Türk Tabipleri Birliği: Asıl hedef gerçekleri söyleyen hekimler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türk Tabipleri Birliği’nin başına (TTB) terör örgütünden birini koydular” çıkışının ardından bir açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği “Asılsız, gerçekleri yansıtmayan bir açıklama” dedi.

Türk Tabipleri Birliği: Asıl hedef gerçekleri söyleyen hekimler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türk Tabipleri Birliği’nin başına (TTB) terör örgütünden birini koydular” çıkışının ardından bir açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği “Asılsız, gerçekleri yansıtmayan bir açıklama” dedi.

16 Ekim 2020 Cuma 15:19
Türk Tabipleri Birliği: Asıl hedef gerçekleri söyleyen hekimler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Tabipleri Birliği'ne yönelik olarak yaptığı açıklamasında ‘çoklu baro’ benzeri bir uygulamaya gidileceğini de söylemişti.

Daha önce gerçekleştirilen açıklamalar gibi bu açıklamanın da anayasal güvence altında olan bir meslek kurumunu ve hekimlik mesleğini hedef aldığını ifade eden Türk Tabipleri Birliği açıklamasında “Yalnız hekimler değil tüm Türkiye kamuoyu bunun farkındadır” ifadelerini kullandı.

"Hedef gösterilmeye çalışılmaktadır"

TTB Merkez Konseyi açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Salgın tüm yıkıcılığı ile devam ediyor ve ne yazık ki her geçen gün kaybettiğimiz meslektaşlarımızın, sağlık emekçilerinin, yurttaşların sayısı artıyor. Türk Tabipleri Birliği, başından beridir Covid-19 pandemisinde hükümetin aksine topluma gerçekleri anlatan, sağlıkta dönüşüm programının eksikliklerini ortaya çıkaran, şehir hastaneleri konusunda gerçekleri söyleyen ve bu söyledikleri Sayıştay raporlarında doğrulanan, meslektaşlarının sorunlarına tercüman olan, sağlık alanında kamuoyunun ve hekimlerin en güvendiği kurumlardan birisidir. Ancak üzülerek görmekteyiz ki Türk Tabipleri Birliği son dönemlerde bilinçli olarak bir karalama ve algı operasyonu ile hedef gösterilmeye çalışılmaktadır. Belirtmek isteriz ki, Türk Tabipleri Birliği kendini güçlü görenlerin değil haklının yanında olmuştur, olmaya devam edecektir. Kendini güçlü görenler, her yerde kendini haklı göstermeye çalışsa da artık destek bir yana tersine toplumda ciddi tepki almaktadır.”

Türk Tabipleri Birliği’nin 6023 sayılı yasa ile anayasal güvence altında kurulmuş, 100 binin üzerinde hekimin üye olduğu mesleki ve demokratik bir kamu kurumu olduğu anımsatılan söz konusu açıklamada “Merkez Konsey Başkanı seçilen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hekimliğinin gereği olarak, insanlık ayıbı işkenceye karşı gerek ülkemiz gerekse de uluslararası alanda çalışmalar yapan bir bilim insanıdır. Hekimliğin olmazsa olmazı işkenceyle mücadele ve insan hakları mücadelesi bir ayıp değil her hekim için onurdur” ifadelerine yer verildi.

“Sorunları dile getirmek siyaset yapmaksa evet biz sağlıklı bireyler ve sağlıklı toplumların yani ‘sağlıklı olma halinin’ siyasetini yapacağız” ifadelerine yer verilen açıklamada sorunlar şöyle sıralandı: “Başta pandemide saklanan gerçekler olmak üzere eğitim ve sağlık hakkında giderek artan ihlaller, tıbbi/cerrahi malzeme sıkıntıları, nöbet yoğunluğu, aşırı hasta sayıları, çalışma koşulları, ekonomik sorunlar, tükenmişlik, özlük haklarımızdaki adaletsizlikler ve ek ödeme sistemindeki eşitsizlikler gibi birçok sorunumuz mevcuttur.”

"Doğru bilgileri vermeye devam edeceğiz"

Boş tartışma ortamlarının içinde olmayacaklarını belirten konsey sözlerini şöyle sürdürdü: “Bize bir şey demek isteyenler önce yanlış Covid-19 verilerinin, bunlara bağlı ölümlerin, içinden çıkılmaz sağlıksız ortamının hesabını topluma vermelidir. Bizler her zaman mesleğinin yükümlülüklerini yerine getirmek için yemin etmiş hekimler olarak, her canlının yaşam ve sağlık hakkından yana olacağız. Sağlık hakkının, demokrasi hakkından bağımsız olamayacağını bilerek yola devam edeceğiz. Tam da bu farkındalıkla öncelikli gündemimiz olan Covid-19 pandemisinin gerek sağlık ortamına gerekse halkımıza olan yıkımını bilimsel gerçeklerle ortaya koymaya, topluma demokrasi ve sağlık hakkı gereği doğru bilgileri vermeye devam edeceğiz. Hekim sorunlarını ve çözüm önerilerimizi dile getirmekten vazgeçmeyeceğiz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol