Sayıştay Raporu Maarif Vakfı'na aktarılan paraları ortaya çıkardı!

Milli Eğitim Bakanlığı, 23 milyar TL bütçe açığı olmasına rağmen Türkiye Maarif Vakfı’na yönelik olarak 1.1 milyar TL kaynak aktarımında bulunmuş...

Sayıştay Raporu Maarif Vakfı'na aktarılan paraları ortaya çıkardı!

Milli Eğitim Bakanlığı, 23 milyar TL bütçe açığı olmasına rağmen Türkiye Maarif Vakfı’na yönelik olarak 1.1 milyar TL kaynak aktarımında bulunmuş...

18 Ekim 2019 Cuma 11:43
Sayıştay Raporu Maarif Vakfı'na aktarılan paraları ortaya çıkardı!

Sayıştay: Türkiye Maarif Vakfı'na 1.1 milyar TL aktaran Milli Eğitim ve Hazine, Denetim Kurulu'nda niye yok?

Türkiye Maarif Vakfı, yurtdışındaki FETÖ okullarına yönelik olarak 2016 yılı içerisinde kuruldu. Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlar Kurulu onayıyla, 3 yıl içerisinde MEB ve Hazine'den 1 milyar 120 milyon TL aktarıldığı tespit edildi. AKP milletvekilleri, AKP'li eski bakanlar, ÖNDER İmam Hatip Derneği, Ensar Vakfı gibi vakıfların temsilcileri yönetimde etkin yer alıyor. Denetim Kurulu'nda MEB' den hiç kimsenin olmaması ise Sayıştay'a takıldı.

Denetim Kurulu’nda yok

Maarif Vakfı'nın Başkanı Birol Akgün, siyaset bilimci. 10 kişilik Mütevelli Heyet'te, MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ve Özel Eğitim Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili var. Özer mühendis, Bilgili sosyolog. 6 kişilik Denetim ve 7 kişilik Yönetim Kurulu'nda ise MEB' in temsilcisi yok. Kuruluş kanununa göre; Denetim Kurulu'ndaki 5 asil üyenin biri MEB'den birinin de Hazine'den olması yasal zorunluluk.

Raporda ortaya çıkan devasa para akışı

“MEB'den, ciddi ödenek transferi gerçekleşmiş” bilgisini paylaşan Sayıştay, “2016'da, kuruluşunda 1 milyon TL aktarılmış. Cumhurbaşkanlığı kararıyla, 1 milyon TL'ye ek olarak 63 milyon 500 bin TL daha eklenmiş. 2017'de 163 milyon 700 bin TL, 2018'de 270 milyon TL yani 3 yılda 498 milyon 200 bin TL  kaynak aktarılmış” diye anlatıyor.

Bu yıl 541 milyon TL

Maarif Vakfı'na yönelik olarak 2019 yılı içerisinde 541 milyon TL daha kaynak aktarılmış. Bütçeden aldığı para, toplam 1 milyar 120 milyon TL'ye çıkmış. Vakıf gelirinin 1/3'ini yönetim- personel gideri, kalanın vakfın amaçları için kullanılabileceğine dikkatleri çeken Sayıştay, vakfın gelirini artırabilmek adına yurt içi ve yurtdışında şirketler kurmasını öneriyor.

Vakıf 6.7 milyon kazanmış

Sözcü’den Sultan Uçar’ın yaptığı habere göre 3 yıl içerisinde toplanan 6 milyon 773 bin TL yardımı yetersiz bulan Sayıştay, ‘Oldukça geniş bir coğrafyada, çok büyük bir bütçeyle, eğitim faaliyeti yapıyorsun' diye uyarıyor. Sayıştay söz konusu raporunda, “Yönetilen bütçe ve genel bütçeden aktarılan tutarlar çok büyük. Vakfın, mali durumunun profesyonellerce denetlenmesi, yasal zorunluluk. Denetim Kurulu, kaynaklarının verimli kullanımı için güvence altına alınmalı” diyor.

Sayıştay'ın, ‘Denetimde MEB niye yok?' sorusuna, Bakanlık ilginç bir cevap vererek;  “Denetim Kurulu üyeleri, mütevelli heyet, ilgili kurum ve makamlarla yürütülen istişareler sonucu görevlendirildi. Vakfı denetleyebilecek evsaftalar (nitelikte)” diye savundu.

“Temsilcini kendin seç”

Sayıştay, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen bu savunmaya itiraz ederek; ”Bakanlıklar, kendini temsil edecek kişiyi, kendisi belirlesin. Herhangi bir, kurum-kuruluş mensupları veya serbest çalışanların, bakanlıklarla ilişkilendirilmesi düşünülemez. Denetimi, yasaya uygun kurun” dedi.

Türkiye Maarif Vakfı'nın son durumu..

41  ülkede faaliyeti var. 65 ülkeye direktör atandı. Okul sayısı 313, yurt sayısı 42.  Pakistan, 76 okul ve 11 yurtla ilk sırada. Onu, 36 okul ve 12 yurtla Afganistan, 21 okul ve 1 yurtla Mali Adaları izliyor. Ürdün'de okul yok, 1 yurt açılmış. Fildişi Sahili'nde 4, Avusturalya'da 2, ABD'de 4, Fransa'da 1 okulu var. Tanzanya, Gana, Gine gibi Afrika ülkelerinin yanı sıra, son okul geçen hafta Madagaskar'da açıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol