Sahte 'hoca' Burhan Dalgalı'ya hapis istemi

İstanbul’da evliliklerini kurtarma vaadi ile kadınları dolandırdığı iddia edilen Burhan Dalgalı’ya yedi yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Sahte 'hoca' Burhan Dalgalı'ya hapis istemi

İstanbul’da evliliklerini kurtarma vaadi ile kadınları dolandırdığı iddia edilen Burhan Dalgalı’ya yedi yıla kadar hapis cezası talep edildi.

30 Eylül 2020 Çarşamba 17:46
Sahte 'hoca' Burhan Dalgalı'ya hapis istemi

Burhan Dalgalı, Esenler ilçesinde eşinden ayrılma aşamasında olan çok sayıda kadına kendisini hoca olarak tanıttığı, evliliklerini kurtarabileceğini vadederek kadınlardan hem para aldığı hem de vücutlarına çeşitli yazılar yazarak cinsel istismarda bulunduğu iddiasının ardından tutuklanmıştı.

AA’nın yaptığı habere göre, Bakırköy başsavcılığının Burhan Dalgalı'ya yönelik olarak hazırladığı söz konusu iddianamede, sanığın Esenler’de ikamet etmekte olan müşteki E.B.’yle ortak arkadaş aracılığıyla tanıştığı bilgisine yer verildi.

E.B.’nin eşi S.B.’yle ailevi sorunlar yaşadığı, eşine “Boş ol” dediği için dini nikahlarının düştüğünü zannederek sanık Dalgalı’yı tekrar dini nikah tazeleyebilmek  adına 5 eylül gününde çağırdığı anlatılan iddianamede, şüphelinin “Böyle nikah düşmez siz tövbe edin, sizin nikahınız düşmedi” diyerek nasihatte bulunduğu kaydedildi. 

"Eşinle baş başa görüşmemiz lazım"

İddianamede Burhan Dalgalı’nın müştekilerden 3 bin 200 lira kefaret parası istediği, parayı aldığında mağdur S.B.’ye “Ayrı odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmemiz lazım” talebinde bulunduğu, müştekilerin ayrı odaları olmadığını söylediğinde ise şüphelinin evden ayrıldığı ifade edildi.

Sosyal medya platformlarında 'öğretmen'

İddianamede, sanığın sosyal medya hesabına ‘İlahiyatçı Öğretmen El Ensari’ yazdığı ve kendisine itibar edilebilmesi adına birtakım dini kisveleri kullandığına dikkat çekildi.

Sanığın ifadelerine de yer verilen söz konusu iddianamede sanığın müştekilerden onların rızası doğrultusunda 300 lira para aldığını söylediği, üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği ifade edildi. 

Dolandırıcılık suçlaması

İddianamenin değerlendirme kısmında, sanığın kendisini ‘İlahiyatçı Öğretmen El Ensari’ ismini kullanmak sureti ile tanınarak 677 Sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile bir takım unvanların men ve ilgasına dair kanuna muhalefet suçunu işlediği belirtildi.

Ayrıca sanığın müştekilerden nikah tazelemek adı altında kefaret parası almak sureti ile ‘Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık’ suçunu işlediği ifade edildi.

İddianamede tutuklu sanığa yönelik olarak ‘Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık’ suçundan iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması ve 5 bin güne kadar kadar adli para cezasıyla cezalandırılması istendi. 

Ayrıca şüpheli hakkında ‘677 sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbedarlıklar ile bir takım unvanların men ve ilgasına dair kanuna muhalefet’ suçundan üç aydan az olmamak şartıyla hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

İddianameyi kabul eden Bakırköy 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde gelecek günlerde tutuklu sanık Dalgalı’nın duruşması yapılacak.

Son Güncelleme: 30.09.2020 17:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol