Kuzey Kıbrıs’a düşen cisim hakkında son dakika açıklaması!

Kuzey Kıbrıs’a dün gece saatleri içerisinde düşen ve bölgede büyük bir korku ve paniğe sebep olan cismin hava aracı olduğu yönünde iddialar vardı. Fakat Kıbrıs yönetimi Taşkent'e düşen cismin Suriye füzesi olduğu yönünde açıklamada bulundu.

Kuzey Kıbrıs’a düşen cisim hakkında son dakika açıklaması!

Kuzey Kıbrıs’a dün gece saatleri içerisinde düşen ve bölgede büyük bir korku ve paniğe sebep olan cismin hava aracı olduğu yönünde iddialar vardı. Fakat Kıbrıs yönetimi Taşkent'e düşen cismin Suriye füzesi olduğu yönünde açıklamada bulundu.

01 Temmuz 2019 Pazartesi 11:49
Kuzey Kıbrıs’a düşen cisim hakkında son dakika açıklaması!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Taşkent köyü bölgesinde bu sabaha karşı büyük patlamalar ve beraberinde yangın meydana geldi. Meydana gelen patlama sonrasında olay yerine sevk edilen yetkililer ve ekipler sabah saatlerine kadar bu cismin ne olduğuna dair bir açıklama yapmamıştı. Bölgede büyük bir panik ve korkuya sebep olan olay ile ilgili olarak gerçekleştirilen açıklamalarda ise düşen cismin bir hava aracı olduğuna yönelik iddialar olduğu yönündeydi.

Fakat yerel saatle 10:30 sularında KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olan Kudret Özersay açıklamada bulundu. Özersay füzenin havada, çarpmadan önce patladığının tahmin edildiğini ve konu hakkında bilgi sahibi olabilecek ülkelerin büyükelçileriyle temasa geçtiklerini ifade etti.

İsrail savaş uçakları dün gece Humus ve Şam kentlerinde yer alan Suriye ordusu mevzilerine hava saldırısı gerçekleştirmişti. Füzenin bu saldırı esnasında devreye giren hava savunma sistemlerine ait olduğu teyit edilirse, ilk defa Suriye’deki çatışmalar esnasında ateşlenen bir cisim Kıbrıs’a isabet etmiş olacak.

Fotoğraf: Füzenin düştüğü bölge havadan böyle görüntülendi.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Taşkent´e düşen füzeyle ilgili olarak, “İlk değerlendirmeler dün akşam Suriye´ye yönelik olarak düzenlenen hava saldırısı karşısında devreye giren hava savunma sisteminin parçası olan Rus yapımı bir füzenin hedefi ıskalaması ertesinde menzilini tamamlayıp ülkemize düşmesidir” açıklaması yaptı. KKTC Bakanlar Kurulu´nun askeri yetkililer ile özel gündemle toplanmasından önce sosyal medyadan açıklama yapan Özersay, şu bilgileri verdi: “Dün akşam meydana gelen patlamayla ilgili olarak sabah saatlerinde Kıbrıs´ta bulunan ve bu konuda bilgi sahibi olabilecek olan ülkelerin Büyükelçileri ile temasa geçtik ve halihazırda iletişim halindeyiz. Gelecek olan bilgileri kamuoyu ile paylaşacağız. Patlamanın yere çarpma öncesinde olduğu düşünülmektedir zira yerde herhangi bir çukur açılmamıştır. Farklı birkaç noktaya düşen parçalar füzenin havada, çarpmadan önce patladığını doğrulamaktadır. Şu anda Barış Kuvvetleri Komutanımız ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanımızla Başbakanlıkta toplantıdayız.”

Yaşanan patlamada S-200 iddiası

Diğer taraftan İHA, Suriye ordu kaynaklarına dayandırdığı bir haber hazırladı. Söz konusu haberde Suriye ordu kaynaklarının, S-200 füzesinin kalıntısı olduğunu ileri sürdüğü cismin, patladıktan sonra, yüksek derecede zehir yaydığı uyarısında bulunduğu ifade edildi. Syrian Military Capabilitys adıyla sosyal medya üzerinden yayın yapmakta olan Suriye ordu kaynakları, KKTC’nin Taşkent köyüne düşen cismin, Suriye’den İsrail savaş uçaklarına fırlattığı füzenin kalıntısı olduğunu ileri sürdü. Suriye ordu kaynakları, S-200 füzesinin kalıntısı olduğunu öne sürdüğü cismin, patladıktan sonra, yüksek derecede zehir yaydığı uyarısında bulundu.

Fotoğraf: Diplomatik kaynaklar, düşen füzenin S-200 olduğunu iddia etti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol