Kozmik Oda davasında karar açıklandı

Kozmik Oda soruşturmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline yönelik olarak ‘FETÖ’ mensupları tarafından kumpas kurulduğu gerekçesi ile açılan davada, 28 sanık iki yıl bir ay ile 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

Kozmik Oda davasında karar açıklandı

Kozmik Oda soruşturmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline yönelik olarak ‘FETÖ’ mensupları tarafından kumpas kurulduğu gerekçesi ile açılan davada, 28 sanık iki yıl bir ay ile 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

16 Ekim 2020 Cuma 18:36
Kozmik Oda davasında karar açıklandı

AA’nın yaptığı habere göre Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar ve avukatları katıldı. Duruşmada daha önce esas hakkındaki savunmasını tamamlamayan sanıkların savunmalarının dinlenmesinin sonrasında son sözler alındı.

Mahkeme Başkanı Hikmet Erdoğan hükmü açıkladı.

Buna göre, çoğunluğu eski polis 82 sanıktan Abdurrahman Bişgin, Hamdi Yeter ve Serdar Mercan, ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 10’ar yıl hapse mahkum edildi. Bu sanıkların tutukluluklarının devamına yönelik karar verildi.

Sanıklar arasında yer almakta olan Ebu Müslüm Öztürk, Halil Karacan, Hamza Bayındır, İbrahim Akbulut, İbrahim Fıçıcı, İlyas İcik, İlyas Varlı, Ömer Güneş, Rüstem Özbek, Serhad Yöş, Sinan Yıldız, Ümit Bek ve Yasin Öztürk, ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan yedi yıl altışar ay; Abdurrahman Sadık Yılmaz, Aziz Kaynak, Hakan Akdemir, Hanifi Cantenar, Haydar Erkoç, Hüseyin Taşyapar, İsmail Yılmaz, Teoman Ersoy ve Yüksel Pasenli aynı suçtan altı yıl üçer ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklardan Adem Eraslan hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması ile aynı suçtan iki yıl bir ay, Necat Aksu iki yıl altı ay, Hasan Yıldız ise üç yıl bir ay 15 gün hapse mahkum edildi.

Bu sanıkların üzerlerine atılı diğer suçlamalardan beraatları kararlaştırıldı.

Hakkında beraat kararı verilenler

Sanıklar Abubekir Saykal, Ahmet Menekşe, Ahmet Çelebi Demir, Ali Ekici, Ali Yıldırım, Atilla Şengül, Ayhan Koç, Besim Söylemez, Bülent Beyazit, Bülent Gürbüzoğlu, Can Toker, Ercan Yıldırım, Erdal Çetinkaya, Ergün Aksu, Erhan Bozkurt, Ertuğrul Sungur, Fahrettin Türker, Ferhat Ogar, Ferit Çiçek, Fikri Vidinli, Fuat Koyunlu, Halil Coşkun, Hasan Ertemur, Hasan Gültekin, Hüseyin Dilek, İsa Doğan, Kadir Yücel, Mehmet Sağlam, Mehmet Ali Örtülü, Mevlüt Akbulut, Muharrem Sezer, Murat Karademir, Murat Yılmazer, Mustafa Koparan, Mustafa Kuzu, Mustafa Meydan, Mustafa Uzun, Niyaz İren, Nizamettin Tuncer, Nuri Şen, Ömer Nihat Salman, Reşad Eken, Sabahattin Aytekin, Seher Deniz Alper, Şerife Karataş, Ümit Deniz, Yahya Ölçer, Yusuf Ziya Karaçizmeli ve Ziya Güneş’in beraatına hükmedildi.

Sanıklardan Genelkurmay eski Adli Müşaviri albay Muharrem Köse, ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi ve askeri casusluk maksadıyla temin’ suçundan delil yetersizliğinden beraat etti.

Sanıklar arasında yer alan Eyüp Bayıl, Yakup Aksoy ve Serkan Şimşek hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan açılan davalar reddedilirken, haklarındaki diğer suçlamalar yönünden beraatlarına hükmedildi.

‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi ve askeri casusluk maksadıyla temin’ suçundan beraat eden sanık Rüştü Çetinkasap’a, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan açılan dava da reddedildi.

İddianame

İddianamede, Kozmik Oda soruşturmasının, 19 Aralık 2009 tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan, “Çukurambar bölgesinde iki ayrı araçtaki kişilerin, Bülent Arınç’a saldırıda bulunabilecekleri” şeklindeki ihbar üzerine başlatıldığının ileri sürüldüğü, fakat ihbarın sahte olduğu ifade edilmişti.

İddianamede, şunlar kaydedilmişti:

“Kozmik Oda kumpas soruşturmasının esas itibarıyla eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a saldırı yapacağı iddia edilen kişilerin belirlenmesi amacıyla değil, Bülent Arınç’a saldırı iddiaları bahane edilerek, FETÖ hakkında, devletin mahrem bilgilerinin yer aldığı Seferberlik Tetkik Kurulu’nda ne tür araştırmaların yapıldığı, bu birimde hangi belgelerin bulunduğu ve birimin faaliyetlerinin ne olduğunun belirlenmesi ve devletin askeri sırlarının casusluk amacıyla temin edilmesi için yapıldığı anlaşılmıştır.”

Dava, Emniyet eski Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in de arasında yer aldığı 121 kişi hakkında açılmıştı. Bazı sanıkların dosyaları yargılama sürecinde ayrılmıştı.

Son Güncelleme: 16.10.2020 18:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol