Osman Kavala’nın eşinden açıklama: Siyasi çekişme içinde…

İşadamı Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra, Kavala’ya ilişkin karalama kampanyası yürütüldüğünü ifade ederek, “Belki bir takım siyasi çekişmelerin içinde eşimin malzeme olarak kullanıldığı düşünülebilir” açıklamasında bulundu.

Osman Kavala’nın eşinden açıklama: Siyasi çekişme içinde…

İşadamı Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra, Kavala’ya ilişkin karalama kampanyası yürütüldüğünü ifade ederek, “Belki bir takım siyasi çekişmelerin içinde eşimin malzeme olarak kullanıldığı düşünülebilir” açıklamasında bulundu.

29 Temmuz 2019 Pazartesi 14:02
Osman Kavala’nın eşinden açıklama: Siyasi çekişme içinde…

Habertürk’ten Kübra Par’a açıklamalarda bulunan Ayşe Buğra, son duruşmada Kavala’nın serbest kalacağına yönelik umutlarının olduğunu dile getirerek, “Karardan sonra dışarı çıktığımda donmuş kalmış insan yüzleriyle karşılaştım. Bir sessiz film sahnesi gibiydi” şeklinde konuştu.

Tutuklama öncesinde karalama kampanyası

Tutuklama öncesinde bazı yayın organlarında Kavala’ya yönelik olarak karalama kampanyası başlatıldığına dikkatleri çeken Ayşe Buğra, “Kendisine ‘Türkiye’nin en karanlık adamı’ diyen bile oldu. Suç duyurularımız ifade özgürlüğü bağlamında reddedildi” dedi.

Osman Kavala ile ilgili olarak ortaya atılan ithamların bazılarının doğrudan doğruya itibarsızlaştırma, kişiliğe zarar verme niteliğindeki yayınlar olduğunu dile getiren Ayşe Buğra açıklamalarına şu ifadeler ile devam etti: “Dosyada gizlilik olduğu süre içinde iddianameden bizim bile ulaşamadığımız bilgiler seçilip, bağlamından çıkarılıp kamuoyuna servis edildi.”

“ ‘Gezi’yi finanse ettiğine dair kayıt, hesap hareketi yok’ ”

Kavala’nın yönetim kurulunda bulunduğu Açık Toplum Vakfı ve kurucusu olduğu Anadolu Kültür arasındaki fon akışının, hangi projelere nasıl destek verildiğinin ve projelerin Gezi olayları ile ilgisinin olup olmadığının denetlenerek Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu yayınlandığını vurgulayan Buğra, “Osman Kavala’nın Gezi’yi örgütlemiş ve finanse etmiş olması çok fantastik ve onur kırıcı bir düşünce” dedi.

Buğra, Kavala’nın Gezi’yi finanse ettiğine ilişkin herhangi bir kayıt ya da hesap hareketi olmadığına dikkat çekerek sözlerine şu ifadeler ile devam etti: “Zaten iddianamede bununla ilgili hiçbir kanıt yok. Yalnızca poğaçalar, plastik masalar ve gaz maskeleriyle ilgili birtakım konuşmalar var.”

Kavala’nın ‘protestolar büyüsün’ diye yeme-içme ve gaz maskesi sağladığına yönelik olarak ortaya atılan iddiaları reddeden Buğra, “Gezi olayları pek çok akademik çalışmaya konu oldu. Konuyla ilgilendiğim için bu çalışmaların epeyce bir kısmını okudum. Bu çalışmaların hepsinde vurgulanan şey ‘hareketin kendiliğinden, örgütsüz olarak ortaya çıktığı’dır” dedi.

‘O harekete inananlara, gaz yiyenlere hakaret’

Gezi’ye katılanlara bakıldığı vakit, çok farklı sınıftan, kültürden, siyasi kimlikten insanın bir arada yer aldığı bir hareket olduğunun görüldüğünü dile getiren Ayşe Buğra, “O harekete inananlara, hareketin içinde bulunanlara, yaralananlara, gaz yiyenlere hakaret. Onlara, ‘Siz bunu kendi iradenizle yapmadınız; biri sizi örgütledi’ diyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Sırp aktivist grup Otpor’un lideri Marovic ile Kavala’nın görüştüğü iddiasını da reddeden Ayşe Buğra şunları dile getirdi: “Osman’ın yurtdışına yaptığı tüm seyahatlerin hangi amaçla olduğu ve bu seyahatlerde nerelere gidildiği belgelendi, bu belgeler de mahkemede var. Böyle bir tanışıklık da yok. Gezi’nin hazırlık sürecinde etkisi olduğu iddia edilen Otpor’a mensup hiç kimseyi tanımıyor.”

‘Osman Kavala neden hala tutuklu?’ sorusunun cevabı hiç belli değil

Ayşe Buğra, Osman Kavala’ya polis sorgusunda sorulan soruların önemli bir kısmının iddianamede yer almadığını ifade ederek, “ ‘Osman Kavala neden hala tutuklu’ sorusunun cevabı hiç belli değil. Yeri yurdu belli bir insanın, mesela adli kontrolla tutuksuz yargılanacak yerde, hangi kaçma veya delil karartma şüphesiyle dört duvar arasında tutulduğunun açıklaması yok” dedi.

Ayşe Buğra, Japon Konsolosluğu’nun duvarına yazılmış olan Emine Erdoğan’a ilişkin çok çirkin bir ifadeyi kendi elleri ile sildiğini ifade ederek, “Osman protestoların bir noktada bitmesini istiyordu. ‘Çok uzadı ve bu kadar uzaması iyi değil. Artık bitse de bu çocuklar evlerine gitseler. Kontrolden çıkabilir’ gibi bir korkusu vardı” açıklamasında bulundu.

Yaşanan bu süreç içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan veya AKP’den herhangi bir yetkili ile temaslarının olmadığını belirten Ayşe Buğra sözlerine şu ifadeler ile devam etti: “Yalnız Adalet ve Kalkınma Partisi mensuplarından bazılarının Osman Kavala’nın tutukluluğunun uzun sürmesiyle ilgili bazı rahatsızlıkları olduğu söylendi. Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, bu konudaki rahatsızlığını açıkça dile getirdi.”

Cebir ve şiddet kullanımına dair inandırıcı delil yok

Ayşe Buğra, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ve iki başkan vekilinin, Kavala’nın bireysel olarak yaptığı başvurusunun reddi ile ilgili olarak şerhlerinde cebir ve şiddet kullanımına dair inandırıcı delil olmadığını çok açık bir şekilde ifade ettiğini belirterek, “Konu yargılanan 16 kişi. Bu 16 kişinin Mersin’de, Ağrı’da veya Türkiye’nin herhangi başka bir ilinde kırılan camdan sorumlu tutulabileceğini aklınız alıyor mu?” dedi.

29 Temmuz 2019 tarihi itibari ile 636 gündür tutuklu olan işadamı Osman Kavala, 2013 yılı içerisinde Türkiye’de 80 kentte gerçekleştirilen Gezi Parkı eylemlerinin finansörü olmakla suçlanıyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol