HaberlerAtatürk'e hakaretler sistematik olmasa da sistematikleşme yolunda!

Atatürk'e hakaretler sistematik olmasa da sistematikleşme yolunda!

- R E K L A M -

Atatürk'e hakaretler sistematik olmasa da sistematikleşme yolunda!

– Mustafa Kemal Atatürk’e sosyal medya üzerinden hakaret eden bir şahsı (meczubu) savcılığa şikayet ettiniz. Konuyu biraz detaylandırabilir misiniz? Ne oldu, bu şahıs kimdir, nedir, necidir? Bir bilginiz var mı ve son durum nedir?

Günümüz dünyasında teknoloji ile yaşamımızda büyük bir yer edinen sosyal medya kullanımı diğer geleneksel medyaların yerini çoktan almaya başlamış durumda ve geleneksel medya platformlarıyla kıyaslandığında gerek hızı, gerek ulaşılabilirliği ve gerekse maliyet açısından daha çok tercih ediliyor. Sosyal medya denilince aslında akla gelen ilk şey de paylaşımdır. Geleneksel medya olangazete ve tv de kullanıcıya tek taraflı bir bilgi akışı sağlanır. Sadece okur, dinler, gözlemler ama etkileşimde bulunamazsın. Ya inanırsın ya inanmazsın. Oysa sosyal medyada etkileşim söz konusudur. Kullanıcı okur, izler, kendi yorumuyla birlikte, arkadaşlarıyla veya takipçileriyle paylaşabilir gibi gibi pek çok şey sayılabilir.

Öncelikle sosyal medyanın tanımını yapıyorum ki, şikayette bulunduğum @Akif_olmak isimli kimliği belirsiz kişi sosyal medya üzerinden kendini Âkif olmayı “Rabb’in önünde iki büklüm olup Küfrün karşısında dimdik durmak!” olarak tanıtan ama Türkiye Cumhuriyeti kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı M. Kemal Atatürk’e ettiği küfür ve hakaretlerle manevi şahsiyetine açıkça, alenen küfür ve hakaret etmektedir. Bu eylem ülkenin huzur ve sükûnunu bozmayı hedef alan, topluma kin ve nifak sokmayı amaçlayan söylemlerdir.

Söz konusu şahıs, art niyetli olarak mesnetsiz iddiaları manipülatif bir dille kaleme alarak ülkenin kurucusuna pedofili, çocuk istismarcısı gibi iğrenç iftiralar atmaktadır. Atatürk ve Atatürk’ü sevenler hakkında sürekli provokatif bir üslupla yazılar yazılması kamu nezdinde kabul edilebilir olmadığı gibi, şahsım nazarında hiç kabul edilir değildir.

Milyonlarca kullanıcısı olan @Akif_olmakisimli şahısın ‘Twitter’ isimli platformda yazdığı yazılar, paylaştığı görseller ve kullandığı pervasız dil kamuoyunda da büyük tepki görmektedir. Yaş sınırı olmayan sosyal paylaşım platformunda, kamu vicdanını yaralayan böylesine ağır hakaret içeren paylaşımlar,küçük yaştaki kullanıcılar için de ayrıca kötü örnek teşkil etmektedir. Kendi kimliği ile paylaşım yapamayacak kadar meczup bu şahsiyetin kimdir, nedir, necidir ve en çokta amacı nedir araştırılması için suç duyurusunda bulundum. Şahıs hala paylaşımlarda bulunuyor ve bu cesareti nerden kimden alıyor aydınlanması için suç duyurusunda bulundum.

Fotoğraf: İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi CHP’li Avukat Taner Kazanoğlu

– Son günlerde özellikle sosyal medyada giderek yükselen patavatsızca devam eden bir Atatürk düşmanlığı var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Anayasa ile güvence altına alınan temel hak ve özgürlüklerin sınırı da bellidir. Bu sınırlar Anayasanın 26/2.maddesinde “Bu hürriyetlerin kullanılması, millî güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi, suçluların cezalandırılması, Devlet sırrı olarak usulünce belirtilmiş bilgilerin açıklanmaması, başkalarının şöhret veya haklarının, özel ve aile hayatlarının yahut kanunun öngördüğü meslek sırlarının korunması veya yargılama görevinin gereğine uygun olarak yerine getirilmesi amaçlarıyla sınırlanabilir” olarak belirtmiştir. Bu durumda Atatürk düşmanlığını, Anayasal suç olarak değerlendiriyorum.

– Bu şahıslar bu gücü nereden alıyor veya bu yüzü nereden buluyor?

Söz konusu şahıslar bu gücü işte tamda sosyal medyanın denetimsizliğinden alıyor. Bir ülkenin Anayasa Profesörü bile aslı astarı olmayan ithamlarda bulunuyorsa ve uyarı dahi almıyorsa, bu suç meşrulaştırılmaya çalışılıyor düşüncesi doğuyor insanda.

7 Kasım 2016’da Facebook hesabından “benzini boş verin dünyanın en pahalı cumhurbaşkanı bizde” şeklinde sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı yazı için, Vezir Emeç isimli vatandaş 2 yıl 4 ay hapisle cezalandırıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik Anıtkabir’de çektiği provokasyon içerikli görüntüyü sosyal medyadan paylaşan Safiye İnci ise 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün niteliği ve tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.

Bunlardan da anlaşılacağı gibi, kimin kimden güç aldığı açık ve net ortada.

Kısacası tüm bunlar geçmişimize hakaret, Türkiye Cumhuriyeti’ne ise ihanettir.

– Siz bir hukukçusunuz. Size göre bu meczuplara gerekli ceza/cezalar veriliyor mu?

Sorun tamda burada. Ne cezalandırılıyorlar, ne de herhangi bir işleme tabi tutuluyorlar. En belirgin olanı Safiye İnci örneğidir. Bunun da sosyal medyanın gücü ile orantılı ve seçim zamanına yakın bir tarih olması nedeniyle manidardır.

– Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da sosyal medya üzerinden eleştiriler ve/veya hakaretler oluyor. Adalet mekanizması Cumhurbaşkanı olunca farklı Mustafa Kemal olunca farklı mı davranıyor?

Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasından sonra “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılananların sayısının on binleri bulduğu iddia edilirken, daha 2019’un ilk üç ayında dokuz gazetecinin yaklaşık 47 yıl hapsi istenirken; sadece ülkemizde değil tüm dünya ya örnek olan ülkemizin kurucusu ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden pervasızlar için ne yapılıyor? Birisi de çıkıp bana Safiye İnci dışında bir örnek gösterebilir mi? Fark ortada!

Fotoğraf: İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi CHP’li Avukat Taner Kazanoğlu

– Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan bu hakaretler sizce sistematik mi?

Sistematik olmasa da sistematikleşme yolunda adımlardır bunlar ve bunun önünü kesmemiz lazım. Öncelikle bir vatandaş, sonrasında siyasetçi ve tüm bunlarda yetmez ise bir Avukat olarak, sistematik hale gelmemesi içindir çabam.

– Hakaretlerin çoğunun troll hesaplardan yapıldığını düşünürsek amaçları nedir?

Trol hesaplardan yapılması belki de önce toplumun nabzını tutmaktır. Tepki gelmedikçe yahut geldikçe yalanı yalanla cevaplayıp bir kitle toplamak gibi düşünüyorum amacı. Paylaşımların halkı kin ve nefrete sürüklediğini öngörürsek ve kitleler karşılıklı etkileşim nedeniyle yarın öbür gün tartışmaya girerse, durum içinden çıkılmaz bir hal alır.

– CHP bu konuda daha etkili bir yol izleyecek mi? Ne yapılması gerekir?

Öncelikle CHP henüz bu ülkede iktidar değil ve partiler olarak zaten Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı; herşeyden önemlisi Atatürk’ün kurduğu bir partinin mensubu olduğumuzun zaten farkındayız. Hiç bir partili arkadaşımın bunları kabul etmediğini ve etmeyeceğini de biliyorum. TBMM çoğunluğu AKP’dedir ve CHP en fazla önerge verme gücüne sahiptir. CHP’nin TBMM’de verilen hiçbir önergeye cevap gelmediği gibi konuyla ilgili yapacağı tek şey iktidar olana kadar öneri vermektir. Yaptırım gücü hükümettedir ve hükümet TC hükümetidir. Senin hükümetin benim hükümetim diye bir şey söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nasıl ki bu ülkenin tüm vatandaşlarının oy versin ya da vermesin Cumhurbaşkanı ise, Mustafa Kemal Atatürk’te bu ülkenin ilk Cumhurbaşkanı ve kurucusudur. CHP’nin konuyla ilgili bir yolu ve tavrı bellidir, nettir ama etki edecek yani yaptırım gücü devlettedir ve devleti şu anda AKP iktidarı yönetmektedir.

– Aynı zamanda Burhan Kuzu gibi devlet kademesinde görev almış, milletvekilliğiyapmış şahsiyetlerin de Atatürk ve/veya onunla beraber Cumhuriyet’in kuruluşunda omuz omuza mücadele etmiş devlet büyükleri hakkındaki tutumları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sorun tamda burada başlıyor az önce de belirttiğim gibi. Ne yazık ki toplum nezdinde koskoca Anayasa Profösörü olan biri Lozan Anlaşması’nın yıldönümünde akla zarar ve vicdanların kabul etmeyeceği yalan yanlış bir mesaj atıyor. “2.5 milyon kilometre kare olan vatan toprağı, 780 bin kilometre kareye düşmüştür. Sevr Antlaşması diye adlandırılan metni Osmanlı Devleti onaylamadığı için geçerliliği yoktur. Üstad Kadir Mısıroğlu’nun “Lozan zafer mi, hezimet mi” adlı eserini mutlaka okuyun.” mesajı ne hafızalarımızdan, ne de kayıtlardan silinmedi.

Burhan Kuzu burada tek bir suç değil birkaç suçu bir arada işliyor aslına bakılırsa. Tırnak içinde Ak Partili olan Kuzu, hem mensubu olduğu partiyi, hem toplumu, hem de Anayasa Profösörügibi saygın bir kurumun itibarını da zedeliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Dakika

Domuz kalbi nakledilen ikinci hasta da hayatını kaybetti

20 Eylül gününde genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı Lawrence Faucette, 40 gün sonra hayatını kaybetti.

Turistik Doğu Ekspresi’nin biletleri 6 bin ila 12 bin 500 lira olarak açıklandı

Turistik Doğu Ekspresi biletleri satışa çıkarıldı. 11 Aralık gününde başlayacak olan seferlerin fiyatı bu yıl 6 ila 12 bin 500 lira olarak belirlendi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Can Atalay açıklaması: Yargı bağımsız, tarafsız en doğru kararı verecektir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TİP milletvekili Can Atalay’ın tutukluğuna ilişkin ‘tarafsızlık’ diyerek yorum yapmaktan kaçındı.
- R E K L A M -

İlginizi Çekebilir

Domuz kalbi nakledilen ikinci hasta da hayatını kaybetti

20 Eylül gününde genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı Lawrence Faucette, 40 gün sonra hayatını kaybetti.

Turistik Doğu Ekspresi’nin biletleri 6 bin ila 12 bin 500 lira olarak açıklandı

Turistik Doğu Ekspresi biletleri satışa çıkarıldı. 11 Aralık gününde başlayacak olan seferlerin fiyatı bu yıl 6 ila 12 bin 500 lira olarak belirlendi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Can Atalay açıklaması: Yargı bağımsız, tarafsız en doğru kararı verecektir

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TİP milletvekili Can Atalay’ın tutukluğuna ilişkin ‘tarafsızlık’ diyerek yorum yapmaktan kaçındı.

İstanbul Ticaret Odası: İstanbul’da enflasyon yüzde 72,73

İstanbul’da ekim ayı içerisinde önceki aya kıyasla perakende fiyatlar yüzde 3,69 oranında artış gösterdi; yıllık enflasyon yüzde 72,73 hesaplandı.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Çok Okunanlar

Netflix Türkiye'den çekiliyor mu? Netflix'ten açıklama

Çevrimiçi dizi-film izleme platformu Netflix, Türkiye’deki üyelerine bağlılığın sürdüğü ifade edilen söz konusu açıklama ile ülkeden çıkacağına ilişkin gündeme gelen iddiayı yalanladı.

Turistik Doğu Ekspresi’nin biletleri 6 bin ila 12 bin 500 lira olarak açıklandı

Turistik Doğu Ekspresi biletleri satışa çıkarıldı. 11 Aralık gününde başlayacak olan seferlerin fiyatı bu yıl 6 ila 12 bin 500 lira olarak belirlendi
- Advertisement -spot_imgspot_img

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sizin için seçtiklerimiz