Önder Terzi kişisel sergisi Döngü ile Tophane-i Amire'de

Seramik sanatçısı Önder Terzi Tophane-i Amire'de açılan kişisel sergisi Döngü ile dikkat çekici işlere imza attı.

Önder Terzi kişisel sergisi Döngü ile Tophane-i Amire'de

Seramik sanatçısı Önder Terzi Tophane-i Amire'de açılan kişisel sergisi Döngü ile dikkat çekici işlere imza attı.

25 Aralık 2018 Salı 15:58
Önder Terzi kişisel sergisi Döngü ile Tophane-i Amire'de

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Bölümünde akademisyen olarak görevine devam eden Önder Terzi, kişisel sergisi "Döngü" ile sanatseverleri Tophane-i Amire'de buluşturdu. 19-30 Aralık tarihleri arasında gezip görebileceğiniz serginin manifestosu da sanatçının eserleri kadar ilgi çekici.

İşte Önder Terzi'nin Döngü isimli kişisel sergisinde eserlerine yansıttığı ruh hali ve tepkinin yazıya dökülmüş olan metni:

İSYAN
"Asilerin, kaybedenlerim, hayalperestlerin, küfürbazların, günahkarların, beyaz zencilerin, aşağı tırmananların, yola çıkmakta çekinmeyenlerin, uçurumdan atlayanların...dili, sesi"
Bu bir serzeniştir; şişkoların, koyvermişlerin, yaşamaktan, sorgulamaktan vazgeçmişlerin, isyan edenlerin, neye isyan ederlerse etsinler!

KABULLENİŞ
"Her insan aklını kaçırabilir, bu bir kurtuluştur, delirmek kişiyi özgürleştirir çünkü sadece korkaklar akıllarına güvenir ve bütün korkaklar hakikatin esiridir."
Gözlerini kapa ve kafandaki kısa devrelerin zihnine oynadığı oyunlara izin ver. Rahatsız edici olsa da, bu durumun yaratıcı etkisini kullan. Bırak kendini, zevk almaya bak. Bu kısa devreleri yaşamın bir lütfu olarak kabullen, hayata biraz yanık bak.

KURTULUŞ
Rivayete göre; kabile reisinin iki oğlu vardır ve bu kardeşlerin birbirlerinden hiçbir zaman haberi olmamıştır. Biri hep huzursuz, mutsuz, sessiz, hiçbir şeyden zevk almayan depresif bir ruh hali içindeyken, diğeri aksine aşırı coşkulu, ayağı yere basmayan, hareketli, düşüncesiz ve bazen de fevridir. 
Kabile reisi, bu iki zıt oğulun gün gelip başa geçmek uğruna birbirlerine zarar vermemeleri için onları dünyanın iki ayrı kutbuna gönderir. Gel zaman git zaman kabile reisi hastalanır ve öleceğini sezer. Şamandan oğullarını bulmasını ve hangisinin başa geçmek için daha uygun özelliklere sahip olduğunu kendisine söylemesini ister. Şaman iki oğlu da bulur ve izler. Ancak ikisinin de aranan yetilere sahip olmadığını söyler. Kabile reisi ölmeden önce şamandan bir büyü ile iki oğlunu tek bir vücut haline getirmesini söyler. Böylece kabile, tüm özellikleri tek bir bedende toplanmış ideal bir lidere sahip olacaktır. Ancak şamanın bu tehlikeli uğraşı, iki kardeş için ölümcül olacaktır. İkisi de bu ağır büyüyü kaldırabilecek güçte değildir. Bedenleri iki zıt çekim arasında yok olmaya başlar.
Bu arada kabile reisinin öldüğünü öğrenen düşmanlar kabileyi yağmalamak için yola çıkar. Tam da bu sırada ölmek üzere olan kardeşler, ruhlarının tek vücut da canlanmasını kabullenir. İki kardeş kendi içlerindeki çatışmaya rağmen kabilelerinin geleceği için bir olur. Kabileleri kurtulur ve onların bu döngüsü dilden dile anlatılan bir efsaneye dönüşür.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol