Uber'e erişim engeli kaldırıldı

İstinaf mahkemesi, telefon uygulaması aracılığı ile taksi hizmeti vermekte olan Uber’e erişim engelini kaldırarak yeni karar oluşturdu.

Uber'e erişim engeli kaldırıldı

İstinaf mahkemesi, telefon uygulaması aracılığı ile taksi hizmeti vermekte olan Uber’e erişim engelini kaldırarak yeni karar oluşturdu.

24 Aralık 2020 Perşembe 13:43
Uber'e erişim engeli kaldırıldı

İstanbul 10’uncu Asliye Ticaret Mahkemesi, taksicilerin açtığı davada ‘haksız rekabet’ gerekçesi ile 16 Ekim 2019 tarihinde Uber hizmetine yönelik olarak erişim engeli getirmişti.

Tarafların itiraz etmesi üzerine dosyanın gönderildiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 13’üncü Hukuk Dairesi, geçen günlerde asliye ticaret mahkemesinin kararını kaldırarak yeni karar oluşturdu.

İstinaf, ticaret mahkemesinin Uber’in ‘XL araç’ hizmetinin haksız rekabet oluşturduğu görüşüne katıldı.

Daire, ‘davalılar tarafından www.uber.com.tr internet sitesi, mobil internet sitesi ve Uber isimli mobil uygulama üzerinden Uber XL isimli hizmetin sunulmasının haksız rekabet oluşturduğunun tespiti ile davalılar tarafından gerçekleştirilen söz konusu haksız rekabet eylemlerinin menine’ hükmetti.

İstinaf, yerel mahkemenin Uber’in taksi uygulamasının haksız rekabet oluşturduğu yönündeki kararını ise kaldırdı. Yerel mahkemenin kararında yalnızca ‘XL araçlar’ üzerinde değerlendirmede bulunduğunu gerekçe gösteren daire, Uber XL ile ‘ubertaksi’ arasında bir ayrım yapılması gerektiğini, Uber’in ‘ubertaksi’ uygulaması üzerinden sarı taksilerle hizmet verebileceğine hükmetti.

Daire, alınan söz konusu kararın taraflarca Yargıtay’a taşınabileceğini belirtti.

"Türkiye'ye inanıyoruz ve bağlıyız"

Uber’in yazılı açıklamasında görüşlerine yer verilen bir Uber Global sözcüsü ise yaptığı açıklamasında şunları dile getirdi: “Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf mahkemesi, Uber Taksi’yle faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul’daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz.”

İstanbul’da 2014 yılında hizmet vermeye başlayan Uber’i geçen yıla kadar 14 bin 500 taksi sürücüsü tarafından kullanıyordu. Telefon uygulaması ise toplamda ise 4.5 milyon kişi tarafından indirilmişti.

Son Güncelleme: 24.12.2020 19:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol