Şule Çet davasında son dakika gelişmesi!

Ankara'da Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in ölümü ile ilgili davaya bakan mahkeme heyeti, söz konusu olayın meydana geldiği plazada keşif gerçekleştirdi. Ancak sanıklar 'güvenlik' gerekçesi öne sürülerek keşif esnasında hazır bulundurulmadı.

Şule Çet davasında son dakika gelişmesi!

Ankara'da Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in ölümü ile ilgili davaya bakan mahkeme heyeti, söz konusu olayın meydana geldiği plazada keşif gerçekleştirdi. Ancak sanıklar 'güvenlik' gerekçesi öne sürülerek keşif esnasında hazır bulundurulmadı.

17 Haziran 2019 Pazartesi 16:29
Şule Çet davasında son dakika gelişmesi!

Şule Çet davasında bugün önemli bir gelişme yaşandı. Şule Çet’in öldürüldüğü belirtilen Yelken Plaza’da keşif yapıldı. Çet ailesinin avukatları arasında yer alan Onur Tatar, bir önceki celse mahkeme heyetinden sanıkların keşif sırasında hazır edilmelerini istediklerini ifade ederek, “Maalesef iki sanık da güvenlik gerekçesiyle keşifte hazır edilmedi. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nın orta yerinde, her türlü güvenlik tedbirinin alınmasının imkan dahilinde olduğu bir yerde iki sanığın güvenlik gerekçesiyle keşif mahalline getirilmemesi kabul edilebilir değil. Sanıkların güvenliği kadar bu ülkenin sokaklarında yürüyen her kadının güvenliği de hepimiz için önemlidir” dedi.

Olayın yaşandığı ofiste inceleme

Davanın görüldüğü Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkan ve üyeleri, Çet’in yaşamını yitirdiği Mevlana Bulvarı’nda yer alan plazaya geldi. Plazanın 20. katında olayın meydana geldiği ofise geçen heyete tarafların avukatları eşlik etti. Sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand, güvenlik gerekçesi öne sürülerek keşfe getirilmedi.

Mahkeme başkanı ve üyeler, adli tıp kurumundan bir uzman ve bir inşaat mühendisinden oluşan bilirkişi heyeti ile olay yerinde incelemelerde bulundu. Mahkeme başkanı, bilirkişilere olaya ilişkin sorular yöneltti.

Mahkeme heyeti, Çet’in ölümünden sonra olay yerine ilk gelen ekipte bulunan 10 Nisan Polis Karakolu’nda görevli polislerin de bilgisine başvurdu.

Şule Çet’in düştüğü alanda da incelemelerde bulunanheyet, daha sonrasında plazadan ayrıldı.

‘En önemli deliller kayıp’

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çet ailesinin avukatlarından Onur Tatar, sanıkların keşif için getirilmemesine tepki gösterdi. Şule Çet’in üzerindeki iç çamaşırı ve kadın pedinin de hâlâ bulunamadığını dile getiren Tatar, tecavüz bulgusunu ispatlayabilecek en önemli delillerin kaybolmasında ihmali olan kişilerden hesap sorulmasını istedi.

Mahkeme heyetinin, adli tıp uzmanları Prof. Dr. Çağlar Özdemir ve Prof. Dr. Hakan Kar’ın gerçekleştirilen keşif sırasında işlemlerde bulunmalarına müsaade etmediğini kaydeden Tatar, söz konusu uzmanların keşfin sonrasında olay yerinde inceleme yaptıklarını ve hazırlanan raporu dosyaya sunacaklarını söyledi.

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet, 29 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da yer alan plazanın 20’nci katından düşerek hayatını kaybetmiş, olay ile ilgili olarak Çağatay Aksu ve Berk Akand tutuklanmıştı.

Söz konusu iddianamede, sanıklar hakkında cinayet, nitelikli cinsel saldırı ve hürriyeti tahdit suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39’ar yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol