"Sözde Cumhurbaşkanı" tartışmasıyla ilgili Kılıçdaroğlu'ndan açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sözde Cumhurbaşkanı" ifadesini, milletin iradesine söz etmek için değil Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeminin gereklerini yerine getirmemesi sebebiyle söylediğini açıkladı.

"Sözde Cumhurbaşkanı" tartışmasıyla ilgili Kılıçdaroğlu'ndan açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sözde Cumhurbaşkanı" ifadesini, milletin iradesine söz etmek için değil Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeminin gereklerini yerine getirmemesi sebebiyle söylediğini açıkladı.

12 Ocak 2021 Salı 15:59
"Sözde Cumhurbaşkanı" tartışmasıyla ilgili Kılıçdaroğlu'ndan açıklama

Meclis Başkanı ve Savunma Bakanı dahil olmak üzere tepki gösteren kişileri, ‘Bremen Mızıkacıları’ diye niteleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamasında, “Kalkmış, ‘Bana neden sözde cumhurbaşkanı dedin’ diye soruyor. Sana cumhurbaşkanı demek hata” ifadelerine yer verdi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de medyanın sorunlarından söz ederken Erdoğan’ın, Sözcü gazetesiyle ilgili olarak dile getirdiği sözleri şu ifadelerle eleştirmişti: “2020 yılında bir ülkenin sözde cumhurbaşkanı, bir gazeteyi doğrudan hedef gösterip ‘Ben o gazeteyi okumuyorum, siz de satın almayıp, okumayın’ diye çağrı yapıyorsa orada medya üzerindeki vesayeti ve baskıyı düşünün.“

Bunun üzerine Erdoğan, kendisine 1 milyon liralık tazminat davası açmış, dün akşam kabine toplantısı esnasında “Sözde genel başkan” diye hitap etmişti.

CHP Parti Meclisi toplantısı sırasında dikkat çeken açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan zat efendim kendisine ‘Sözde cumhurbaşkanı’ dedim diye çok bozulmuş Bremen Mızıkacıları gibi dün çıktılar hepsi saldırıyor. Acaba bir yapay gündem oluşturabilir miyiz? Milleti açlığa mahkum eden sensin. O nedenle sana ‘Sözde cumhurbaşkanı’ diyorum. Demeye de devam edeceğim.

"Yemini edeceksin, o yemine sadık kalacakasın"

Bir de tazminat davası açmış. Neyse 1 milyon TL’lik açmış ben ona bir paralık açıyorum. Çünkü değeri o kadar. Tabii dolarla da açabilirdi. ‘Efendim milletin seçtiği cumhurbaşkanına nasıl sözde der‘. Seçim birini cumhurbaşkanı yapmaz. Cumurbaşkanı olmak için yemini okumalısınız. Biz milletvekili seçildik TBMM’de milletvekili oluruz. Yemini edeceksin, o yemine sadık kalacakasın. O zaman milletin cumhurbaşkanı olursun. Neden ‘Sözde’ diyorum? Türkiye’yi büyütmek için çalışmadığı için söylüyorum. 

"Mllet iradesine her ortamda saygılı olduk"

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Taç giyen baş akıllanır. Yoksa haşa milletin iradesine bir şey demek ne benim ne de partililerin işidir. Mllet iradesine her ortamda saygılı olduk.”

Yeminde cumhurbaşkanının Türk milletinin şan ve şerefini koruyacağına dair söz verildiğini anımsatan CHP lideri, rahibin ABD’ye iade edilmesi ve Süleyman Şah Türbesi’nde yaşananların da yer aldığı örnekleri dokuz maddede toplayarak Erdoğan’ın yeminin gereğini yapmadığını anlattı.

“Devletin şanını ve şerefini ayaklar altına aldı. Ne sözde kardeşim, sen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni her gelenin tokatladığı ülke haline getirdin daha ağırını söylemek istiyorum aslında” diyen CHP lideri, Erdoğan, ikinci bir dava açsa sevineceğini söyledi.

"Hakimin önüne her şeyi koyacağım"

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: “Hakimin önüne her şeyi koyacağım. Bu bahsettiğim dokuz maddeyi bazı medya kuruluşları yazamaz. Hakim için üzülüyorum. Ne yapacak bunları görünce? … Kalkmış, ‘Bana neden sözde dedin’ diyor. Sana cumhurbaşkanı demek hata. Sen AK Parti’nin genel başkanı değil misin. AK Parti’nin genel başkanısın. Son bir soru sormak istiyorum. Sayın Erdoğan namus ve şeref senin için ne anlama geliyor.”

"Sen CHP İstanhul il başkanıyla uğraşacağına işsizlik sorunuyla uğraşsana"

Kılıçdaroğlu, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemleri değerlendirirken “Orada teröristler var. Öğrenciler işin içinde değil. CHP’nin İstabul il başkanı orada. Kendisi DHKP-C militanıdır” diyen Erdoğan’a sert çıktı:

“Sen CHP İstanhul il başkanıyla uğraşacağına işsizlik sorunuyla uğraşsana. ‘Eyy Kılıçdaroğlu’ diyor. Benimle uğraşacağına çöpten ekmek toplayana çare bulmaya çalışsana. ‘Bay Kemal’ e güzel başına bir bay eklemişsin.. Kendi çocuklarının sorunu yok. Ceplerinde Türk parası taşımıyorlar zaten.”

"Tek bir fabrika kurmadın"

Çöpten yemek toplayan yurttaşın da elektrik düğmesine bastığında vergi ödediğini söyleyen CHP lideri şöyle devam etti: “Tek bir fabrika kurmadın. 83 milyonu bir avuç tefeciye mahkum ettin. Nerelere gitti paralar? Faiz lobilerine gitti. Sizin yatacak yeriniz yok.”

"Soygun düzenini kim oluşturuyor? Bunlar oluşturuyor"

Yurt dışından biri 1 milyon doları Türkiye’ye getirip faize koyunca 130 bin dolar, 10 milyon dolar getirenin 1.3 milyon dolar kazandığını anlatan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Alın teri bile dökmüyor. Soygun düzenini kim oluşturuyor? Bunlar oluşturuyor. Kaybeden kim? 83 milyon ama beşli çete hariç (ihaleleri alan müteahhitlerden bahsediyor) Dolar bazında garanti verilmiş.”

Son Güncelleme: 12.01.2021 17:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol