Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten ortak açıklama

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, yeni yıl içerisinde geçerli olacak asgari ücretin insan onuruna yaraşır geçinmeyi sağlayacak bir seviyede olması gerektiği yönünde açıklamada bulundular.

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten ortak açıklama

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, yeni yıl içerisinde geçerli olacak asgari ücretin insan onuruna yaraşır geçinmeyi sağlayacak bir seviyede olması gerektiği yönünde açıklamada bulundular.

26 Aralık 2020 Cumartesi 18:02
Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten ortak açıklama

Yeni yıl içerisinde geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi sürecini dirsek teması halinde yürütmekte olan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu dün Türk-İş’in ev sahipliğinde bir araya geldi.

Üç genel başkan, toplantı sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde gelinen aşamayı değerlendirirken, talep ve görüşlerini de konuştu.

Toplantının ardından Atalay, Arslan ve Çerkezoğlu imzasıyla ortak yazılı açıklama yapıldı.

"Pazarlık konusu edilmemelidir"

Söz konusu açıklamada, işçilere aileleri ile yeterli yaşam şartlarını sağlayacak seviyede bir ücretin her zamankinden daha önemli hale geldiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nca görev verilen Türkiye İstatistik Kurumu’nca bekar bir işçi için hesaplanan yaşama maliyeti kasım ayı itibarıyla net 2 bin 792 liradır. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. Bu ayın gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır.”

"İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak..."

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda hükümetin tutumunun belirleyici olduğuna dikkat çekilen söz konusu açıklamada, şunlar kaydedildi: “Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi Hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir. İşçi temsilcileri ‘insan onuruna yaraşır’ bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç işçi konfederasyonu olarak 4 Aralık 2020’de ortaklaştığımız ‘insan onuruna yaraşır bir asgari ücret’ belirlenmesi talebinin arkasında durmaktayız. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır.”

Son Güncelleme: 26.12.2020 19:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol