Martı'lara plaka zorunluluğu geliyor

İstanbul’da Martı ismiyle bilinen elektrikli scooter’lara plaka zorunluluğu geliyor.

Martı'lara plaka zorunluluğu geliyor

İstanbul’da Martı ismiyle bilinen elektrikli scooter’lara plaka zorunluluğu geliyor.

04 Ağustos 2020 Salı 12:52
Martı'lara plaka zorunluluğu geliyor

Milliyet’ten Gülden Çoktan’ın yaptığı habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Elektrikli Kaykay (scooter) Yönetmeliği hazırladı.

UKOME toplantısı sırasında görüşülen söz konusu yönetmelik, alt komisyona gönderildi.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, yönetmeliğin paylaşımlı scooter uygulamalarının yöneticileri ve akademisyenler ile gerçekleştirilen üç aylık görüşmenin sonunda hazırlandığı yönünde açıklamada bulundu.

"Eğitim vermek zorunda"

Cihan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarına şu ifadeler ile devam etti: “Yönetmelik, sektörel açıdan rekabetin ve fiyat politikalarının sağlıklı işlemesini amaçlarken hem de bu araçları tercih eden kullanıcıların güvenli sürüşünü önemseyen bir içeriğe sahip.  Bu sistemde faaliyet göstermek isteyen firmalar yönetmelik gereğince hem kullanıcılarına mobil/web uygulama üzerinden eğitim vermek zorunda ve aynı zamanda yılda en az bir kez bilinçlendirici kitlesel kampanya yapmak zorunda olacak.”

İBB yöneticisi, bu hizmeti vereceklerin en az 1000 araç ve altı kalite yönetim sistemi belgesine sahip olması gerektiğini aktardı.

Cihan’ın paylaştığı bilgiye göre, taban ve tavan fiyatlar elektronik tam bilet ücretine göre düzenlenecek.

Yönetmelikle birlikte fiyatta artış

Hayata geçirilmek istenen söz konusu yönetmelik gereği scooter açılış ücreti iki tam elektronik bilet fiyatını, dakika başı kullanım ise bir tam elektronik bilet ücretini aşamayacak. Aynı zamanda açılış ücreti yarım tam bilet, dakika başı kullanım ücreti tam elektronik ücretinin üçte birinin altında olamayacak

İstanbul’da tam bilet 3 lira 50 kuruş. Buna göre, elektrikli aracın açılış ücreti en az 1 lira 75 kuruş olacak. Dakika başı ise en az 1 lira 15 kuruş olabilecek. Şu an Martı’nın açılış ücreti 1 lira 99 kuruş, dakikası ise 59 kuruş.

Cezalar için plaka zorunluluğu

Hem kullanıcıya hem de lisans sahibi işletmeye yönelik olarak çeşitli cezaları içermekte olan bir yaptırım cetveline sahip yönetmelik, scooter'lerin tüm yönlerden görülebilir kimlik numarasına (plaka) sahip olmasını gerektiriyor. Bu şekilde araçların kullanımı esnasında ve kullanım dışı zamanlarda sebep olabileceği ihlallere dair şikayetlerin bu plaka numaraları üzerinden daha sağlıklı yapılabilmesini sağlanacak.

Son Güncelleme: 04.08.2020 17:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol