Türkiye'nin 11'inci Kalkınma Planı'nda kültür ve sanat hedefi ne?

11'inci Kalkınma Plan'ının kültür-sanat alanına yönelik bölümünde dans ve müzik ile ilgili herhangi bir hedef yok. Sinema sektörüne düzenleme geleceği ve dini içerikli yayınların artırılacağı ifade ediliyor.

Türkiye'nin 11'inci Kalkınma Planı'nda kültür ve sanat hedefi ne?

11'inci Kalkınma Plan'ının kültür-sanat alanına yönelik bölümünde dans ve müzik ile ilgili herhangi bir hedef yok. Sinema sektörüne düzenleme geleceği ve dini içerikli yayınların artırılacağı ifade ediliyor.

16 Temmuz 2019 Salı 14:27
Türkiye'nin 11'inci Kalkınma Planı'nda kültür ve sanat hedefi ne?

Söz konusu planda dans ve müzik alanında herhangi bir hedefe yer verilmedi. Tiyatrolar ile ilgili olarak ise yalnızca özel tiyatrolara destek sağlanacağı ifade edildi. Dini içerikli yayınların artırılacağı vurgulandı. Turizme katkı sağlayan restorasyon ve taşınamaz varlıkların korunmasına ilişkin çalışmalar gerçekleştireceği kaydedildi. Son dönem içerisinde gündeme oturan, sinema sektöründeki tekelleşmeye yönelik düzenlemelerin gerçekleştirileceği ifade edildi. E-kitap formatında atılım yapılacağına dikkat çekildi.

Kültür sanat bölümünde amacın, kültürel zenginlik ve çeşitliliğin koruyarak, milli kültür ve ortak değerler etrafında toplumsal bütünlüğün ve dayanışmanın güçlendirilmesi yönünde çalışmalar yapılacağı yazıldı.

Kütüphaneler neler hedefleniyor?

Kütüphanelerde yeni teknolojiler ve yönetim yaklaşımları ile çalışılacağı belirtilen planda, gezici kütüphane sayısının artırılacağına dikkat çekildi. Kitap ve süreli yayın yayımcılığı alanlarının geliştirilmesine yönelik faaliyetlere de destek verileceği özellikle elektronik yayınlarda Ar-Ge çalışmaları yapılacağından bahsedilerek, “Nitelikli kültürel yayınlara daha fazla sayıda okurun ulaşımını temin etmek üzere e-kitap formatında daha fazla sayıda eserin kamu yayını olması sağlanacaktır” denildi.

Dini içerikli yayınlar artırılacak

Söz konusu planda, dini içerikli yayınların artırılacağı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Nitelikli din hizmetleri ile toplumun birlik, beraberlik, barış ve huzuruna katkı sağlanacak ve yaygın din eğitimi toplumun tüm kesimlerine ulaştırılacaktır. Toplumsal problemlere yönelik dini içerikli yayınlar toplumun daha geniş kesimine ulaştırılacaktır. Manevi destek hizmeti ile ulaşılan kişi sayısı artırılacaktır.”

Etimoloji sözlüğü tamamlanacak

“Türkçe’nin doğru ve yetkin bir şekilde kullanılması için örgün eğitim başta olmak üzere, her türlü medya, yasal düzenleme gibi araçlar etkin bir şekilde kullanılacak” ifadelerine yer verilen planda Türkçe’nin zenginliğinin kayıt altına alınabilmesi adına etimolojik sözlüğünün tamamlanacağı kaydedildi.

Sinema alanında yeni düzenlemeler

Aydınlık'tan Sıla Kemahlı'nın yaptığı habere göre Ulusal Sinema Müzesi ve Arşivi kurulması hedeflenen planda, ülkemizde çekimi gerçekleştirilecek olan yabancı yapımların destekleneceği ifade edildi. Sinema yapım, dağıtım ve gösterim faaliyetlerinde tekelleşmenin önüne geçmeye ilişkin düzenlemeler gerçekleştirileceği; kamu kurumları ve özel sektörün koordinasyon içerisinde hareket etmesini sağlayacak bir mekanizma oluşturulmasına ilişkin hukuki ve idari düzenlemeler yapılacağı kaydedildi.

Üniversitelere restorasyon merkezi

Söz konusu planda, taşınmaz vakıf kültür varlıklarına vakfiye şartları doğrultusunda işlevsellik kazandırılacağı belirtildi. Üniversitelerde Ulusal Restorasyon Mükemmeliyet Merkezi kurulacağından bahsedilen planda, taşınmaz kültür mirasımızın korunmasına ilişkin yürütülen tespit ve envanter çalışmalarından elde edilen verilerin dijital ortama aktarılacağı ifade edildi.

UNESCO koruması altında bulunan alanlar başta olmak üzere, arkeoloji, edebiyat, tarih, tabiat konulu tematik kültür rotalararının tanıtımının sağlanacağı kaydedildi. Planda, özel müzelerin kurulumunun destekleneceği belirtilerek, erken yaşlardan itibaren kültür ve sanat eğitimi verileceği yazıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol