seçim sonuçlarının aday ve partiler kaydırılarak yazılması, farklı sandıklarda birbirinin aynı sonuçlar, aynı sandığın tutanak ve cetvellerdeki oy farklılıkları gibi pek çok hata ve tutarsızlık bulunduğu ortaya kondu.

Raporda şu ifadeler yer aldı;

“Çalışma Grubumuzun geliştirdiği bir yazılımla YSK'nin Sandık Sonuçları Paylaşım Sisteminde (SSPS'de) yayımladığı tüm sandık verileri üzerinde temel istatistik teknikleri uygulanarak sandık bazında olası tutarsızlıklar belirlenmiş, ardından bu sandıkların verileri SSPS'den elde edilen sandık sonuç tutanakları ve sayım döküm cetvelleriyle gözle karşılaştırılarak bir önceki adımda belirlenen tutarsızlıkların doğrulanması ve nedenlerinin anlaşılması sağlanmıştır.

Veri analizi çalışması sonucunda başlıcaları aşağıda sıralanan çok ciddi veri tutarsızlıkları ve belirgin hatalar saptanmıştır:” denildi.

Raporda, belirlenen hata ve tutarsızlıklar şöyle sıralandı;

* Sandık sonuç tutanaklarındaki oy sayıları SEÇSİS'e girilirken veriler bir aday/partiden diğerine kaydırılarak bilgisayara girilmiştir.

* Sandıkların “sandık sonuç tutanakları” ile “sayım döküm cetvelleri”ndeki oy sayıları birebir aynı olmak zorundadır; buna karşın bazı tutanak ve cetvellerdeki oy sayıları birbirlerinden farklıdır.

* Aynı seçim bölgesi (mahalle) içerisinde farklı sandıklara ait olmalarına karşın içerikleri birebir aynı olan sandık sonuç tutanaklarına rastlanmıştır.

* Sandık kurullarınca hatalı olarak düzenlenen tutanaklar SEÇSİS'e girilirken toplamların tutarlı olması için oy sayılarının “veri girişi yapanların inisiyatifinde” düzeltildiği/değiştirildiği anlaşılmaktadır.

* Bazı sandıklarda, siyasi parti gözlemcilerine verilen sandık sonuç tutanakları ile SEÇSİS'e girilen tutanaklar arasında önemli farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir.

2 BİN SANDIKTA TUTARSIZLIK!
Uygulanan veri analizi yöntemi ve yüksek eşik değerle 2.000 kadar sandıkta hata olasılığının tespit edildiği raporda, bu 2.000 sandık içerisinde yaklaşık 70.000 seçmene karşılık gelen 250 sandıkta yanlışlar ve tutarsızlıklar saptandığı kaydedildi. Raporda, ” Bu yanlışlar sonucunda yaklaşık 14.000 yurttaşın oyu, tercih ettiği siyasi parti ya da adaya yansımamış görünüyor. Çalışma, yeterince bilgi toplandığı düşüncesiyle 250 hatalı sandık ile sonuçlandırılmış ve saptanan hataların örnekleri belgeleriyle rapora yansıtılmıştır.”

Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın raporuna aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz!
https://www.bmo.org.tr/2018/10/04/ysknin-kesin-secim-sonuclari-ne-kadar-kesin/
Son Güncelleme: 04.10.2018 14:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol