Tarihi köprüye restorasyon şoku!

Rize'nin merkeze bağlı Ambarlık köyünde, 18'inci yüzyıl içerisinde inşa edilen koruma altında olan taş kemer köprü çöktü.

Tarihi köprüye restorasyon şoku!

Rize'nin merkeze bağlı Ambarlık köyünde, 18'inci yüzyıl içerisinde inşa edilen koruma altında olan taş kemer köprü çöktü.

10 Temmuz 2019 Çarşamba 15:10
Tarihi köprüye restorasyon şoku!

Ambarlık köyünde Salarha Deresi üzerine 18’inci yüzyıl içerisinde kesme ve moloz taştan inşa edilen tek gözlü Ambarlık Kemer Köprü, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce 2003 yılı içerisinde tescil edilerek koruma altına alındı. Geçen yıl içerisinde restore edilen 40 metre uzunluğunda 3,20 metre genişliğinde ve 10 metre yüksekliğindeki köprü, bu sabah saatleri içerisinde kendiliğinden çöktü. Yolu düzenli moloz taşla örülmüş bölgenin önemli tarihi değerleri arasında yer alan köprünün çökmesi, yöre sakinlerini üzdü. Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri çöken köprü enkazında incelemelerde bulundu.

‘300 yıldır yıkılmayan köprü şimdi niye yıkıldı’

Köylerinin simgesi köprünün çökmesine üzüldüklerini dile getiren Hasan Türüt, “Bu sabah saatlerinde büyük bir gürültü ile uyandık. Kaza oldu sandık. Baktık ki bizim 300 yıllık köprümüz yerinde yok. Bunca yıldır ayakta duran köprü, restorasyonu yapıldıktan sonra yıkıldı. 300 yıldır yıkılmayan köprü restorasyon çalışmalarından sonra yıkıldı. Bu durum bizi düşündürüyor. Bunca yıldır duran köprü neden yıkıldı? Köprüde açılmalar olmuştu bu durumu yetkililere bildirdik ama kimse oralı olmadı. Ya köprünün üzerinde birileri olsaydı ya bir can kaybımız olsaydı. Bunun sonuçları ne olacaktı? Hesabını kim verecekti” dedi.

‘Köyün sembolüydü’

Köy Muhtarı İdris Türüt, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında, Ambarlık Kemer Köprü’nün, köyün sembolü olduğunu dile getirdi. Türüt, “2011’de köprüde onarım yapıldı. Taban kısmında hiçbir sıkıntı yoktu. Kenarlarında deforme vardı. Onları yapmak için köprüyü tamamen onarıma aldılar.” dedi. Köprünün sabah saatlerinde yıkıldığını belirten Türüt, “Bu köyde doğan ve büyüyen herkes köprüyü karşısında bulmuş. Ulaşım sorun değil, yaparsın bir köprü, herkes ulaşımını sağlar. Bunlar tarihi eserlerimiz. Köyüm adına çok üzgünüm. Günde yaklaşık 200 turist gelip köprüde fotoğraf çektiriyordu” şeklinde konuştu.

‘Tarihin silinip yok olmasını istemiyoruz’

Salarha Vadisi Kalkındırma Derneği Başkanı Dursun Ali Toptan, Ambarlık’ta yer alan tarihi köprünün çöktüğünü üzüntüyle öğrendiklerini ifade ederek, “Vadimizin kültür ve turizm bakımından tarihi aynası olan köprünün çökmesi, bizleri derinden üzmüştür. Bu tarihi köprü birkaç yıl öncesinde restore edilmişti. Onca dere taşkını, afet gören köprünün bugün yıkılmasının araştırılmasını yetkililerden zaman kaybetmeden istiyoruz.

Aynı zamanda su debisi artmadan bir an önce tarihi köprünün taşları dereden çıkartılarak yeniden inşa edilip, vadimize kazandırılmasını istiyoruz. Böylesine önemli tarihin vadimizden silinip yok olmasını, kaybolmasını istemiyoruz” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol