Mansur Yavaş, 2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü’ne aday

2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü adayları açıklandı. Dünyadan 32 farklı belediye başkanı aday olarak gösterilirken Türkiye'den yalnızca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş listede yer aldı.

Mansur Yavaş, 2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü’ne aday

2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü adayları açıklandı. Dünyadan 32 farklı belediye başkanı aday olarak gösterilirken Türkiye'den yalnızca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş listede yer aldı.

30 Mart 2021 Salı 13:30
Mansur Yavaş, 2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü’ne aday

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkanlık görevi sürecinde gerçekleştirdiği projeler, şeffaf yönetim uygulamaları ve pandemi esnasında toplum sağlığının korunabilmesi adına gerçekleştirdiği çalışmalar sebebi ile ‘City Mayors Foundation’ (Belediye Başkanları Vakfı) tarafından düzenlenen ‘World Mayor’, ‘2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü’ne aday gösterildi.

Uluslararası Şeffaflık Derneği ve İnsani Geliştirme Vakfı tarafından da daha önce şeffaflık ödülüne layık görülen Mansur Yavaş, 21 ülkeden 32 belediye başkanın aday gösterildiği aday listesinde Türkiye’de tek, Asya’da ise dört belediye başkanından biri olmayı başardı.

"Başarının asıl sahibi mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum"

Aday gösterilmesinin sonrasında sosyal medya hesabı aracılığı ile bir paylaşımda bulunan Mansur Yavaş, “City Mayors Foundation tarafından düzenlenen 2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü’ne aday gösterildim. Türkiye'de tek, Asya'da 4 aday belediye başkanından biri olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Başarının asıl sahibi mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum”  ifadelerini kullandı.

City Mayors Foundation’un ‘Dünya Belediye Başkanı Ödülü’ seçim kriterleri arasında; iyi ve dürüst yerel yönetimin sağlanması, toplulukların ortak çıkarlarının gözetilmesi, din, dil, ırk ayrımı yapılmaması, yasalara saygı gösterilmesi, karar vermede doğruluk ve dürüstlük, kamu kaynaklarının halka yarar sağlayacak şekilde kullanılması, belediye başkanının konumunu kullanarak kendisine ayrıcalık tanımaması ve şahsi mali kazanç elde etmemesi, kent yönetiminin aktiviteleri konusunda halkın bilgilendirilmesi ve yönetime güven duymasının sağlanması ile toplum bağlarının güçlendirilmesi de yer alıyor.

Oylama nasıl olacak?

2021 Dünya Belediye Başkanı adaylarının oylaması e-posta yoluyla gerçekleştiriliyor. Seçimde Mansur Yavaş’a oy vermek isteyenler, Yavaş’ın pandemi sürecindeki liderliği, başkan olarak başarıları ve Ankara vizyonu hakkında düşüncelerinin yer aldığı ve tercihen İngilizce yazılmış bir yazıyı ‘[email protected]’ adresine gönderilebilecek. Oylamanın sonucu; tüm e-posta oylarının manuel olarak sayılması ve referansların World Mayor editörlerince okunmasının sonrasında belirlenecek.

32 şehir aday olarak gösterildi

Nisan ayına kadar devam edecek söz konusu oylamada ‘2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü’ için Ankara ile yarışan 21 ülkeden 32 şehir ise şöyle, “Ankara, Arnheim – Hollanda, Bogota – Kolombiya, Braga – Portekiz, Bratislava – Slovakya, Buenos Aires – Arjantin, Cascais – Portekiz, Dantumadiel – Hollanda, Delhi – Hindistan, Freetown – Siera Leone, Grenoble – Fransa, Grigny – Fransa, Guarulhos – São Paulo, Brezilya, Helsinborg – İsveç, Kigali – Ruanda, Long Beach – Kaliforniya, Manchester –İngiltere, Mannheim – Almanya, Melbourne – Avusturalya, Mexico City – Meksika, Milan – İspanya, Milwaukee – ABD, Pasig – Filipinler, Raqqa – Suriye, Richmond – ABD, Rostock – Almanya, Rotterdam – Hollanda, Saint Omer – Fransa, San Bellino – İtalya, Villa de Conte – İtalya, Varşova – Polonya ve Washington – ABD.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol