Oscar ödülleri jürisinde Türk damgası

Burası Cennet Olmalı, Ahlat Ağacı, Bir Zamanlar Anadolu'da gibi ödüllü filmlerin yapımcısı Zeynep Atakan Oscar ödüllerinin juri üyesi olarak seçildi.

Oscar ödülleri jürisinde Türk damgası

Burası Cennet Olmalı, Ahlat Ağacı, Bir Zamanlar Anadolu'da gibi ödüllü filmlerin yapımcısı Zeynep Atakan Oscar ödüllerinin juri üyesi olarak seçildi.

01 Temmuz 2020 Çarşamba 13:55
Oscar ödülleri jürisinde Türk damgası

Son yıllarda uluslararası başarı göstermiş ve beyaz perdeye yeni renkler katmış 819 sanatçı, yönetmen ve yapımcı Akademi’nin davetiyle yeni Oscar jürisi oldu. Ahlat Ağacı, Bir Zamanlar Anadolu’da, Burası Cennet Olmalı gibi yerli-yabancı pek çok ödülün sahibi Zeynep Atakan’da bunlardan biri... 

68 ülkeden 819 film emekçisi bu yıl Oscar jürisinde görev alacak. Akademi’nin yeni jüri üyelerinin yüzde 36’sı az temsil edilen etnik / ırksal topluluklara mensup sanatçılardan oluşurken yüzde 45’i kadınlardan oluşuyor. Her zaman olduğu gibi, aktör ve aktristler Akademi’nin en büyük kolunu oluştururken bu seneki yeni juri üyelerinin yüzde 49’ı ABD’li değil. Peki Türk Sinema tarihinde bir ilk gerçekleştiren Zeynep Atakan kimdir?

Zeynep Atakan hakkında...

Oscar ödüllerinin jüri üyesi olarak seçilen Zeynep Özbatur Atakan 1966 yılında İstanbul'da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümünden mezun olan Zeynep Özbatur Atakan, daha sonra 1986-1999 yılları arasında reklamcılık sektöründe aktif bir şekilde çalıştı. 

1999 yılına gelindiğinde ise çalışmalarını sinema sektörüne kaydıran Atakan, 1999'da yönetmenliğini Kutluğ Ataman'ın üstlendiği Lola ve Bilidikid, 2002 yılında Tayfun Pirselimaoğlu'nun ilk filmi Hiçbiryerde ve Nuri Bilge Ceylan'ın sırasıyla İklimler (2006), Üç Maymun (2008) ve Bir Zamanlar Anadolu'da (2011) filmlerinin yapımcılığını üstlenmiştir.

Zeynep Özbatur Atakan 2010 yılına gelindiğinde ise Avrupa Film Akademisi ‘Eurimages yılın yapımcısı’ ödülüne layık görüldü. 2014 yılından bu yana EWA (European Women Audiovisual Network) başkan yardımcılığını yürütmekte olan Zeynep Atakan ayrıca, APSA ve Avrupa Film Akademisi Üyesi. Uçan Süpürge Meslekte başarı ödülü de almış olan Zeynep Atakan film yapımcılığını sürdürmenin yanı sıra yapımcılık atölyelerinde dersler de vermektedir.

Son Güncelleme: 02.07.2020 12:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol