“Mütalaa borsası” iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu!

Bazı avukatların yargıç ve savcıların hocalarından para karşılığında mütalaa aldığıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

“Mütalaa borsası” iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu!

Bazı avukatların yargıç ve savcıların hocalarından para karşılığında mütalaa aldığıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

05 Temmuz 2019 Cuma 12:26
“Mütalaa borsası” iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu!

Uzun bir zamandır bazı avukatların davalarına bakan mahkeme heyeti ve duruşma savcılarının mezun oldukları fakülteleri öğrenerek bu fakültelerde profesör olarak görev yapmakta olan hocalardan para karşılığı mütalaa (görüş) aldıkları, bu mütalaayı ise dava dosyasına sundukları, mahkeme heyetinin ve savcının, hocalarının verdiği mütalaadan farklı bir karar vermek istemedikleri tartışılıyordu. “Hukuki mütalaa borsası” olarak bilinen ve birçok tatışmaya sebep olan ancak bir türlü resmi yollardan gündeme getirilmeyen bu konuya yönelik olarak işadamı Doğan Kasadolu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Kasadolu, hakim ve savcıların hocaları olan hukuk profesörlerinin, akademik unvanlarını kullanıp haksız kazanç sağladıklarını ileri sürerken, davaların ise adil olmayan bir şekilde sonuçlandığını ifade etti.

Kasadolu tarafından verilen suç duyurusu dilekçesinde son günler içerisinde adliyelerde dillendirilen “hukuki mütalaa borsası”na yönelik ihbarda bulunuldu. Seyhan Avşar’ın yaptığı habere göre; adliyelerde çok sayıda dava ve soruşturma dosyalarının olduğunun ifade edildi suç duyurusu dilekçesinde, zaman zaman soruşturma ve dava dosyalarına taraf avukatlar tarafından üniversitelerin hukuk fakültelerindeki profesörlerden para karşılığı satın alınan mütalaaların sunulduğu, bu yolla ise davaların etkilenmeye çalışıldığını anlattı.

‘Sanki tarafsız bilirkişi raporlarıymış gibi kabul görüyor’

Tek taraflı alınan mütalaaları hazırlayan hukuk profesörlerinin adliyelerde görevli hâkim ve savcıların hocaları olması sebebi ile sanki tarafsız bilirkişi raporlarıymış gibi kabul gördüğünün anlatıldığı söz konusu dilekçede, davaların adil bir şekilde sonuçlanmadığına dikkat çekildi.

Bu mütalaaları hazırlayan profesörlerin ise haksız bir ekonomik kazanç elde edildiğinin de iddia edildiği söz konusu dilekçede, savcılığın yapacağı soruşturma sonucunda bilirkişilik adı altında haksız ekonomik kazanç sağlayan, vatandaşın hak kaybına yol açan ve hukuki “mütalaa borsası” oluşmasına yol açan öğretim üyelerinin tespit edilebileceği belirtildi. Dilekçede yargı içinde ve dışında bu oluşuma destek olan işbirliği yapan şahısların da deşifre edilmesi istendi.

Son Güncelleme: 05.07.2019 12:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol