Sağlık Bakanı Koca'dan hastane yangınıyla ilgili açıklama

Gaziantep'te dokuz kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan yangının meydana geldiği Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama....

Sağlık Bakanı Koca'dan hastane yangınıyla ilgili açıklama

Gaziantep'te dokuz kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan yangının meydana geldiği Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama....

19 Aralık 2020 Cumartesi 18:10
Sağlık Bakanı Koca'dan hastane yangınıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gaziantep'te dokuz kişinin hayatını kaybettiği hastanedeki yangına yönelik olarak, "Özellikle yoğun bakımda bizim yüksek akımlı oksijen vermek üzere kullandığımız bir cihazdan kaynaklanan sorunla çıktığını biliyoruz" dedi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile yangının yaşandığı SANKO Üniversitesi Özel Sani Konukoğlu Hastanesinde incelemelerde bulunduktan sonra açıklama yaptı. Yangının 04.30 civarında çıktığını ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şöyle konuştu:

"Özellikle yoğun bakımda bizim yüksek akımlı oksijen vermek üzere kullandığımız bir cihazdan kaynaklanan sorunla yangının çıktığını biliyoruz. Bunun da devamında 20 yataklı serviste hasta sayısı 19 kişiydi. 19 kişiden 7 vatandaşımız olay anında hayatını kaybetti. 1 vatandaşımız 11 hastanın özellikle transferi döneminde, 1 hastamız da 4,5 saat sonra nakil yapılan hastanede hayatını kaybetmiş oldu, yani toplam takip edilen 19 hastamızdan 9 vatandaşımızı kaybetmiş olduk. 10 hastamızın da nakli yapılarak civar hastanelerin yoğun bakımlarında tedavileri devam etmekte. Ben hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum yaralılarımıza acil şifa diliyorum."

Bakan Koca, 3 hastanın Şehit Kamil Hastanesinde, 1 hastanın 25 Aralık Devlet Hastanesinde, 1 hastanın Ersin Aslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 1 hastanın Abdülkadir Yüksel Devlet Hastanesinde, 1 hastanın Özel Sevgi Hastanesinde, 2 hastanın Özel Anka Hastanesinde, 2 kişinin Özel NCR Hastanesinde, 1 hastanın Özel Medikalpark Hastanesinde, 1 hastanın Özel Deva Life Hastanesinde, 1 hastanın Özel Deva Hastanesinde, 3 hastanın da kendi talepleri olmak üzere 14 hastanın tedavilerinin yoğun bakım servisinde devam ettiğini ifade etti.

Sağlık Bakanı Koca, açıklamalarına şu ifadeler ile devam etti:

"Müdahale etmeye çalışan 16 personelin de yangından etkilendiğini gördük. Bununla ilgili 7 personelin yoğun bakımda yakın takibi yapılmakta. Kendilerini ziyaret ettik, ciddi bir sorunlarının olmadığını zannediyorum bugün yoğun bakımda tedavileri tamamlanıp servise alınmaları mümkün olabilir. Olayla ilgili inceleme hem Başsavcılık hem biz Bakanlık olarak müfettiş görevlendirmesi anında yapıp incelemeyi başlatmış olduk, soruşturma başlamış oldu. Bu anlamda herhangi bir sorun ve aksaklık, kusur tespit edildiğinde, yapılması gereken her neyse yapılma noktasında kararlı olacağımızdan vatandaşlarımız emin olsun. Rabbim memleketimize tekrar böyle bir şey yaşatmasın, milletimizin başı sağ olsun."

Son Güncelleme: 19.12.2020 18:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol