Rasim Ozan Kütahyalı'nın yakalanması beklenecek

Rasim Ozan Kütahyalı'nın Boşnak halkına hakaret ettiği için açılan davada mahkeme, yakalama kararının infazının beklenmesini istedi.

Rasim Ozan Kütahyalı'nın yakalanması beklenecek

Rasim Ozan Kütahyalı'nın Boşnak halkına hakaret ettiği için açılan davada mahkeme, yakalama kararının infazının beklenmesini istedi.

17 Temmuz 2019 Çarşamba 14:17
Rasim Ozan Kütahyalı'nın yakalanması beklenecek

Özel bir televizyon kanalında spor yorumculuğu yaparken canlı yayında Boşnak halkına hakaret etmesi sonucunda "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle yargılanan Rasim Ozan Kütahyalı için yakalama kararının infazının beklenilmesine karar verildi.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan ve İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesince görülen davada sanık Rasim Ozan Kütahyalı beşinci duruşmaya da katılmadı.


Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı ile Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin de aralarında bulunduğu STK'lar ise avukatları aracılığıyla temsil edildi.


Duruşmada sanık Rasim Ozan'ın avukatının yapmış olduğu itirazın İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesince reddedildiği tutanağa geçirildi.


Ancak müşteki avukatları, sanık hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesini talep ettiler. Sanık avukatı da soruşturma aşamasında dinlenilen tanıkların yeniden beyanda bulunmasını istedi.


Bu talepleri değerlendiren mahkeme, Raasim Ozan Kütahyalı için ararının infazının beklenilmesine hükmetti. Tanıkların yeniden dinlenmesini ise reddetti.
 

Oysa Yakalama Kararı Çıkarılmıştı...


Savcılık iddianamesine göre, Kütahyalı'nın 19 Kasım 2017'de bir özel televizyon kanalında canlı yayınlanan futbol programında, kendisine yapılan şakaya karşı cevap olarak kullandığı sözün, Boşnak halkını aşağılama niteliğinde olduğu belirtiliyor.


Programın ardından tepkiler gelmeye başladı. Boşnak ve Balkan dernek ve vakıfları şikayette bulundular. Hakkında soruşturma açılan Rasim Ozan Kütahyalı suçlamaları kabul etmedi ama savcılık elde edilen delillere göre "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçunu işlediği idaasında bulundu. Rasim Ozan Kütahyalı'nın  6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep ediliyor. 
 

Son Güncelleme: 18.07.2019 10:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol