Süleyman Soylu’dan 'Suriyeli kaydı almıyoruz' çıkışı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Suriyelilere yönelik olarak açıklamalarda bulunarak, “İstisnaların dışında İstanbul’da Suriyeli kaydı almıyoruz. Suriyeli kaydına İstanbul kapalıdır” dedi.

Süleyman Soylu’dan 'Suriyeli kaydı almıyoruz' çıkışı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Suriyelilere yönelik olarak açıklamalarda bulunarak, “İstisnaların dışında İstanbul’da Suriyeli kaydı almıyoruz. Suriyeli kaydına İstanbul kapalıdır” dedi.

06 Temmuz 2019 Cumartesi 19:39
Süleyman Soylu’dan 'Suriyeli kaydı almıyoruz' çıkışı

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce İstanbul’da düzenlenen Göç Değerlendirme Toplantısı esnasında açıklamalarda bulunan Soylu, Türkiye’de 3.6 milyonu geçici koruma kapsamında Suriyeli olmak üzere yaklaşık 4.9 milyon yabancı insan bulunduğunu dile getirdi.

Bakan Soylu açıklamalarına şu ifadeler ile devam etti: “İstanbul’daki kayıtlı Suriyeli sayısı 546 bin 296’dır. Bunlar elbette ki büyük rakamlardır ancak Türkiye, devlet olarak bunu yönetme kabiliyetine sahiptir ve buna ilişkin önemli bir gayretin içindedir. Burada asıl sorun, düzensiz göçün önlenmesidir. Gerek Orta Doğu’dan gerekse Afrika üzerinden gelip Avrupa’ya geçmek için çok ciddi bir düzensiz göç baskısı var ve bu giderek artmaktadır.”

Beş yıl içerisinde neredeyse altı kat oranında artış yaşandı

Soylu, 2013 yılı ile 2018 yılları arasında yıllık yakalanan düzensiz göçmen sayısının yüzde 572 oranında artış gösterdiğini, 2018 yılı sonunda ise 268 bin olduğunu ifade ederek, ‘Özellikle bölgede PKK ve IŞİD’in insan ticaretine aracılık ederek rant elde etmelerinin, kaçak göçmen sayısındaki artışı tetiklediğini’ söyledi.

Göçmenlerin kaçak bir şekilde çalıştırılmasına müsaade edilmeyecek

“Öncelikli hedefimiz, özellikle büyükşehirlerimizde, İstanbul’da düzensiz göçmenler konusuna eğilmek olacaktır” diyen bakan, hiç kimsenin kayıtsız olamayacağını ve kaçak göçmen çalıştırma, kaçak işportacılık gibi faaliyetlere müsaade edilmeyeceğini vurguladı.

İçişleri Bakanı’ndan işadamlarına: Kaçak adam çalıştırıyorsunuz, yanarak bedel ödüyorlar

Soylu işyeri ve fabrika sahiplerine ise konu ile ilgili olarak şu ifadeler ile seslendi: “Kaçak adam çalıştırıyorsunuz, onları fabrikalarda yatırıyorsunuz, sonra da yangında bedeli de yanarak, o kaçak göçmenler ödüyor. Kamu düzeninin ortadan kaldıran, huzursuzluk getiren hiçbir anlayışa, haksızlığa, bir dükkanı 20 kişiye 12 saat, diğer 20 kişiye 12 saat yatırmak için kiralayan ve bundan para elde eden, gayriinsani bir şekilde kiralayanların vicdanlarının sorgulanmaya açılmasını istiyorum. Bu sadece bir kesimin meselesi değil, toplumsal meseledir.”

Tabelaların yüzde 75 oranlık bir bölümü Türkçe olacak

Bakan, suça karışan yabancılar ile ilgili olarak geri gönderme işlemlerine ağırlık verildiğini de belirtti: “Tabelalar konusunda bazı basın ve yayın organlarında birtakım değerlendirmeleri, olumsuz yaklaşımları söz konusu. Tabelaların yüzde 75’i Türkçe olacak. Kural bunu getirmiş. Yüzde 25’i de ilgili dilde olacak. Bizim görevimiz kamu düzenini sağlamak ve hukuku, nizamı gerçekleştirmektir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol