Tunç Soyer: Güzel Sanatlar Fakültesi'ni birlikte yapalım

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Güzel Sanatlar Fakültesi'ni ortak bir çabayla, imeceyle yapmanın İzmir’e yakışacağını belirtti.

Tunç Soyer: Güzel Sanatlar Fakültesi'ni birlikte yapalım

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Güzel Sanatlar Fakültesi'ni ortak bir çabayla, imeceyle yapmanın İzmir’e yakışacağını belirtti.

23 Temmuz 2019 Salı 19:45
Tunç Soyer: Güzel Sanatlar Fakültesi'ni birlikte yapalım

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GFS)'nin yıkım kararından sonra konuşan İzmir BB Başkanı Tunç Soyer, "Fakülteyi ortak bir çaba, imeceyle yapmak İzmir’e yakışır" dedi. Üniversiteyi rahatlatacak bir öneri sunduğunu söyleyen Soyer, "Yakışan budur" ifadelerini kullandı.

Tunç Soyer, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin bulunduğu binanın depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verilmesi sonrasındaki yaptığı teklifi yeniden gündeme getirdi.
Tunç Soyer, “Şu anda arkadaşlarımız çalışıyorlar. Seçenekler arasında Kültürpark da olabilir. Onlar holleri istiyorlar. O’nu da ayın 30’unda konuyla ilgili yapacağımız ikinci Kültürpark toplantısında tekrar gündeme getireceğiz” dedi.

Hollerin tahsisi konusuna karşı çıkan Kültürpark Platformu’nun açıklamalarına saygı duyacağını belirterek, “Kültürpark Platformu’nu ikna etmek kollektif aklın meselesidir. Sadece benim meselem değildir. Kişisel olarak bir şey söylüyorum. Ben ‘olabilir’ diyorum. Bu benim kişisel fikrim. Burada ortak akıl ne ortaya koyacak onu bilmiyorum. Hep birlikte göreceğiz. Holler konusunda biz yardımcı olacağız. Benim gözümde bahsettiğim ve vurguladığım geçiş süreci iki senedir. Toplamda 2-3 senede biter” ifadelerini kullandı.

Planın sadece belediye bütçesiyle yapılmayacağını vurgulayan Soyer halk katılımının da İzmir adına çok güzel olacağını düşündüğünü bildirerek şu şekilde devam etti, “İzmirlinin pamuk ellerini cebe atmasını sağlayacağım. Sadece belediye bütçesinden bunu yapmayacağım. Bütün İzmir’in iftihar meselesi olacak. Fakülteyi ortak bir çaba, imeceyle yapmak İzmir’e yakışır. Bizim belediye olarak ya da başkan olarak şahsen rektörle sürekli bir araya gelebilecek bir durumumuz yok. Biz zaten teklifimizi yaptık. Onlar da ‘tamam’ dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer kou ile ilgili son olarak "Bundan sonrası onların bileceği iştir. Önerimi resmen kamuoyuyla paylaşacağım. Rektör hanımın normal olarak şunu yapması beklenir. Medeniyet budur. İnsan, ‘teşekkür ederiz, üstünüze vazife olmayan bir şeye giriştiniz. Allah sizden razı olsun’ bekler. Benim vazifem zaten değil. Onları ve üniversiteyi rahatlatacak bir öneri getiriyorum. Yakışan budur” ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol