Santral kurulmasına karşı direniyorlar

Bursa’da köylüler santral kurulmasına karşı sekiz aydır direnişte.

Santral kurulmasına karşı direniyorlar

Bursa’da köylüler santral kurulmasına karşı sekiz aydır direnişte.

08 Aralık 2018 Cumartesi 19:00
Santral kurulmasına karşı direniyorlar

Bursa’nın Büyükorhan ilçesindeki Karaağız’da köylülerin biyokütle enerji santrali kurulmasına yönelik olarak gerçekleştirdikleri direniş 242 gündür devam ediyor.

Halil Ataş’ın yaptığı habere göre, Karaağızlılar, santralin inşa edileceği arazinin yanı başında kurdukları çadırda 24 saat boyunca nöbet tutuyor.

Havanın gece eksi 5 dereceye kadar düştüğü köyde kahveler kapalı. Kargo ve faturalar bile eylem çadırına gönderiliyor durumda.

‘Ölene kadar buradayız’

Karaağız Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hayri Sönmez, mahkeme santral projesini iptal ederse ‘çadırı abideleştirip sergileyeceklerini’ ifade etti.

Sönmez’e destek veren köylüler de “Ölene kadar da buradayız. Bu santrali kurdurmayacağız. Kimse boşuna heveslenmesin. Karaağız bizimdir. Bizim kalacak” ifadelerine yer verdi.

Karaağızlılar, köye 400 metre mesafede yer alan 38 dönümden oluşan 1’inci sınıf tarım arazisine kurulması planlanan Biyokütle Katı Atık Enerji Santrali’nin iptal edilebilmesi adına dava açtı.

Geçen çarşamba günü bilirkişi heyeti santralin kurulacağı alanda incelemelerde bulundu. Heyet tarafından hazırlanacak olan rapor, Karaağız’ın kaderini belirleyecek.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol