Kemal Türkler mezarında anıldı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu kurucusu ve ilk genel başkanı olan Kemal Türkler katledilişinin 39. yılında mezarı başında anıldı.

Kemal Türkler mezarında anıldı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu kurucusu ve ilk genel başkanı olan Kemal Türkler katledilişinin 39. yılında mezarı başında anıldı.

22 Temmuz 2019 Pazartesi 14:11
Kemal Türkler mezarında anıldı

Türkiye'de ki işçi sınıfının önemli lderlerinden ve DİSK kurucu genel başkanı Kemal Türkler mezarı başında anıldı. 39 yıl önce bugün katledilen Türkler Denizli'de yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğmuş olup ilk okul çağında terzi çırağı olarak çalışmaya başladı. Gömlek ustalığı, ayakkabıcı çıraklığı gibi çeşitli işlerde de çalıştı. Bir dönem devlet memurluğu da yapan Türkler 1947’de İstanbul Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu. Bakırköy Emayetaş Fabrikası’nda işçilik yaparak kazandı. Sendikal yaşamı da bu iş sayesinde başladı.


Sendikal mücadelesi ise Maden İş Sendikası’nın Bakırköy Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmesiyle başladı. 19 Mart 1954’te yapılan genel kurulda Maden İş Sendikası’nın sekreterliğine getirildi. 1958’de Türkiye Maden İş Sendikası, Türkiye genelinde örgütlenmeye başladı.


9 Ekim 1960’ta Türkiye Maden İş Sendikası, Milletlerarası Maden İşçileri Sendikaları Federasyonu’na üye oldu. Türkler, 1961’de Türkiye İşçi Partisi kurucuları arasında yer aldı.
15 Temmuz 1966’da diğer sendikacılarla birlikte Sendikalararası Dayanışma Anlaşması adı verilen bir karara imza attı. Bunun sonucunda, MADEN İŞ, BASIN İŞ, LASTİK İŞ, GIDA İŞ 15 Ocak 1967’de Türk-İş’ten ayrılıp DİSK’i kurdular. Bu tarihte Maden İş Sendikası’ndan Türkler, Lastik İş Sendikası’ndan Rıza Kuas, Maden İşçileri’nden Mehmet Alpdündar, Basın İş’ten İbrahim Güzelce, Gıda İş’ten Kemal Nebioğlu, DİSK yönetim kuruluna seçildi.


22 Temmuz 1980’de İstanbul’daki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu vurularak öldürüldü. 
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol