Tecavüz sonucu hamile kalıp kürtaj izni verilmeyen çocuğa tazminat

18 yaşından küçükken maruz kaldığı cinsel istismar sonucunda hamile kalan çocuğun gebeliğinin sonlandırılması talebinin reddedilmesini hak ihlali olarak değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM), 100 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Tecavüz sonucu hamile kalıp kürtaj izni verilmeyen çocuğa tazminat

18 yaşından küçükken maruz kaldığı cinsel istismar sonucunda hamile kalan çocuğun gebeliğinin sonlandırılması talebinin reddedilmesini hak ihlali olarak değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM), 100 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

10 Eylül 2020 Perşembe 14:53
Tecavüz sonucu hamile kalıp kürtaj izni verilmeyen çocuğa tazminat

Anayasa Mahkemesi'nin Resmi Gazete’de yayınlanan söz konusu kararına başvurucu, ‘zor ve tehdit sonucu yaşadığını belirttiği cinsel birliktelikler’ sonucu hamile kaldı.

Başsavcılıkça çocuğun birlikte olduğunu ifade ettiği kişilere yönelik olarak soruşturma başlatıldı. 

Aile gebeliğin sonlandırılabilmesi adına mahkemeye başvuruda bulundu. Hakimlik, bu talebin soruşturmayı yürüten başsavcılık tarafından gerçekleştirilemesi gerektiğini ifade ederek başvuruyu usulden reddetti.

Ailenin talebinin ardından başsavcılık soruşturma dosyasını hakimliğe gönderdi fakat hakimlik başsavcılığın bu talebini de reddetti.

Adli tıptan "Gebelik hayati riske sebep olur" raporu

Başsavcılığın adli tıp kurulundan aldığı söz konusu raporda, annenin hayatını tehlikeye atan normal gebelik komplikasyonları gelişebileceği, gebeliğin sonlandırılmasının hem anne hem de ceninin tıbbi yararına olacağı ifade edildi. Söz konusu raporun sonrasında başsavcılık, gebeliğin sonlandırılması talebi hususunda bir karar verilebilmesi adına soruşturma dosyasının son halini hakimliğe tekrar gönderdi fakat hakimlik, raporun yeterince ayrıntılı düzenlenmediği gerekçesiyle başsavcılığın talebini yine reddetti. Başvurucunun karara itirazı da kabul edilmedi. 

Dosyanın tekrar gönderildiği hakimlik, kararının kesinleştiğini belirterek başsavcılık talebi hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. 

Bunun üzerine AYM’ye bireysel başvuruda bulunuldu.

"Ruhsal veya bedensel bütünlükleriyle ilgili"

AYM, başvurucunun, Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan kişinin maddi ve manevi varlığının korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine karar verdi. 

Yüksek mahkemenin gerekçesinde, kadınların istenmeyen gebeliği sona erdirmeyi talep etmesinin, kişisel özerklik ve ruhsal veya bedensel bütünlükleriyle doğrudan ilgili olduğu vurgulandı.

Kanun koyucunun, bir suç neticesinde gerçekleşen gebeliklerin 20 haftadan fazla olmamak kaydı ile izinle sonlandırılabilmesine imkan sağladığına yer verilen gerekçede, gebeliğin sonlandırılmasının izne bağlanması sebebinin, bunun bir suç sonucu gerçekleşip gerçekleşmediğinin denetlenmesi olduğu kaydedildi. 

"Zaman kritik öneme sahipken karar yaklaşık iki aylık sürede bir türlü verilememiştir"

Gerekçede, şu ifadelere yer verildi: “Somut olayda hakimlikçe, kadının kişisel özerklik ve bireyin vücut bütünlüğünün korunması hakkı ile ceninin menfaatleri arasında makul bir denge kurmaya yönelik yapılan düzenlemeler ve bu kapsamda 5237 sayılı Kanun’da öngörülen şartlar irdelenmeden sadece ‘anne yönünden sağlık sorunu yaratmadığı veya diğer bir zorunluluk hali olmadığı sürece gebeliği sonlandırmanın yaşam hakkı ihlali sayılacağı’ gerekçesiyle başvurucunun gebeliğinin sonlandırılmasına izin verilmediği anlaşılmıştır.

Öte yandan, itiraz merciinin de başvurucunun itirazlarını incelemediği ve gebeliğin sonlandırılması talebini sürüncemede bıraktığı görülmüştür. Olaydaki şartlar bütün olarak değerlendirildiğinde mümkün olan en kısa sürede verilmesi gereken karar, zaman faktörünün kritik öneme sahip olduğu yaklaşık iki aylık sürede bir türlü verilememiştir. Yargı makamlarının tutumu, başvurucunun gebeliğin sonlandırılması imkanına erişmesini imkansız kılmış ve başvurucuya aşırı bir külfet yüklemiştir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol