Suriyelilerden İstanbul’da eylem kararı

İstanbul Valiliği'nin Suriyelilere yönelik olarak yaptığı açıklamasında 20 ağustos gününe kadar süre tanımasının sonrasında Suriyeliler, eylem yapma kararı aldı.

Suriyelilerden İstanbul’da eylem kararı

İstanbul Valiliği'nin Suriyelilere yönelik olarak yaptığı açıklamasında 20 ağustos gününe kadar süre tanımasının sonrasında Suriyeliler, eylem yapma kararı aldı.

26 Temmuz 2019 Cuma 11:43
Suriyelilerden İstanbul’da eylem kararı

Kayıt işlemlerinin yapıldığı illere dönme zorunluluğu

İstanbul'da kaydı olmayanlar (diğer illere kayıtlı) Suriye uyruklu yabancılara, kayıt işlemlerinin yapıldığı illere geri dönebilmeleri adına 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre tanındı.

Bunun üzerine İstanbul'da yaşamakta olan Suriyeliler Fatih ilçesinden başlayarak geniş çaplı bir protesto eylemi yapmayı planlıyor.

İçişleri Bakanı’ndan Suriyelilerin eylem çıkışına yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uygulanan göçmen politikasıyla ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaşmıştı. İstanbul'da kayıtlı olmayan Suriyelilerin kayıtlı oldukları şehirlere gönderileceğini dile getiren Bakan Soylu, olası eyleme yönelik olarak yaptığı açıklamasında "Kimseye bir şey yaptırmayız" ifadesini kullandı.

Valilik geri dönmeleri için son tarihi açıkladı

22 temmuz günü İstanbul Valiliği tarafından gerçekleştirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında ülkemize yasa dışı yollardan giren düzensiz göçmenlerin yakalanarak sınır dışı edilmelerine devam edilmektedir. Geçici koruma kapsamında olmayan (kayıtsız ve/veya kimliği bulunmayan) Suriye uyruklu yabancılar, İçişleri Bakanlığımızın talimatı ile belirlenen illere sevk edilmektedir. İstanbul, geçici koruma kaydına kapalıdır. Geçici koruma kapsamında olmakla birlikte, İstanbul'da kaydı olmayan (diğer illere kayıtlı) Suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmiştir. Belirtilen süre sonunda geri dönmediği tespit edilenler, İçişleri Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda kayıtlı oldukları illere sevk edileceklerdir."

Suriyelilerin eylemi 27 temmuz gününde Saraçhane'de olacak

İstanbul'da yaşamakta olan Suriyeliler Fatih'ten başlayarak geniş çaplı bir protesto eylemi gerçekleştirmeyi planlıyorlar. 27 temmuz saat 17.00'de gerçekleştirilecek eylem için sosyal medyadan geniş çaplı çalışma yürütülüyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol