Peker'in iddialarıyla ilgili 7 isme suç duyurusu: Erdoğan da var

Sedat Peker'in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sivillere yönelik kalaşnikof dağıttığı iddiası ile ilgili aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berat Albayrak'ın da aralarında bulunduğu 7 isim hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Peker'in iddialarıyla ilgili 7 isme suç duyurusu: Erdoğan da var

Sedat Peker'in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sivillere yönelik kalaşnikof dağıttığı iddiası ile ilgili aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berat Albayrak'ın da aralarında bulunduğu 7 isim hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

12 Temmuz 2021 Pazartesi 16:46
Peker'in iddialarıyla ilgili 7 isme suç duyurusu: Erdoğan da var

Sedat Peker’in, "15 temmuz darbe girişiminin ardından İçişleri Bakanı'nın bilgisi dâhilinde devlet envanterinde kayıtlı olmayan bir kasa kalaşnikof silahın, AK Parti Gençlik Kolları'na ait bir araçla sivillere dağıtıldığı" yönündeki iddiası yargıya taşındı. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanı Soylu ile Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında İstanbul Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Fotoğraf: HKP'liler basın açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na HKP avukatları tarafından verilen suç duyurusu dilekçesinde, “Sedat Peker’in gündemi sarsan bu vahim iddiaları, devlet içinde ayrı bir yasa dışı organizasyonun varlığına işaret etmektedir. Bunlar, her biri Cumhuriyet Savcıları'nca resen soruşturulması gereken, hiçbir kurumun, kişinin herhangi bir ihbarına gerek duyulmadan araştırılması gereken iddialardır” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu dilekçede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanı Soylu, Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak, AKP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Osman Tomakin, İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanı Taha Ayhan, eski AKP Esenyurt Gençlik Kolu Başkanı Abdülsebur Soğanlı, İçişleri Bakanlığı Personeli Ahmet Onay hakkında, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “zimmet”, “silahlı örgüt kurma”, “silah sağlama” ve “suç için anlaşma” suçlarını işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

"Ama maalesef savcılık makamı görevinin gereğini yerine getirmeyip..."

Dilekçede yer alan konunun öznesindeki isimlerin iddiaları doğrulayacak yönde açıklamalar yaptığına dikkat çekilen söz konusu dilekçede, “Ama maalesef savcılık makamı görevinin gereğini yerine getirmeyip resen soruşturma başlatmamaktadır. Bu suç duyurumuzu, savcılık makamı umarız ki ihbar kabul eder, resen yapamadığı soruşturmayı suç duyurumuz üzerine başlatır” ifadelerine yer verdi. Dilekçede, hakkında iddia bulunan kişiler için soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep edildi.

Suç duyurusunun sonrasında HKP İstanbul İl Yöneticisi Doğan Zafer Çıngı, Çağlayan Adliyesi’nin önünde açıklama yaptı.

Çıngı, şöyle konuştu:

“Bu vakte kadar ne emniyet ne de savcılık bu iddialarla ilgili harekete geçmiştir. Ortada devlet envanterine kayıtlı olmayan silahların İçişleri Bakanlığı aracılığı ile dağıtıldığı gibi vahim bir iddia varken Savcılığın harekete geçmemesi, yargının AKP’gillerin hukuk bürosuna dönüştüğünü netçe ortaya koymuştur. AKP’giller bugüne kadar sayısız suç işlemişlerdir. Kendi Ortaçağcı ideolojilerini ülkemize hâkim kılmak için ellerinden gelen her şeyi yapmışlardır. İnsanlarımızı dinle aldatarak bugüne dek iktidarlarını korumuşlardır. Ancak AKP iktidarı başından sonuna dek suça batmış bir iktidardır. Ve bugün onların bir suçunu daha göstermiş olmaktayız." (Kaynak: ANKA)

Son Güncelleme: 12.07.2021 16:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol