Kavala'nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür'e kapatma davası

Tutuklu işadamı Osman Kavala’nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür A.Ş., Ticaret Bakanlığı’nın kapatma davası açtığı yönünde duyuruda bulundu.

Kavala'nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür'e kapatma davası

Tutuklu işadamı Osman Kavala’nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür A.Ş., Ticaret Bakanlığı’nın kapatma davası açtığı yönünde duyuruda bulundu.

16 Şubat 2021 Salı 13:39
Kavala'nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür'e kapatma davası

Anadolu Kültür’ün konu ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamasında, kapatma davası "Kavala’nın maruz kaldığı hukuksuzlukların devamı" diye tanımlandı.

Söz konusu açıklamada, cumhuriyet tarihinde ilk defa bir şirkete ‘faaliyetini dernek ve vakıflara benzer şekilde, kâr amacı gütmeden yürüttüğü‘ gerekçesi ile dava açıldığı ifade edildi.

Anadolu Kültür, şirketin 2002 yılından beri Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve bakanlıkça incelendiği ve suç tespit edilemediğini kaydetti.

Söz konusu açıklamada, davanın açılma süreci şu ifadeler ile anlatıldı: “Anadolu Kültür hakkındaki araştırmaların ve denetlemelerin seyri şöyle cereyan etmiştir: ‘Gezi Olayları Soruşturması’ kapsamında yaptığı incelemede Ceza Kanunları açısından şirketimizin suç işlemiş olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlamayan MASAK, bunun üzerine, ‘şirketin faaliyetlerinin bir şirket kapsamında ele alınıp alınamayacağının’ Ticaret Bakanlığı tarafından araştırılmasını istemiştir. Bu araştırma başlatıldığında, şirkete ait son on yılın bütün muhasebe kayıtları, banka kayıtları, ayrıca istenen diğer tüm ilgili belgeler, raporlar ve açıklamalar Ticaret Bakanlığı müfettişlerine eksiksiz olarak sunulmuştur.

Gerekçe olarak fon alması sunuldu

Bu denetlemenin ardından, Ticaret Bakanlığı tarafından, Anadolu Kültür A.Ş.’nin ‘ekonomik amaç ve konular için kurulduğu, ancak gelirinin büyük kısmının yurt içi ve yurt dışı kurum/kuruluş ve kişiler tarafından bağış, hibe vb. fonlarla sağlayarak faaliyetini dernek ve vakıflara benzer şekilde yürüttüğü’ iddiasıyla TTK 210/3 maddesi gereğince fesih davası açılmıştır.

Açıklamada Türk ticaret mevzuatında şirketlerin sponsorluk yoluyla fon sağlamasını engelleyen hiçbir yasal kısıtlamanın bulunmadığı kaydedildi.

Anadolu Kültür şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu talep ile açılan ilk dava olan bu dava, maalesef Türkiye’de hukukun araçsallaştırılmasının önemli örneklerinden biri olmuştur ve bundan sonra da bu şekilde anılacaktır.”

Silivri Cezaevi’nde 1204 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala, Gezi Parkı’ndaki olaylar ile darbe girişiminin ardından açılan davada yargılanıyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol