Konya’da 10 Kasım skandalı!

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80’inci yıl dönümü olan 10 Kasım günü bu yıl hafta sonuna denk gelmesi sebebi öne sürülerek KKTC’de gerçekleştirilecek olan anma törenlerinin 9 Kasım gününe çekilmesi tartışmaları gündemdeki yerini korurken, benzer bir haberde Konya’dan geldi.

Konya’da 10 Kasım skandalı!

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80’inci yıl dönümü olan 10 Kasım günü bu yıl hafta sonuna denk gelmesi sebebi öne sürülerek KKTC’de gerçekleştirilecek olan anma törenlerinin 9 Kasım gününe çekilmesi tartışmaları gündemdeki yerini korurken, benzer bir haberde Konya’dan geldi.

07 Kasım 2018 Çarşamba 15:16
Konya’da 10 Kasım skandalı!

Konya Valiliği tarafından oluşturulan ’10-16 kasım Atatürk anma haftası komitesi’ Konya’da bulunan okulların 10 Kasım Atatürk’ü anma törenini 12 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirmesine karar verdi. Alınan bu karar, kentteki okullara da gönderilen resmi yazı ile duyuruldu.

Komitenin yazısında şu ifadelere yer verdi:

1-Büyük Önder Atatürk; Ölümünün 80. Yıldönümü olan 10 Kasım 2018 Cumartesi günü ve 10-16 Kasım 2018 tarihleri arasındaki ‘Atatürk Haftası’ süresince düzenlenecek olan programlarla İlimizdeki bütün ilköğretim ve ortaöğretim okullarımızda öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin katılımı ile anılacaktır.

2-İlçe milli eğitim müdürlüklerince okullarda 10-16 Kasım 2018 tarihleri arasında ‘Atatürk Haftası’ süresince düzenlenecek olan programların icrası takip edilecektir.

3-İlimiz okullarında anma programı 12 Kasım 2018 Pazartesi günü yapılacaktır.

4-Okullar bünyesinde ‘Atatürk’ konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları yapılacaktır.

5-Okullarda ‘Atatürk ve Milli Mücadele’, ‘Atatürk ve Cumhuriyet’, ‘Atatürk’ün Vatan ve Millet Sevgisi’ konuları ilgili ders öğretmenleri tarafından önemle işlenecektir.

6-Okullarda yayınlanan gazete ve dergilerin Kasım ayı sayıları, ‘Atatürk Özel Sayısı’ olarak çıkarılacaktır.

“10 Kasım’da hiçbir okulda tören olmayacak”

Konya Valiliği tarafından oluşturulan komitenin okullara gönderdiği yazı ile ilgili açıklama yapan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit,

“Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne 95 yıl geçti. Fakat AKP iktidarı Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını itibarsızlaştırma politikalarından vazgeçmedi. Bunun son örneğinin ilimizde bu yıl yapılacak olan 10 Kasım anma törenlerinde yaşıyoruz. 10 Kasım’da hiçbir okula anma töreni olmayacak. Sadece bir tiyatro sahnesinde ve ilçemizde bulunan Atatürk anıtının önünde tören yapılacak oraya da belli öğrenci ve öğretmenler gidecek.” şeklinde konuştu.

Her yıl 10 Kasım gününde saat 09.05’e okullarda gerçekleştirilen anmanın bu yıl 12 Kasım’a alınmasının tek amacının öğrencilerden Atatürk sevgisinin silinmek istenmesi olduğunu düşündüğünü ifade eden Yiğit, “Biz bu konuyla ilgili valiliğe yazı gönderdik ancak bir cevap geleceğini sanmıyoruz. Eğitim-İş, Cumhuriyet’in değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini, çocuklara öğretmeye devam edecektir. Umarım Milli Eğitim Bakanlığı ve Konya Valiliği yapmayı planladığı bu yanlış uygulamadan vazgeçer” ifadelerini kullandı.

Eğitim İş valiliğe sordu

Eğitim-İş Sendikası konuyla ilgili Konya Valiliği’ne yazdığı yazı da ise şu ifadelere yer verdi:

“Ata'mızın ebediyete intikalinin 80. Yılında yapılacak anma programlarına ilişkin olarak 10 Kasım 2018 gününün Cumartesi(hafta tatili) ne denk gelmesi Selçuklu, Karatay, Meram ilçelerindeki okullarımızda 12 Kasım 2018 Pazartesi günü anma programı yapılacağı bilgileri sendikamıza ulaşmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatına ilişkin anma programlarının 10 Kasım günlerinde 09.05'te saygı duruşu ile yapılması gerektiği açıktır. Buna rağmen okullarda yapılması gereken anma törenlerinin gün ve saatinin değiştirilmesine yönelik bir uygulamaya gidilmesine neden ihtiyaç duyulduğu hususunda sendikamızın bilgilendirilmesini talep ederiz.”

Son Güncelleme: 07.11.2018 15:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol