Şule Çet davasında yeni gelişme

Şule Çet’in şüpheli ölümüne yönelik olarak görülen davada, TRT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bünyelerinde dudak okuma uzmanı bulunmadığını bildirmesi üzerine mahkeme bu seferde Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazdı.

Şule Çet davasında yeni gelişme

Şule Çet’in şüpheli ölümüne yönelik olarak görülen davada, TRT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bünyelerinde dudak okuma uzmanı bulunmadığını bildirmesi üzerine mahkeme bu seferde Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazdı.

31 Temmuz 2019 Çarşamba 09:56
Şule Çet davasında yeni gelişme

Üniversite öğrencisi olan Şule Çet’in şüpheli ölümüne yönelik olarak görülen davada mahkeme, olay yeri kamera görüntülerinin dudak okuma konusunda uzman bilirkişilere gönderilerek sanıkların olay sonrasındaki konuşmalarının tespit edilmesine ilişkin karar vermişti.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin yaptığı habere göre davaya bakan Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi bu kapsamda TRT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak, bünyelerinde bu konuda uzman kişi olup olmadığını sordu. Ancak dosyaya gelen söz konusu yanıtlarda, ‘dudak okuma’ konusunda uzman bilirkişi bulunmadığı ifade edildi.

Mahkeme bu durum üzerine işitme ve konuşma engellilere yönelik eğitim vermekte olan okullarda bu konuda uzman bulunabileceği gerekçesi ile Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazdı. 24 Temmuz tarihli yazı şöyle:

“Sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand hakkında kasten öldürme, cebir tehdit veya hile kullanarak hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli cinsel saldırı suçlarından açılan kamu davasının mahkememizde görülen duruşma ara kararı uyarınca, işbu kamu davasında olay yeri kamera görüntülerini içeren CD’ye kayıtlı görüntülerin dudak okuma konusundan uzman bilirkişiye verilerek, yapabildiği takdirde taraflar arasında geçen konuşmaların çözümü yaptırılacağından, kurumunuzda dudak okuma konusundan uzman olan görevlilerin bulunup bulunmadığı hususunun ivedilikle mahkememize bildirilmesi rica olunur.”

PSA sıvısının kaç saat vücutta kaldığı soruldu?

İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu, dosyaya yönelik olarak 26 nisan gününde hazırladığı raporu mahkemeye sunmuştu. Mahkeme DNA ve PSA’ya yönelik olarak İstanbul Adli Tıp Kurumu 5’inci İhtisas Kurulu’ndan rapor alınmasına karar vermişti. Mahkeme 19 temmuz gününde İstanbul Adli Tıp Kurum Başkanlığı’na yazdığı yazıda şunları belirtti:

“Maktul Şule Çet’in anal bölgesinde alınan örneklerde PSA sıvısının kaç saat süreyle vücutta kalacağı, PSA sıvısının içinde meni olması halinde ne kadar sürede öleceği, PSA sıvısı çıktığı halde niçin meni örneği çıkmadığı, eser miktarda PSA sıvısı çıktığına göre ilişki olmuşsa ne kadar süre önce olduğunun tespit edilebildiği takdirde bu hususta rapor düzenlenerek gönderilmesi istenmiş olmakla ilgili hususların İstanbul 5’inci İhtisas Kurulu’nca değerlendirileceği bildirildiğinden İstanbul 5’inci İhtisas Kurulu’nca rapor düzenlenebilmesi için mahkememize ait dosya yazımız ekinde gönderilip olup istenilen hususlar hakkında rapor düzenlenerek, mahkememize gönderilmesi rica olunur.”

Halay çekerken DNA…

Şule Çet davasına bakmakta olan mahkeme, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na yazdığı yazıda şu talepte bulundu:

“Maktul Şule Çet’in sağ el 3 ve 4’üncü parmak tırnaklarından sanık Berk Akand’a ait DNA örnekleri çıktığından, sanık Berk’in maktulle selamlaşma şeklinde basit bir el sıkışma ile sanık Berk’in DNA örneklerinin maktulün tırnak örneklerinden çıkıp çıkmayacağı, ayrıca gerek sanık Berk’in savunmasında gerekse müdafilerin beyanlarından bildirdikleri gibi maktulün daha önce dokunduğu telefon, bilgisayar tuşları gibi, yine sanığın savunmasında geçtiği gibi müzik eşliğinde maktulün elinden tutarak halay çekmesi şeklinde eylemler sonucu ve sanık Berk’in jelibon paketini açamadığı, ağzı ile bu paketi zorladığı ancak yine açamadığı, bunun üzerine maktul Şule’nin paketi aldığı husususun da dikkate alınarak maktulün bunlara eliyle dokunması halinde sanık Berk’in DNA örneklerinin maktulün tırnak örneklerinden çıkıp çıkmayacağı ya da maktulün tırnaklarındaki sanık Berk’e ait DNA örneğinin boğuşma ve mücadele sonucundan mı çıktığı hususunda rapor düzenlenmesi rica olunur.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol