RTÜK'ten kısıtlama günlerinde medyaya çağrı

RTÜK, medya kuruluşlarından sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günler içerisinde aile bireylerinin birlikte izleyebileceği programlar yayınlamasını istedi.

RTÜK'ten kısıtlama günlerinde medyaya çağrı

RTÜK, medya kuruluşlarından sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günler içerisinde aile bireylerinin birlikte izleyebileceği programlar yayınlamasını istedi.

28 Aralık 2020 Pazartesi 15:49
RTÜK'ten kısıtlama günlerinde medyaya çağrı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yaptığı yazılı açıklama ile medya kuruluşlarını yılbaşını da kapsamakta olan karantina süreci için uyardı. Paylaşılan söz konusu açıklamada, özellikle tam gün sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günler içerisinde, ‘ailelerin çocuklarıyla birlikte ekran karşısında daha çok zaman geçirdiği’ ifade edildi. Televizyonlarda yayınlanan programların etkisinin önce aileler üzerinde görüldüğü ve daha sonrasında tüm topluma yansıdığı ifade edilerek şöyle dendi:

"Yeni yılla birlikte 4 gün boyunca aziz vatandaşlarımızın evde aileleriyle birlikte zaman geçirecekleri göz önünde bulundurulduğunda, televizyonlarda nostalji günlerinde olduğu gibi ailenin sıcaklığını yansıtacak faydalı, eğlendirici ve bilgilendirici programların yayınlanmasının önemi bir kat daha artmaktadır. Yukarıda açıklanan hususlar doğrultusunda medya hizmet sağlayıcıların özellikle 4 günlük zaman zarfında tüm aile fertlerinin birlikte seyredeceği programların seçiminde daha hassas davranmalarını bekliyoruz.

Maziden hatırladığımız örnek ve güzel ev manzaralarında olduğu gibi evin en küçüğüyle en büyüğünün, belki dedeyle torunun, birlikte izleyebileceği ve dinleyebileceği türden yayınları ısrarla tavsiye ediyoruz. Tüm zamanlarda olduğu gibi çocuk ve gençlerin zihinsel, fiziksel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek türden programların yayınlanmamasına özen gösteren kıymetli yayıncılarımızın, içinden geçtiğimiz bu günlerde çok daha titiz davranmalarını yayıncılık otoritesi olarak altını çizerek hatırlatıyoruz. Bu durum kanuni bir yükümlülüğün ötesinde kamusal sorumluluk olarak görülmelidir. Bilhassa evde kalacağımız günlerde ailelerin çocuklarıyla birlikte izleyebileceği yapımlara ağırlık verilmesi, eğitici ve öğretici yayınların öncelikli olarak yayınlanması temennisiyle tüm medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarımıza başarılar diliyoruz.”

Son Güncelleme: 28.12.2020 17:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol