Tecavüzle suçlanan ‘şeyh’: ‘Mağdurları dini kullanarak kandırdı’

Konya’da beş kişiye tecavüz ettiği suçlaması yöneltilerek yargılanan 65 yaşındaki ‘tarikat şeyhi’ S.I. hakkında 68 yıl hapis talep edildi.

Tecavüzle suçlanan ‘şeyh’: ‘Mağdurları dini kullanarak kandırdı’

Konya’da beş kişiye tecavüz ettiği suçlaması yöneltilerek yargılanan 65 yaşındaki ‘tarikat şeyhi’ S.I. hakkında 68 yıl hapis talep edildi.

08 Aralık 2018 Cumartesi 18:18
Tecavüzle suçlanan ‘şeyh’: ‘Mağdurları dini kullanarak kandırdı’

Başbakanlık İletişim Merkezi’ne bu yılın başlarında bir kişi şikayette bulunarak sohbetlerine katıldığı tarikatın kendisini ‘sözde halife’ olarak tanıtan şeyhinin erkek müritlerine yönelik olarak cinsel istismarda bulunduğunu öne sürmüştü.

Yapılan bu şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan S.I., 2008-2017 yıllarında 17 ve 22 yaşları arasında bulunan beş erkek müridine cinsel istismarda bulunduğu iddiası ile tutuklanmıştı.

Konya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, şeyh hakkında 70 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Sohbete katılanları korkutmuş

Duruşma savcısı, tanık ifadeleri ve gerçekleştirilen savunmaların sonrasında S.I. hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Sanığın kendisini ‘yüce bir kişi’ olarak tanıttığı ifade edilen mütalaada, şahsın sohbetlerden ayrılmak isteyen kişilerin başlarına türlü ‘musibetler ve fenalıklar’ geleceğini, ‘helak olacaklarını’ söyleyerek kişileri korkuttuğu ve bu şekilde de sohbetlerine katılımlarını sağladığı kaydedildi.

İstismar yöntemi anlatıldı

Savcı, S.I.’nın şikayetçileri “Bu ilim aktarma şeklidir. Bu rahmani bir durumdur. Bana itaat ettiğin zaman manevi olarak rütbe alıp ilerleyeceksin” diyerek dudaklarından öptüğünü kaydetti.

Mütalaada ‘İslam dininde yeri olmayan ve asla kabul edilmeyen, dinen yasak olan ahlak dışı eylemleri, dini bilgisi zayıf olan mağdurlara, dinin bir gereği gibi yansıtarak İslam dinini kendi emellerine alet ettiği’ belirtildi.

Mütalaada anlatılana göre S.I., 2014 yılı içerisinde Konya’da bir ilçeden kent merkezine giden öğrenciyi evinin bodrumunda kalmasını sağladı. Şahsın geceleri öğrencinin yanına gittiği, “Şeriatta haram olan tarikatta helaldir” diyerek kıyafetlerini çıkardığı ve istismarda bulunduğu ifade edildi.

S.I.’nın daha sonrasında öğrenciden kendisine yönelik cinsel eylemlerde bulunmasını istediği öne sürüldü. S.I.’nın istismarda bulunduğu kişilerden bazılarını birbirleriyle cinsel ilişkiye zorladığı da ifade edildi.

‘Yüce insan sayıp ses çıkarmadılar’

Mütalaada S.I.’nın dini sohbetlerde “Meyve veren ağaç taşlanır”, “Yüksek dağlarda karlar erken yağar” ve “Bana daha önce iftira atıp gidenler helak oldular” gibi sözlerle mağdurların gözünde kendisini yücelttiği, mağdurların üzerinde kesin itaat sağladığına yer verildi.

Mağdurların da S.I.’yı yüce bir insan olarak gördüklerinden seslerini çıkarmadıkları, S.I.’nın da bunu kullanarak mağdurları boyundan ve dudaktan öpme gibi eylemlerde bulunduğu belirtildi.

Bilgisayarda müstehcen görüntüler

S.I.’nın gözaltına alındıktan sonra Konya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından bilgisayarına yönelik olarak gerçekleştirilen incelemede aralarında hayvanlarla insanların da bir arada görüldüğü müstehcen videoların çıktığı vurgulandı.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında S.I. hakkında beş erkeğe istismardan 68 yıla kadar hapis istedi.

Mahkeme heyeti, S.I.’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol